Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. iPhone ve iPad Virüs Temizleme

iPhone ve iPad Virüs Temizleme

Iphone Ve Ipad Virüs Temizleme

iPhone ve iPad Virüs Temizleme, İşletim sistemi IOS olan apple  ve ipad ürünleri  güvenlik açısından oldukça üst seviyededir. İos sisteminin kendine özgü, güvenlik koruması olsada  virüs bulaşması sorunlarıyla karşılaşılabiliyor.

Virüs temizlemesi yapmak zorundasınız Çünkü zamanla dosyalarınızın da kullanılmaz hale getirebilir. Eğer sizler de böyle bir durum olduğunu düşünüyorsanız yazımızı okuyarak sorunu çözebilir ve virüs temizleme işlemeni gerçekleştirebilirsiniz.

Apple cihazıma virüs bulaştığını nasıl anlarım?

 • Telefonda her hangi bir işlem sırasında aniden karşınıza gelen reklam , virüs olduğunun belirtisi olabilir.
 • Apple cihazlarına özel bir özellik olarak, cihaza bir uygulama indirmeden önce  programda virüs olup olmadığının taramasını yapar. Eğer kötü yazılımlı bir şey görürse, indirme işlemin otomatik olarak engeller.
 • Cihazınıza jailbreak işlemi yaptıysanız, cihazınız bu taramayı yapmadan indirme işlemin gerçekleştiriyor.
 • Virüs bulaşması genelde app store dışından yükleme yapıldığı zaman gerçekleşmektedir.
 • Kendiliğinden sayfalar açılıyorsa ve sizi başak yerlere gönderiyorsa
 • telefonda donma ve ısınma sorunu sık sık olabilmektedir.
 • Donanımsal bir sorun gözükmese de yazılımsal açıdan kullanımı engelleyen sorun olabilmektedir.

iPhone ve iPad Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Eğer cihazınız safari de yönlendirme işlemi yapıyorsa  bu durumu düzeltmek için izlenecek adımlar :Ayarlar> Safari> Tarihçe ve Web sitesi verilerini sil kısmından geçmişi ve verileri sil seçeneğini seçerek temizleme işlemi sağlanır.

İlginizi Çekebilir: iPhone Rehber Yedekleme

Iphone Ve Ipad Virüs Temizleme
Iphone Ve Ipad Virüs Temizleme

Sistem geri yükleme yaparak  belli tarihlere gitme işlemi yapabilirsiniz. Çok kesin bir sonucu olmasa da sorunu çözmeye bir olanak olabilir.

Virüslerden uzak durmanın bir başka yolu ise  kullandığınız cihazınızın güncellemelerini yapmak, bilinmeyen yazılımlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Tüm uğraşlarınıza rağmen  bir sonuç alamadıysanız, Son çare olarak telefona  veya ipad cihazınıza format atmak kalıyor.  Format atma işlemi telefonun fabrika ayarlarına dönmesi işlemidir. Bu şekilde Cihazınız virüsten arınmış olacaktır. Ayarlar- genel- Sıfırla – Tüm içerikleri ve ayarları sil seçeneği ile  sıfırlama işlemi tamamlanır. Son olarak anti virüs programı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

App store den bir virüs programı indirerek bu sorunu yarıya indirgemeniz mümkün olacaktır.  Uygulama indirime işlemini app store dışında bir yerden yapmamanız gerekmektedir. Eğer yükleme izni vermiyorsa, cihazınız kendisini koruma almış demektir. Bu durumda cihazınızı resetlemek ve fabrika ayarlarına  döndürmekten başa çareniz yoktur.

Virüs programlarını indirdiğiniz zaman;

 • Veri kullanımınızı takip eder,
 • İndirme işlemlerinde kötü amaçlı yazılımları siler, veya uyarı verir.
 • Reklam engelleme özelliği vardır. Hem veri güvenliği hem de veri kaybını önler
 • Kişisel bilgi gizliliğine önem verir
 • Fazlalıkları siler

Eğer bu işlemleri yapamazsanız firmamıza danışarak bilgi sahibi olabilir yada firmamızda bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Yanlış işlemler sonucunda ipad veya iphone cihazınız kullanılmaz hale de gelebilir. Doğru işlemler ve sağlıklı bir cihaz kullanımı için firmamıza danışarak bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Yazımızda bahsetmiş olduğumuz cihazlarda tüm iphone ve ipad  modelleri için  geçerlidir.