Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Karşı Tarafa Mikrofondan Ses Gitmiyor

Karşı Tarafa Mikrofondan Ses Gitmiyor

Telefonda Karşı Tarafa Mikrofondan Ses Gitmiyor

Karşı Tarafa Mikrofondan Ses Gitmiyor ; Akıllı cep telefonu kullanıcılarının sıkça sorulardan biri de telefonda sesim karşı tarafa gitmiyorsa veya sesimi çok kısık duyuyorsa ne yapmalıyım sorusudur. Yazımıza başlamadan önce, her telefonun sesin karşıya geçmesini sağlayan bir mikrofonu ve bu mikrofonun anakart bağlandığı bir soketi olduğunu belirtmek isteriz.

Samsung Telefondan Ses Gelmiyor Ve Gitmiyor Nedenleri Nelerdir

Karşı Tarafa Mikrofondan Ses Gitmiyor ; Telefondan ses gelmemesi ve gitmemesi gibi sorunlar aslında sadece Samsung ve iPhone telefonlarda değil birçok akıllı telefonda yaşanıyor. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ses sorunu, donanımın yanı sıra öncelikle yazılımdan da kaynaklanabilir. Ayrıca uzun süreli kullanımdan kaynaklanan toz ve kir de ses sorunlarının ortaya çıkmasına neden olan etkenlerdir. Ayrıca sesin aynı anda gelip gitmemesi kulaklık jak biriken tozdan da kaynaklanabilir.

Telefonda Karşı Tarafa Neden Ses Gitmez

Akıllı bir cep telefonunda karşı tarafa ses gelmemesinin iki nedeni vardır. Birincisi, mikrofonun iç kısmının kir toz, elbise pamuğu parçacıkları kaçmış olması ve benzerleriyle tıkanmış olmasıdır. Mikrofon yuvası temizlenerek düzelebilir . İkinci sebep, mikrofon soketinin arızalanmasıdır. Mikrofon yuvası ise bir darbe sonucu kırılabilir veya çatlayabilir. Veya sıvı veya nem temasından dolayı oksitlenebilir. Böyle bir durumda yapılması gereken işlem mikrofon soketinin değiştirilmesidir.

Telefon Kulaklığın Mikrofonu Çalışmıyor

Kulaklıklı mikrofon setini sık kullananların sorunları arasında yer alan audio dec, çok sayıda kişinin de sıkıntı yaşamasına neden oluyor. Telefon mikrofon sorunları genellikle mikrofon ve kulaklığı etkileyen sorunlardan biridir. Bu sorunların çözülmesi gerektiğinde kulaklık ve mikrofonlardan kaynaklanan birçok sorun ortaya çıkmaktadır.

Telefon mikrofonu temizlenir

Akıllı telefonlarda yaşanan mikrofon sorunları genellikle yankılanan seslerden ve karşı tarafa iletilmeyen seslerden kaynaklanmaktadır. İhtiyacınız olan teknik desteği size sağlayacak olan ekibimiz, mikrofon temizliğinin en kısa sürede gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bir telefon mikrofonu veya kulaklıktan kaynaklanan sorunları çözmek için teknik ekibimizin deneyimini kullanabilirsiniz. Ekibimiz sizin için mikrofon temizliği ve benzeri durumlar için gereken desteği sağlayacaktır.

Telefonla Konuşurken Neden Kendi Sesimi Duyuyorum

Akıllı telefon ve tabletlerde tercih edilen ses kartlarının kalitesi oldukça değişkendir. Bu yüzden her marka aynı sorunları yaşamaz. Telefona mikrofon denildiğinde sesin yankılanması veya karşı tarafın sesini duyamama gibi sorunlar görülebilmektedir. Ses ayarlarını yaptıktan sonra sorun çözülmezse, kullanıcı kaynaklı veya üretim kaynaklı hatalar olabilir. Bu durumda kargo ile alınan cihazınızı tamir edip size iletene kadar servis desteğimiz devam edecektir.

Cep Telefonu Hoparlörü Ses Sorunu

Aynı şekilde, bir konuşma sırasında veya müzik dinlerken cep telefonunuzun hoparlöründen çok cızırtılı sesler duyabilirsiniz. Telefondan ses gelmemesi veya hoparlörün cızırdaması gibi sorunların genellikle 2 nedeni vardır. Cihazı kullandıkça hoparlör, mikrofon gibi parçaların performansı zamanla düşüyor. Akıllı telefonların mikrofonu ve hoparlörleri genellikle toz, kir, giysi pamuğu gibi küçük parçalarla tıkanarak cızırtılı ses çıkarır veya hiç çıkmaz.

Bu tür kullanıcı hatalarından dolayı oluşan hoparlörden ses gelmemesi sorununun çözümü basittir. İnternette hoparlörden ses gelmiyormuş gibi arama yaptığınızda kürdan, diş fırçası gibi ürünlerle hoparlör ve mikrofon tamiri videoları görürsünüz. Bu videolarda önerilen yöntemlerle cep telefonunuzun hoparlör ve mikrofonunu temizleyebilir, ancak bu yöntem hoparlöre veya mikrofona da zarar verebilir. Bu nedenle telefonunuzun hoparlörü veya mikrofonu bozulduğunda kürdan, diş fırçası gibi ürünlerle temizlik yapmak yüzde yüz sağlıklı bir yöntem değildir.

Mikrofon Ve Hoparlör Değişimi

Mikrofon soketi değişimi, gerekli şartların sağlandığı teknik servis odasında profesyonel teknisyenler tarafından cihazınıza özel ekipmanlar kullanılarak gerçekleştirilmelidir. Kullanılan ürün orijinal olmalı ve değişim sonrası garanti kartı ile birlikte tarafınıza teslim edilmelidir. Mikrofon soketi değişimi Cep Hastanesi uzmanlarımız ve deneyimli teknisyenlerimiz tarafından sadece 60 ile 120 dakika içerisinde gerçekleştirilir. İstanbul’da ikamet etmiyorsanız, 1 yönlü ücretsiz kargo hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

  1. Mikrofon soketini değiştirdikten sonra sesiniz ilk günkü netliğinde karşı tarafa (konuştuğunuz kişiye) gitmeye başlar.
  2. Değişiklik işlemleri sonrasında cihazda bulunan bilgileriniz kesinlikle silinmeyecektir.
  3. Mikrofon soketinin değiştirildiği teknik servis odamız tamamen sterilize edilmiş ve statik elektrikten arındırılmıştır. 7/24 güvenlik kameraları ile kontrol altında tutulmaktadır.
  4. Mikrofon soketi değiştirildikten sonra cihazınız 1 ay boyunca Cep Hastanesi imzalı ve kaşeli teknik servis garanti kartı ile tarafınıza teslim edilir, bu sayede kullanıcı hatası dışındaki tüm sorunları ücretsiz olarak çözebilirsiniz.

Teknik servisimizde onarım işlemlerinin nasıl yapıldığını daha detaylı incelemek için aşağıda örnek olarak iPhone Xs ekran değişimi videomuzu izleyebilirsiniz.