iPhone X Sorunları ve Çözümleri
/ Yazan:Cep Hastanesi / iPhoneTelefon Tamiri / 3 Yorum / 6979 Görüntülenme

iPhone X Sorunları ve Çözümleri

iPhone X; sorunları ve çözümleri Apple, İPhone X’i akıllı telefon serisine 2017’nin sonlarında piyasaya sürdüğü birkaç yeni özelliği ile tanıttı ve sorunlarla birlikte geldi. Neyse ki çoğu için geçici çözümler ve düzeltmeler var. Bazıları, çalıştırdığınız iOS sürümüne bağlı olurken, bazıları da Apple’dan geçici çözüm veya müdahale edilmesi gerekir.

Bu yüzden, iPhone X kullanıcılarının karşılaşabileceği hayal kırıklıklarından, tasarım kusurlarından bazılarına göz atalım ve bunlarla ilgili öneri sunmaya çalışalım.

Face ID Sorunu

Muhtemelen iPhone X ile alakalı en yaygın şikayet TrueDepth kamera ve Face ID ile alakalıdir. Touch ID gibi eski cihazlarda Face ID daima düzgün çalışmaz. Sorunları engellemek için, iPhone X’inizin sensör ve kamera alanlarını düzenli olarak sildiğinizden emin olun.Bu küçük alanda bir dizi sensör, kamera ve projektör vardır ve sizi açıkça ve problemsiz bir şekilde çalıştırabilmelidir.

İkincisi, yüzünüzü iyi aydınlatılmış bir alanda tarayın. Düşük ışıkta tarama, gün ışığında tarama kadar doğru değildir. Görünümünüzü önemli ölçüde değiştirdiyseniz yada kalıcı yüz kimliği tanıma sorunlarınız var ise, Ayarlar> yüz kimliği ve şifre Kodu’na gidin ve yüz kimliğini Sıfırla’yı seçin ve yeniden ayarlayın.

Face ID başarısız olduğunda ve bir şifre sormanızı istediğinde, aynı sorunun tekrar oluşmasını engellemek için görünümünüzü öğrenmeye ve uyarlamaya çalışır. Ancak, başka bir kişi şifrenizle oturum açarsa, Face ID profilinizde istenmeyen değişikliklere neden olabilir. Face ID ile alakalı sürekli bir probleminiz var ise, satın aldığınız şirkete başvurun.

Çok Fazla Ekran Görüntüsü

IPhone X’in eski modellerde olduğu gibi bir ev düğmesi yoktur, bu nedenle geleneksel ev + güç düğmesi kombinasyonunu kullanarak ekran görüntülerini alamazsınız. Bunun yerine, Ses Seviyesi+ Yan düğmesine basmanız gerekir; bu, cihazınızı veya cebinizi tuttuğunuzda tetiklenebilecek kolay bir kısayoldur. Kısayolu değiştirmenin bir yolu yoktur, bu da tek düzeltmenin bir geçici çözüm olduğu manasına gelir. Kısayolun istemeden tetiklenmesini engellemek için, yerleşik bir yan düğmeli bir kılıf satın almanız gerekir.

Ekran Sorunları: Renk Kayması, Ekran Yanması ve Yeşil Çizgiler

İPhone x, iphone’daki ilk OLED ekranı nı kullanır. Apple hem Apple Watch hem de MacBook Pro Touch Bar’da OLED ekranlar kullanırken, iPhone x iPhone ekran teknolojisinde bir sıçrama manasına geliyor. Ama problemsiz değil.

Web sitesinde, Apple şöyle diyor:

Ekran yanık Apple’ın internet sitesinde listelenen başka OLED “beklenen davranış listelen olduğunu. Adından da anlaşılacağı gibi, bu görüntü artık görüntülendikten sonra bile ekranda sabitlenecek kalıcı bir görüntü manasına gelir. Apple, ekran yanıklarını engellemek için birkaç ipucu önerir: Otomatik parlaklığı ayarlama, Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> ekran alternatifleri altında etkinleştirilir.
Ayarlar> Ekran ve parlaklık> otomatik Kilit altında 30 yada 60 saniyelik bir otomatik Kilit süresi seçin.

iPhone 7 Bilinmeyen Özellikleri

Özellikle maksimum parlaklıkta uzun süreli statik görüntüler göstermekten kaçının. Gerekirse, cihazınızın parlaklığını manuel olarak ayarlamak için kontrol Merkezi’ni kullanın. Son görüntüleme sorunu, ekranda zaman içerisinde görünen dikey yeşil çizgilerle ilgilidir. Bu normal değil ve sorun göründüğü için Apple etkilenen birimleri değiştirdi. Bu sorun ilk iPhone x modelleri ile alakalı gibi görünüyor. Buradaki düzeltme, değiştirme için Apple ile iletişime geçmektir.

Telefon Görüşmesi ve Dokunmatik Ekran Gecikmesi Sorunları

İOS 11’in önceki sürümlerinde, iki alakasız fakat benzer sorun oluştu. İlk olarak, çağrılarla ilgili bir sorun vardı: ekran yanar ve zil sesi duyulur, fakat cevap / reddetme çağrısı isteği hiç görünmez. Bu arada, diğer sorun, kullanıcıları soğuk iklimlerde en fazla etkileyen iPhone x dokunmatik ekranının ani bir düşüşle karşı karşıya kaldığında yanıt vermemesidir. Apple, bu problemlerin her ikisini de bir yazılım güncellemesiyle düzeltti. Bu sorunla karşılaşıyorsanız, Ayarlar> Genel> yazılım güncellemesi altında ios’un en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun. Güncellemeden sonra böyle başka sorunlarla karşılaşırsanız, Apple ile iletişim kurma zamanı.

iPhone X Sorunları ve Çözümleri
iPhone X Sorunları ve Çözümleri

Kablosuz Şarj Sorunları

IPhone X, Apple’ın kablosuz şarj teknolojisini kullanan ilk akıllı telefon değil, parazitle ilgili problemlere duyarlıdır. Özellikle iPhone X’i kablosuz olarak şarj ederseniz ve temassız teknoloji kullanan kredi yada diğer kartlarınız var ise, girişim yaşayabilirsiniz.  Eğer sorun yaşamaktaysanız, çevrenizdeki kartları kaldırmayı deneyin. Kartları zaten çıkardıysanız, yüksek nitelikli bir kablosuz şarj cihazı kullandığınızdan emin olun.

Hem iPhone x hem de iPhone sekiz, özellikle yüksek ses seviyelerinde çatırdayan hoparlörlerde bildirildi. İphone’unuzun maksimum ses seviyesini henüz test etmediyseniz, etkilenip etkilenmediğini görmek için şimdi test etmek iyi bir fikirdir. Bazıları bunu “uğultu ses sesi ” olarak tanımlar. Sorunlarla karşılaşırsanız, yazılımınızı en son sürüme güncellemeyi deneyin.

Diğer Çökmeler, Donma ve Genel Yanıt Verme

Performans problemleri iPhone X’e özgü değildir, fakat bunları çözmek iPhone X’e özel bir yaklaşım gerektirir. Cihazınızı bir çökme sebebiyle yanıt vermediği için hafifçe sıfırlamak istiyorsanız: ses seviyesini açıp kapatın, ses seviyesini kapatın ve bırakın, ardından Apple logosunu görene kadar yan düğmeyi basılı tutun. İPhone X için yeniyseniz, bu yalnızca alışmanız gerekli olan yeni kısa kesimlerden birisidir. Telefonunuzu tanımak gibi, daha fazla bilgi edineceksiniz.

3 Yorum

 • Misafir

  Teşekkürler elinize sağlık

  • Cep Hastanesi

   Merhaba; Biz teşekkür eder, keyifli günler dileriz.

 • Cep Hastanesi

  Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
  En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir