Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Oled Amoled ve Poled Ekran Farkları Nelerdir

Oled Amoled ve Poled Ekran Farkları Nelerdir

Oled, Amoled Ve Poled Ekran Farkları Nelerdir

Oled, Amoled ve Poled Ekran Farkları Nelerdir İlk olarak, OLED ekranın özelliklerine bakalım. Organik ışık yayan diyot olarak da adlandırılan OLED olarak da adlandırılan bu tür ekran, organik malzemenin içinde ışık emici diyotlar içerir ve yarı iletkenlerin mevcut olduğunu görürüz.

İki organik yarı iletken elektrot arasında bulunan bu ekran, hedefine ulaşmak için şeffaf olmalıdır. OLED teknolojisi Televizyonlarda, bilgisayar monitörlerinde, Pda’larda, netbooklarda, cep telefonlarında ve diğer birçok cihazda kullanılır.

OLED ekran aşağıdaki avantajlara sahiptir: ışık üretebilir ve mevcut ışığı kolayca yansıtabilir. Standart Lcd’lerin aksine, OLED ekranlar arka aydınlatma gerektirmez. Bu, sıvı kristal ekranlardan çok daha ince ve daha hafif hale getirir.

Oled Amoled ve Poled Ekran Farkları Nelerdir LCD’nin elde edemediği yüksek kontrast oranı, kullanıldıkları teknoloji ile de çok basit hale getirilebilir. OLED hem pasif matris hem de aktif matris ile kullanılabilir; aktif matris yapısına AMOLED denir.

Amoled Ekranlar

Yakın zamanda piyasaya sürülen akıllı telefonların çoğunda görülen bir teknoloji. Zamanla, LCD, LED ve OLED ekranlar yerini alacak AMOLED ekranlar geliyor. Birçok marka görülen rağmen, aslında Samsung tarafından geliştirilen bir teknolojidir.

Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode” yani “Aktif Matrisli Organik LED”. AMOLED ekranlarda, bir görüntü oluşturmak için her piksel ayrı ayrı aydınlatılır. Ancak, bu ekranlar diğer ekran türlerinde arka aydınlatma gerektirmez. Bu, özellikle daha koyu renk problemini ortadan kaldırır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Telefon İşlemci Markası ve Modeli Hangisi

Amoled Ekran
Amoled Ekranlar

Ayrıca Samsung tarafından üretilen AMOLED TV’lerde görülebilir 4 yıllar önce. Bu ekranlar yaklaşık 3 cm kalınlığa sahiptir ve çok ince ve hafiftir. LCD ekranlarda görülen TFT katmanlarında camın kullanılmaması bu konuda büyük bir paya sahiptir.

Poled (Plastic OLED) Ekran

Cep telefonları için OLED ekranlarında, bazı üreticiler ekranın alt kısmını ” camdan yaptı, ancak germek için kavisli ve ekranı daha ince hale getirmek için plastik yapmaya başladılar. LG ayrıca poled üretilen ekranlar denir. Polietilen Tereftalat (PET) ve Polietilen Naftalin (kalem) plastik tabakanın iki ana malzemesidir.

Plastic Oled Ekran
Plastic Oled Ekran

Yapılarından dolayı plastikler camdan daha düşük sıcaklıklarda işlenir. Bu nedenle, plastik bir tabaka ile bir ekran üretmek için, ya daha düşük sıcaklıklarda çalışmak gerekecek ya da artan ısı direncine sahip plastikler kullanılacaktır. Çünkü ekranın esnekliği sıcaklığa bağlı olarak değişir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; oled amoled nedir , oled amoled farkı , oled mi daha iyi amoled mi , amoled ve oled farkı
amoled ekran ile oled arasındaki fark , oled amoled ekran farkı , oled mi iyi amoled mi , p-oled mi amoled mi , oled ekran vs amoled , oled amoled.