Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Nedir Bu Telefonlardaki Diyafram Açıklığı

Nedir Bu Telefonlardaki Diyafram Açıklığı

Nedir Bu Telefonlardaki Diyafram Açıklığı

Nedir Bu Telefonlardaki Diyafram Açıklığı; Kameralardaki ışığın kontrolü diyafram adı verilen özel bir mekanizma ile yapılır. Özel bir yaprak şeklindeki mekanizma olan diyafram, sensöre düşen ışığın yoğunluğunu açar ve kapatır ve ayarlar.

Nedir Bu Telefonlardaki Diyafram Açıklığı; Diyafram genelde F harfi (ara sıra F) ve yanında bir sayı ile gösterilir. Diyafram değeri ne kadar küçükse, diyafram ne kadar küçükse, diyafram o kadar büyük olur. Başka bir deyişle; F değeri ne kadar küçük olursa, sensör o kadar fazla ışık alır. Diyafram ne kadar büyük olursa, sensör o kadar az ışık alır.

Nedir Bu Telefonlardaki Diyafram Açıklığı

Diyafram, akıllı telefonların kameralarının düşük ışık şartlarında bile nitelikli resimler çekmesi için bir ölçüttür. Diyaframın ne olduğundan başlayarak: sistem nesneden yansıyan ışınların aynaya düşeceği yoğunluğu belirleyen sistemdir. Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelirken İngilizce “açıklık” anlamına geliyor. Diyafram değerini kontrol ederek, fotoğrafçı da ışığı kontrol eder. Bu şekilde, pozlama değerini istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

f değeri şu şekilde değerler alabilir: f/2.8, f/5.6, f/8, f/11, f16, f/22.

Fotoğraf makinelerinde ışığın kontrolü diyafram adı verilen özel bir mekanizma ile yapılıyor. Yaprak şeklinde özel bir mekanizma olan diyafram açılıp kapanarak sensör üzerine düşen ışığın şiddetinin ayarlanmasını sağlıyor. Diyafram genelde f (bazen de F) harfi ve yanında bir rakam ile ifade ediliyor.

Diyafram değerinin yanındaki rakam küçüldükçe daha açık, büyüdükçe daha kapalı bir diyafram açıklığından söz ediliyor. Başka bir ifade ile anlatmak gerekirse; f değeri küçüldükçe sensöre daha fazla ışık düşer. Diyafram değeri büyüdükçe sensöre daha az ışık düşer. f değeri düşük olan (f/2, f/2.8 gibi) objektifler üretim şartlarından dolayı pahalı olurlar. Bu objektifler düşük ışık şartlarında çok iyi sonuçlar verirler. Bu yüzden açık diyaframlı objektifler profesyoneller tarafından tercih edilir.

Diyafram değeri hesaplaması;

 • Diyafram değeri, lens çapının diyafram çapına bölünmesiyle hesaplanır.
 •  Diyafram değerlerinin sayısal olarak arttırılması, kameraya giren ışığın azalacağını ve büzülmenin artacağını gösterir.
 •  Belirli bir değerdeki tüm lensler aynı miktarda ışığı bu değerde iletmelidir.
 •  Makineye giren ışık miktarı, değer her artırıldığında önceki miktarın yarısına düşer

İlginizi Çekebilir: iPhone Gizli Özellikleri

Diyaframın Fotoğrafa Etkisi– Diyafram Ayarı

Diyafram değeri, alan derinliğini, yani ön ve arkada açıkça görülebilen alan miktarını etkiler. Diyafram ayarı soluklaştıkça, alan derinliği aynı mesafeyle artar ve diyafram arttıkça derinlik buna göre azalır. Derinlik arttıkça, ön ve arka nesneler arasındaki keskinlik farkı değişir, böylelikle nesnelerin keskinliği azalır ve bulanık bir görüntü elde edilir.

Diyafram değeri küçüldüğünde, netlik alanı genişledikçe farklı konuları tek bir karede söylemek mümkün hale gelir. Her kullanımın kendisine özgü yöntemleri ve anlamları vardır. Konunun açıklanması gerekli olan diyafram ayarının doğru belirlenmesini yapmak önemlidir.

Peki, Diyafram Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 • Portre resimlerınde; diyafram ayarı açıkken arka plan bulanıklığını yapmak genelde gereklidir.
 • Makro resimler; portre fotoğrafa benzer ve konuyu vurgulamak için diyafram tercih edilmektedir.
 • Manzara resimlerınde; genelde her şeyden açık olmanız istenir ve düşük diyafram ayarını kullanarak bunu başarabilirsiniz.
 • Gece resimlerınde; ışık genelde yetersiz olduğu için Alan Derinliği arka plana atılır, açık diyafram kullanılır

Fotoğrafta Diyafram Ayarı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 • Sen alanın diyafram derinliğini değiştirerek fotoğrafta net alan miktarını değiştirebilirsiniz.
 • Manzara çekiminde büyük bir f-numarası kullanılır.
 • Küçük bir f-numarası fotoğraf gizemli yapmak için kullanılabilir.
 • Açık diyafram ışık eksikliği durumunda

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; kamerada diyafram açıklığı nedir , telefonda diyafram açıklığı nedir , kamera diyafram açıklığı ne demek , ön kamera diyafram açıklığı nedir , telefon kamerada diyafram açıklığı nedir , kamerada diyafram açıklığı ne işe yarar , kamera diyafram açıklığı nedir , telefonlarda diyafram açıklığı nedir , telefon kamera diyafram açıklığı nedir.