Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. İşlemcilerdeki Çekirdek Nedir

İşlemcilerdeki Çekirdek Nedir

İşlemcilerdeki Çekirdek Nedir

İşlemcilerdeki Çekirdek Nedir ? Akıllı telefon gibi cihazların yerine getirdiği her görev işlemci tarafından gerçekleştirilir. İşlemcilerin yerine getirdiği görevler de işlemci içinde bulunan çekirdekler sayesinde yerine getirilir. Peki çekirdek tam olarak ne demek ?

İşlemci araştırması yaparken çekirdek terimiyle sıkça karşılaşıyorsunuzdur. Bu yüzden çekirdeğin ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Aklınızda bulunan tüm soruları cevaplamaya çalışacağız. Akıllı telefon gibi elektronik cihazlarda bulunan en önemli parçalardan birisi işlemcidir. Çekirdek ise işlemcinin en önemli parçası olarak geçiyor, ancak yalnızca çekirdeğin tanımını yapmak yeterli olmadığı için, çekirdek üzerinden gerçekleştirilen “multithreading” gibi işlemleri de açıklayacağız. Açıklayıcı olması adına ilk olarak bir işlemcinin ne işe yaradığına bakalım.

İşlemci CPU Nedir ?

İngilizce’de “Central Processing Unit” olarak adlandırılan Türkçe “Merkezi İşlem Birimi” olarak geçen ancak kısaca işlemci olarak bildiğimiz parça, telefonun beynidir. Telefonda yapılan tüm işlemleri gerçekleştiren ana parçadır. İşletim sistemi ve uygulamalar işlemci üzerinde çalışır. İşlemciyle uygulamalar arasında sürekli olarak bilgi girişi ve çıkışı gerçekleşir. İşlemci uygulamadan gelen veriyi işleyerek kullanıcıya çıktısını verir.

Her işlemcide en az bir çekirdek bulunur. Bu çekirdek, işlemcinin içinde bulunan yongaya verilen isimdir. Uzun bir zaman boyunca işlemcilerde yalnızca bir çekirdek vardı. Ancak şimdilerde neredeyse her işlemcide en azından iki tane çekirdek bulunuyor. İşlemciler sahip oldukları çekirdek sayısına göre isimlendirilir.

Çift çekirdek = dual-core

Dört çekirdek = quad-core

Altı çekirdek = hexa-core

Sekiz çekirdek = octa-core

İşlemcilerdeki Çekirdek Nedir ?

İşlemciler için bilgisayarın beyni demiştik. Çekirdekler de işlemcilerin beyni konumundadır. Çekirdekler, işlemci tarafından yapılan işlemleri asıl olarak yapan bileşendir. Her bir çekirdek farklı bir işlemle eş zamanlı olarak görevlendirilebilir. Yani bir işlemci ne kadar fazla çekirdeğe sahipse o kadar hızlı çalışma kapasitesine sahip olur. Her çekirdek farklı görevleri yerine getirebileceği gibi, birden fazla çekirdek aynı görevi yerine getirmek için paralel bir şekilde de kullanılabilir. Hatta her çekirdek kendi içinde farklı parçalara ayrılarak işlemleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Bu işleme “Multithreading” denir. Bu sebeple işlemci çekirdeklerinden bahsederken “Thread” kavramından bahsetmemek olmaz. Şimdi dilerseniz bu kavrama da değinelim.

İlginizi Çekebilir: Telefonda FPS Nedir

Thread ve Multithreading Nedir ?

Türkçe “iş parçacığı” olarak geçen “Thread”, fiziksel çekirdeklerden oluşturulan sanal çekirdeklerdir. Yani işlemcide gerçek bir parça olarak yer alan çekirdek kullanılarak sanal ortamda kullanılması üzere yaratılan bir çekirdektir. Multithread ise her bir fiziksel çekirdeği ikiye bölerek, çekirdek başına ikişer tane “Thread” üretme işlemine verilen isimdir. Intel bu işlem için “hyper-threading” ismini kullanırken, AMD “simultaneous  multithreading (SMT)” ismini kullanır. Aslında iki işlem de aynı amaç için kullanılır. Tamamıyla aynı şeyi ifade ederler.

İşlemcinin Saat Hızı Nedir ?

İşlemcileri sadece çekirdek sayısına göre değerlendirmek doğru olmaz. GHz, yani Gigahertz, ifadesiyle gösterilen “işlemcinin saat hızı”, işlemcinin kalitesini belirten önemli kriterlerden biridir. Bu noktada “saat hızı” terimi aklınızı karıştırmasın. “Saat hızı” işlemcinin bir saniye içerisinde gerçekleştirebileceği en fazla işlem sayısını gösteren bir terimdir. Akıllı cihazınızda yer alan işlemcinin içindeki çekirdeklerin gerçekleştirdiği her işlem 1 Hertz değeriyle ifade edilir. Dolayısıyla 3.0 GHz seviyesinde bir saat hızına sahip işlemcinin saniyede 3 milyar işlem gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

İşlemcilerde belirtilen saat hızı her çekirdek tarafından ayrı ayrı yerine getirilir. Saat hızı 3.0 GHz olan bir işlemcide, her çekirdek saniyede üç milyar işlem yerine getirme gücüne sahiptir. Kısaca bir örnek üzerinden de açıklayalım. 2.0 GHz hızında, çift çekirdekli bir işlemci, 3.0 GHz hızında, tek çekirdekli bir işlemciden daha hızlıdır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; işlemcilerde çekirdek nedir , işlemcideki çekirdek nedir , işlemcide çekirdek nedir
işlemci çekirdeği nedir , CPU çekirdek nedir , Core çekirdek nedir , bilgisayar çekirdek nedir , işlemci sanal çekirdek nedir , çekirdek nedir , işlemci çekirdek nedir.