Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Jailbreak Neden Yapılır

Jailbreak Neden Yapılır

Jailbreak Neden Yapılır

Jailbreak Neden Yapılır; Jailbreak neden yapılır? aslında kimse Jailbreak neden yapıldığını veya ne için yapıldığını tek bir cümlede söyleyemez. Herkese göre Jailbreak yapılmasının birçok nedeni var. Bir forumda böyle bir soru gördüm ve Jailbreak neden yapılır sorusuna cevap vermek istedik.

Jailbreak İşlemi Nedir?

Bildiğiniz gibi Apple, iOS’un stabil çalışan ve dış saldırılara mümkün olduğunca kapalı bir sistem olmasını istiyor. Bu sayede her seviyeden kullanıcının kullanabileceği bir işletim sistemi geliştirir ve bu işletim sistemi olabildiğince sorunsuz çalışır. Ama bunu sağlamak için Apple işletim sistemini kapalı kapılar ardında tutuyor yani bir nevi hapishane diyebiliriz. Bu nedenle iOS’u özgürleştirmek ve daha fazla erişim sağlamak için yapılan bu işleme “Jailbreak” adı verildi.

Apple, ürettiği her ekim ayına bazı sınırlamalar ekler. Bunun birincil nedeni güvenliktir. Ancak bazı kullanıcılar, iOS işletim sistemine sahip iPhone akıllı telefonlarını çok daha özgür kullanmak istemekte ve Jailbreak işlemi ile telefonlarına App Store dışında APK dosyalarını da yüklemektedirler. Jailbreak işlemi, telefon kullanımınızı özgürleştirir, ancak beraberinde birçok güvenlik açığını da getirir.

Jailbreak yapılmamış, yani Apple’ın onaylamadığı bir Apple cihazına App Store’da yer almayan bir uygulama yüklenemez. Veya Jailbreak yapılmamış bir cihazın sistem dosyalarına erişmek mümkün değildir. Yani temelde Jailbreak’ in işletim sistemine “root” erişimi sağlamak için kullanılan bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Daha önce Jailbreak işlemi biraz daha zor ve karmaşıktı. Ancak şu anda sadece iPhone cihazınıza indireceğiniz bir mobil uygulama ile bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Riskleri olduğunu unutmamanız gereken Jailbreak nedir, nasıl kurtulursunuz gibi merak edilen soruları yanıtladık ve süreç hakkında bilmeniz gereken tüm detayları anlattık.

İlginizi Çekebilir: iPhone Jailbreak Sorunu

Jailbreak Neden Yapılır Ne İşe Yarar?

Jailbreak Neden Yapılır; Doğrusu iPhone gibi cihazlara 1500-2000 TL’den fazla para harcadığımız ve birkaç logo değiştirdiğimiz için değil, binlerce Cydia özelliğini kullanarak hiçbir telefonda olmayan özellikleri cihazlarımıza yüklemek istiyoruz. Belki de daha fazla para yatırmamak için 1500-200 TL’den fazla verdiğimiz cihazlarımızı Jailbreak yapıyoruz. AppStore’ da bulunmayan uygulamaları cihazlarımıza indirmek için belki bir iPhone iOS yazılımı yapıyorsunuz ve cihazınıza kendi yazılımınızı yüklemek istiyorsunuz. Bazıları da satın aldıkları uygulamayı beğenmiyor. Para için indiriyor ve sonra bu aptal şey için para ödediğimizi söylüyor. Uygulamayı kullanmadan anlaşılmıyor. İşte bunun gibi cihazların hapse atılmasının yüzlerce nedeni. En son tahminlere göre, iPhone kullanıcılarının %93’ü denedi veya Jailbreak yaptı.

Adım Adım Jailbreak Yükleme İşlemi

 1. iPhone’unuzun güncel olduğundan emin olun.
 2. Hexxa Plus mobil uygulamasını buradan indirin.
 3. Kurulumu tamamlayın.
 4. Uygulamayı açın ve Repo Al düğmesine dokunun.
 5. Bu bağlantıyı kopyalayın http://ios.cyrepo.tk/
 6. Extract Repo sayfasını açın, bağlantıyı buraya yapıştırın ve indirme düğmesine dokunun.
 7. İndirilen profile gidin ve yükleyin.
 8. İşlem tamamlanmıştır.

Peki Jailbreak İşlemi Güvenilir Mi?

Ne yazık ki, hayır, Jailbreak güvenli bir süreç değil. Çünkü bu işlemden sonra cihazınıza kuracağınız mobil uygulamaların güvenliği hiçbir uzman tarafından kontrol edilmez ve cihazınız her türlü virüs ve kötü amaçlı yazılımlara açık hale gelir.

Normal şartlar altında AppStore üzerinden yüklediğiniz bir mobil uygulama; Apple, mühendisler tarafından incelenen, kanıtlanmış, içinde herhangi bir virüs veya kötü amaçlı yazılım taşımayan bir mobil uygulamadır. Ancak Jailbreak işleminden sonra herhangi bir yerden indirdiğiniz APK dosyasının ne kadar tehlikeli olduğunu kimse bilemez.

Bu İşlemle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tabii ki ilk hatırlamanız gereken şey Jailbreak işleminden sonra iPhone cihazınızın her türlü tehlikeye karşı savunmasız hale gelmesidir. İşlem sonrasında indirdiğiniz APK dosyalarına dikkat edin. Üçüncü taraf mobil uygulamalarının yanı sıra nispeten daha güvenilir olan İnternet sitelerini tercih edin.

Diğer bir nokta ise iPhone cihazınızın mutlaka en güncel iOS sürümünde olduğundan emin olmaktır. Cihazınız en güncel sürümde değilse iPhone hata verir ve kendini kurtarma moduna girer. Böyle bir durumdan kaçınmak için cihaz güncellemelerini kontrol edin.

Jailbreak işleminden sonra cihazınızdaki tüm verileri kaybedebilirsiniz. Hexxa Plus böyle bir durumun olmayacağını belirtiyor ancak farklı Jailbreak işlemlerinde veri kaybının olduğu biliniyor. Bu nedenle Jailbreak işleminden önce tüm verilerinizin yedeğini aldığınızdan emin olun.

Jailbreak işlemi nedir, nasıl kurtuluruz gibi merak edilen soruları yanıtladık ve iPhone cihazınızı çok daha özgür bir şekilde kullanabilmeniz için bilmeniz gereken detayları anlattık ama aynı zamanda tehlikelere de açacaksınız. Jailbreak süreci ile ilgili deneyimlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.