Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Mavi Balina Tehlikesi

Mavi Balina Tehlikesi

Mavi Balina Tehlikesi

Mavi Balina Tehlikesi, TBMM’de mavi balina ile ilgili intiharların artmasından sonra kurulan Bilgi Teknolojisi Bağımlılığı Araştırma Komisyonu, raporunu altı aylık bir çalışmanın ardından duyurdu. Raporda, ‘Mavi Balina’ oyununun Türkiye’deki yaklaşık 150 gencin intiharı ile bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Mavi Balina Tehlikesi, Komisyon raporunda, “Neredeyse tüm dünyayı tehdit eden bu oyun ülkemizde de ciddi kayıplara neden oluyor.” dedi. Acil olarak gerekli önlemler alınmalı ve çocuklarımız bu konuda bilinçli olmalıdır ”dedi. Oyunun yaratıcısı, 21 yaşındaki Rus vatandaşı Philipp Budeikin, son yıllarda gençleri intihar etmeye teşvik etmekle suçlandı. Geçen yıl, başka bir Moskova Rus vatandaşı olan Ilya Sidorov, çocuklara zarar vermek ve kurdukları Mavi Balina grubuyla intihar etmeye teşvik etmekle de tutuklandı.

Oyundan Kurtulanlar Bu Oyun İçin Neler Diyor ?

Dünyada çok sayıda insanın intihar etmesine neden olabilecek oyundan kurtulanlar Mavi Balina hakkında ne diyor ? Oyunu nasıl oynuyorsun ? Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimat vermeleri istenir.

50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar, kolları ve bacakları kesmek, belli bir süre için herhangi biriyle röportaj yapmak, yüksek sesle müzik dinlemek gibi derin olmayacak aşamalardır. 50. günün sonunda, kişiye son aşama olan “yüksekten zıplayarak veya asarak” intihar etme emri verilir. “Mavi Balina” da oyun yöneticisi olarak görev yapan kişi, şantaj kurbanlarında ele geçirilen kişisel bilgilerin oyunda kalmaya zorlandığı söyleniyor.

WhatsApp Mesajı İle Gelen Bir Link

Güneydoğu Hint şehri Karaikal’de yaşayan 22 yaşındaki Alexander adlı erkek de, kardeşi durumu polise aktardığında intihar oyunundan kurtuldu. 22 yaşındaki genç, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp mesajlaşma programı aracılığıyla kendisine gönderilen bir bağlantıyla tanıştığını söyledi. Mavi Balina, telefona indirilen bir uygulama değildir.

İlginizi Çekebilir: Telefondan veya Tabletten Çıktı Nasıl Alınır

Mavi Balina Tehlikesi

Oyun, bir yönetici tarafından yönlendirilen kişilerle bağlantı üzerinden oynanır. Yönetici tarafından atanan görevlerin gece yarısından sonra saat 02:00’de gerçekleştirilmesi istenir. İlk birkaç gün paylaşımdan oluşur. Yönetici tarafından toplanan kişisel bilgiler ve fotoğraflar bulunur. Alexander ayrıca en ünlü görevlerinden birini gerçekleştiren 50 aşamadan oluşan süreci de açıklıyor. Ayrıca gece yarısında Akkaraivattam mezarlığına gittim, burada selfie çekip sosyal medyaya atmam söylendi ve bende aynısını yaptım. Kurbanları korku içinde yaşatmak için her gün korku filmleri izlemek izlemek  zorunda isteniyor ve bende zorunda kaldım..

Bu tam anlamıyla sanal bir ölüm tuzağı, bu çok acı verici bir deneyimdi. Oyuna katıldıktan sonra, insanlarla konuşmayı bıraktım ve odamda kapandım. Oyundan çıkmak istesem bile yapamadım. Polis, evine geldiğinde Alexander’ın bir balinayı bıçakla koluna kazımak üzere olduğunu bildirdi.

Eğer Görevleri Tamamlamazsanız Aileniz Ölür Dedi

Son aylarda ölümlü vakaların arttığı Hindistan’da, 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzereyken kurtarıldı. Oyuna telefonla katıldığını söyleyen kız, güvenlik görevlilerine “son aşamayı” tamamlamak üzere olduğunu söyledi. Genç kızın, onu kurtaran polis memuruna, “görevi tamamlamazsam annem öleceğini” söyledi. Temmuz ayında Hintli bir çocuk, 14 yaşındaki Manpreet Singh, arkadaşlarına Mavi Balina adlı oyunu oynadığını söyledikten birkaç gün sonra intihar etti.

Oyunun Sonu, Zamanın Doldu

2015 yılında Rusya’da başlayan akımın kurbanları, 18 yaşın altında çoğunlukla “daha kolay yönlendirilebilir” idi. Ancak yıllar içinde vakaların yaş aralığı da değişmeye başladı. 22 yaşındaki bir anne, Haziran ayında kendini Arjantin’deki bir su tankına atmaya çalıştığında kurtarıldı. Genç kadın, onu kurtaran polise Mavi Balina Oyunu oynadığını söyledi. 22 yaşındaki Arjantinli annenin de intihar girişiminde bulunmadan önce “Oyunun sonu, zamanınız doldu” mesajını aldığı söyleniyordu.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; mavi balina oyunun tehlikeleri.