Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Kuantum Üstünlüğü Nedir

Kuantum Üstünlüğü Nedir

Kuantum Üstünlüğü Nedir

Kuantum Üstünlüğü Nedir; Google geride bıraktığımız hafta teknoloji ve bilim dünyasının merakla beklediği bir gelişme olan “kuantum üstünlüğü”ne ulaştığını iddia etti.

Kuantum Üstünlüğü Nedir; Teknoloji devi Google, dünyayı heyecanlandıran bir açıklamada bulundu. Google’dan bir yetkili, mevcut en hızlı süper bilgisayarların, 200 saniyede 10,000 saniyede işlemi tamamlayan kuantum ağırlıklı bir bilgisayar yaptığını açıkladı. Peki “kuantum bilgisayar devrimi” ne değişecek? Google tarafından talep edilen “kuantum bilgisayar” nedir? İşte dünyayı değiştirecek açıklama ayrıntıları …

Kuantum Üstünlüğü Nedir, Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır

Google, geçen hafta teknoloji ve bilim dünyasının beklediği bir gelişme olan “kuantum üstünlüğü” elde ettiğini iddia etti. Nature dergisinde yayını yapılan bir makalede, Amerikan şirketi, sycamore adlı kuantum bilgisayarının 200 saniyede çok zor bir sorunu çözdüğünü öne sürdü. Bir karşılaştırma olarak, Google dünyanın en hızlı klasik bilgisayarının yalnızca 10 bin senede aynı sorunu çözebileceğini öne sürdü. Söz konusu bilgisayar, Ibm’e ait iki basketbol sahasının büyüklüğü olan Summit. Ancak IBM, Google’ın Zirve’nin bu sorunu 10 bin yıl değil, iki buçuk gün içerisinde çözebileceğini duyurmasına itiraz etti. Fark, Google’ın iddia ettiği kadar dramatik değildi, ancak teknoloji dünyasını heyecanlandırmak için yeterliydi. Peki kuantum üstünlüğü ve kuantum bilgisayarı ne anlama geliyor?

İlk Ulaşmak Neden Bu Kadar Önemli

Google’ın bu kuantum üstünlüğünü açıkladığı Sycamore, süper hızlı bilgisayarlarda 200 saniyede, diğer bir ifadeyle 3 dakika ve 20 saniye içerisinde hesaplamanın 10 bin yıla kadar süreceği bir süreci çözebileceğini söylüyor. Bu inanılmaz bir oran. Ancak, 23 Ekim 2019’da yayını yapılan bu makaleden sonra IBM de bir makale yayınladı. IBM tarafından yayını yapılan makalede, Google’ın açıkladığı kuantum üstünlüğünü size söyleyelim: “tatlım, ürettiğimiz süper bilgisayarlar, 10 bin yıl değil, 2 buçuk gün içerisinde zor bir hesaplamayı çözüyor. İlan ettiğiniz şey üstünlük değil. “Ve Google tarafından açıklanan bu gelişmeyi eleştiriyor.

Kuantum Üstünlüğü Nedir
Kuantum Üstünlüğü Nedir

Kuantum Üstünlüğü Nedir

Kuantum üstünlüğü ilk Kaliforniya Teknik Üniversitesi (CalTech) Profesör John Preskill tarafından tanıtılan bir ifadedir. Kuantum üstünlüğü, bir kuantum bilgisayar, geleneksel bilgisayarların pratik olarak çözemediği bir sorunu çözdüğünde elde edilir. Google’ın açıkladığı gibi, 10 bin  senede bir sorunun çözümü hâlbuki pratik olarak çözülemediği manasına geliyor. Bu sebeple, böyle bir durumda kuantum üstünlüğünün elde edildiğini söylemek mümkündür. Ancak IBM’in dediği gibi 2.5 gün sürerse Google’ın bu başlığı yakaladığını söylemek teorik olarak mümkün değildir. Bununla beraber, 200 saniye ile iki buçuk gün arasındaki muazzam fark, Teknoloji Dünyası için çok önemli bir gelişmedir.

İlginizi Çekebilir: Huawei Enjoy 10S’i Duyurdu

Kuantum Bilgisayar Nedir

Buna göre, ilk defa, bir kuantum bilgisayar, standart bilgisayarların (en azından makul bir süre içerisinde) üstesinden gelemediği bir sorunu çözdü. Kuantum üstünlüğü olarak bilinen bu kilometre taşı, kuantum bilgisayarlara geçiş için uzun süreden beri beklenen bir adımdır. 23 Ekim’de Nature’da yayını yapılan çalışmada, söz konusu operasyonun yalnızca 53-qubit işlemci ile yapıldığı açıklandı. Buna göre, sycamore adı altında bilinen kuantum bilgisayar, 200 saniyede alışılmış bir sistemde yaklaşık 10 bin yıl süren süreci tamamlayabilir.

Kuantum Üstünlüğü Hakkında
Kuantum Üstünlüğü Hakkında

Kuantum Üstünlüğüne İlk Ulaşmak Neden Bu Kadar Önemli

Bu teknolojiyi geliştirmekte olan ve kuantum üstünlüğüne ulaşan teknoloji şirketi de hız ve pek çok avantaja sahip olacak. Bu sebeple, teknoloji firmalari bu avantajı hızlı bir biçimde elde etmeye çalışıyorlar. Kuantum bilgisayarların aktif ve gelişmiş bir biçimde kullanılması için hala bir zaman olsa bile, bu şekilde geliştirilebilecek olanlar sayısızdır. Teorik olarak, kuantum bilgisayarlar, daha iyi performans sunan piller, ilaçların tasarımı veya zirai ilaçlardan kaynaklanan emisyonların minimuma indirilmesi gibi gelecekteki pek çok teknolojinin geliştirilmesi için son derece önemlidir. Ancak, kuantum bilgi işlem yarışında yer alan büyük firmalar arasında Google ve IBM vardır. Google herkesi geçti ve lider olduğunu ilan ederek fitili ateşledi. Ancak, bu liderlik duyurusuna ilk itiraz IBM’DEN gelse de, gelecekte diğer firmalardan atılımlar olabilir. Bekleyip göreceğiz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Kuantum bilgisayarlar nedir , Kuantum bilgisayar ne işe yarar , Kuantum bilgisayar kullanım alanları , Kuantum bilgisayar ne zaman çıkacak , İlk kuantum bilgisayar , Quincy kuantum bilgisayarı İstanbul , Kuantum bilgisayar makale
Kuantum bilgisayar özellikleri.