Oled, Amoled Ve Poled Ekran Farkları Nelerdir
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Tamiri

Oled Amoled ve Poled Ekran Farkları Nelerdir

Oled, Amoled ve Poled Ekran Farkları Nelerdir İlk olarak, OLED ekranın özelliklerine bakalım. Organik ışık yayan diyot olarak da adlandırılan OLED olarak da adlandırılan bu tür ekran, organik malzemenin içinde ışık emici diyotlar içerir ve yarı iletkenlerin mevcut olduğunu görürüz.

İki organik yarı iletken elektrot arasında bulunan bu ekran, hedefine ulaşmak için şeffaf olmalıdır. OLED teknolojisi Televizyonlarda, bilgisayar monitörlerinde, Pda’larda, netbooklarda, cep telefonlarında ve diğer birçok cihazda kullanılır.

OLED ekran aşağıdaki avantajlara sahiptir: ışık üretebilir ve mevcut ışığı kolayca yansıtabilir. Standart Lcd’lerin aksine, OLED ekranlar arka aydınlatma gerektirmez. Bu, sıvı kristal ekranlardan çok daha ince ve daha hafif hale getirir.

Oled Amoled ve Poled Ekran Farkları Nelerdir LCD’nin elde edemediği yüksek kontrast oranı, kullanıldıkları teknoloji ile de çok basit hale getirilebilir. OLED hem pasif matris hem de aktif matris ile kullanılabilir; aktif matris yapısına AMOLED denir.

Amoled Ekranlar

Yakın zamanda piyasaya sürülen akıllı telefonların çoğunda görülen bir teknoloji. Zamanla, LCD, LED ve OLED ekranlar yerini alacak AMOLED ekranlar geliyor. Birçok marka görülen rağmen, aslında Samsung tarafından geliştirilen bir teknolojidir.

Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode” yani “Aktif Matrisli Organik LED”. AMOLED ekranlarda, bir görüntü oluşturmak için her piksel ayrı ayrı aydınlatılır. Ancak, bu ekranlar diğer ekran türlerinde arka aydınlatma gerektirmez. Bu, özellikle daha koyu renk problemini ortadan kaldırır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Telefon İşlemci Markası ve Modeli Hangisi

Amoled Ekran
Amoled Ekranlar

Ayrıca Samsung tarafından üretilen AMOLED TV’lerde görülebilir 4 yıllar önce. Bu ekranlar yaklaşık 3 cm kalınlığa sahiptir ve çok ince ve hafiftir. LCD ekranlarda görülen TFT katmanlarında camın kullanılmaması bu konuda büyük bir paya sahiptir.

Poled (Plastic OLED) Ekran

Cep telefonları için OLED ekranlarında, bazı üreticiler ekranın alt kısmını ” camdan yaptı, ancak germek için kavisli ve ekranı daha ince hale getirmek için plastik yapmaya başladılar. LG ayrıca poled üretilen ekranlar denir. Polietilen Tereftalat (PET) ve Polietilen Naftalin (kalem) plastik tabakanın iki ana malzemesidir.

Plastic Oled Ekran
Plastic Oled Ekran

Yapılarından dolayı plastikler camdan daha düşük sıcaklıklarda işlenir. Bu nedenle, plastik bir tabaka ile bir ekran üretmek için, ya daha düşük sıcaklıklarda çalışmak gerekecek ya da artan ısı direncine sahip plastikler kullanılacaktır. Çünkü ekranın esnekliği sıcaklığa bağlı olarak değişir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; oled amoled nedir , oled amoled farkı , oled mi daha iyi amoled mi , amoled ve oled farkı
amoled ekran ile oled arasındaki fark , oled amoled ekran farkı , oled mi iyi amoled mi , p-oled mi amoled mi , oled ekran vs amoled , oled amoled

OLED, AMOLED, POLED Hangisi da iyi ?

Her şirket kendi OLED teknolojisini geliştirse de, son kullanıcı için pek bir sorun değil, çünkü teknolojiler birbirine çok yakın ve özünde hepsi OLED ekranlar.

  • LCD ekran teknolojisinde IPS LCD ve Retina LCD olarak geliştirilmekteyken, OLED teknolojisi de Super AMOLED ve Super AMOLED Plus ile geliştirilmeye devam etmektedir.
  • LCD teknolojisi daha yüksek pil tüketirken OLED’ ler daha tasarrufludurlar.
  • OLED’ ler daha keskin görüntü ve daha yüksek parlaklık sunarlar.
  • LCD’ ler arka aydınlatmaları sebebiyle daha soluk renk veriyor gibi görünse de gerçek renge daha yakın renkler üretmektedirler.
  • OLED’ ler ise siyahta başarılı olsalar da mavi renk ve tonlarında daha başarısızdırlar.
  • OLED ler daha dayanıklı ve daha ince yapıdadırlar. Ayrıca esneyebilen yapılarıyla farklı şekillerde kullanılabilmektedirler.
  • LCD’ ler daha uzun ömürlüdür.

Birçok kişi LG’nin POLED ekranı ile Samsung’un AMOLED ekranı arasında seçim yapmayı zor buluyor, ancak ekranlar çok yakın teknolojilerle üretiliyor. Bu nedenle, bir TV veya cep telefonu satın alırken bir OLED ekran olup olmadığını kontrol edilebilir, ancak LG ve Samsung arasında seçim yaparken ekran yerine donanım özelliklerine bakmak daha iyidir.