Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Oppo Kamera Odaklanma Sorunu

Oppo Kamera Odaklanma Sorunu

Oppo Kamera Odaklanma Sorunu

Oppo Kamera Odaklanma Sorunu; Telefon kamerasına odaklanma sorunu hemen hemen her akıllı telefonda görülebilen sorunlardan biridir. Telefonunuz ne kadar kaliteli ve yeni olursa olsun bazı teknik nedenlerden dolayı yakınlaştırma ve odaklama özelliğini kaybedebilir. Kamera odaklama sorunu, Oppo ve diğer tüm akıllı cihazlarda yaygın olarak görülen bir durumdur.

Telefon kamera odaklanma sorunu için uzman teknik servisimizden yardım alabilirsiniz. Cep Hastanesi firması da bu tür problemler için çeşitli hizmetler sunan bir teknik servistir. Odaklanma sorununu çözmek için öncelikle sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını bulmak gerekir.

Oppo Kamera Odaklanma Sorunu Neden Olur?

Oppo Kamera Odaklanma Sorunu; Telefon kamera odaklama sorunu birden fazla nedenden kaynaklanabilir. Bu nedenlerin başında telefonun arka veya ön kamerasında meydana gelen deformasyonlar yer alıyor. Kamera camı kirlenirse veya kırılırsa odaklama sorununuz olabilir. Aynı zamanda uzun süredir kullanılan telefonlarda kameranın cam kısmının çizilmesi de odak problemlerinin ana nedeni olarak kabul ediliyor. Bataryada meydana gelen çeşitli arızalar bile kameranın odaklama yeteneğinin kaybolmasına neden olabilir.

RAM Kullanımının Yüksek Olması

Telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların boşta kalma durumları değişiklik gösterebilir. Yüklediğiniz uygulamalar arka planda çalışmaya devam ederse RAM kullanımını artıracaktır. Odak bilgisi, telefonunuzun kamerasını açtığınızda net bir görüntü elde edebilmeniz için RAM’ de saklanır. Çok fazla RAM kullanımınız olduğunda, telefon uygulama ve kamera arasında öncelik vereceğinden odaklama süresi uzayabilir. Bu sorunu çözmek için uygulamaların boşta kalma durumlarını incelemeniz ve kararlı çalışma için kaç Mb RAM’ in mevcut olduğunu kontrol etmeniz, yüksek ram kullanımı olan uygulamaları kapatmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Huawei Kamera Odaklanma Sorunu Çözümü

Batarya Arızaları

Telefonunuzun batarya ömrü %50’nin altına düşerse, telefon kameraya odaklanmada sorun yaşar. Kamera odaklama için işlemci, ram, ekran ve kamera sistemleri, sarsıntı engelleme varsa jiroskop, gece uzun pozlama ve flaş gibi tüm donanımlar aynı anda tam performansla çalışır. Birçok model de düşük şarjda flaş kullanımına izin vermez. Enerji gereksinimi arttığında bataryanız  gerekli enerjiyi sağlayamıyorsa kamera odaklamasında sorunlar olabilir.

Kamera Lensi Kirliliği veya Cam Kırığı

Telefon kameralarının ön tarafı UV filtreli camlarla korunmaktadır. Bu gözlükler hem kameraları tozdan ve kirden korur hem de güneşin UV ışınlarının görüntüyü bozmasını engeller. Bu camlar yapıları gereği çok incedir. Dikkatsiz kullanım sonucu kamera camı kırılırsa görüntü yansıması olacaktır. Bu, kameranın gerçek senaryo ile yansıma senaryosu arasında kararsız hale gelmesine ve odaklama süresini yavaşlatmasına neden olacaktır.

Çekim Yapılmak İstenilen Alanın Uygunluğu

Çekmek istediğiniz ortam odaklama için uygun değilse odaklama süresi uzayabilir, hatta telefon odaklamayabilir. Örneğin çekmek istediğiniz bölüm bir LCD ekran görüntüsü ise kamera gerçek bir nesne bulmayacağından odaklama sorunu yaşanacaktır. Aynı şekilde şeffaf bir cismin resmini çekmek istediğinizde kamera cismin sınırlarını belirleyemediği için odaklama sorunu yaşayacaktır.

Kamera Odaklama Sorunu Çözümleri

Oppo Kamera Odaklanma Sorunu; Telefonunuzun kamerasıyla ilgili bir odak sorununuz varsa, öncelikle sorunu tanımlamalı ve kaynağını bulmalısınız. Yukarıda belirtilen nedenler genellikle aralık sorunlarının en yaygın nedenleri arasındadır.

Öncelikle kamera ayarlarını fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyin.

  • Kamerayı açın.
  • Ayarlar simgesine tıklayın.
  • Açılan menüden en alttaki “Fabrika Ayarlarına Dön “seçeneğini seçiniz.
  • Kısa bir süre bekledikten sonra ayarlar sıfırlanacaktır. Kamerayı kapatıp tekrar açıp test edebilirsiniz.
  • İlk yöntem başarılı olmadıysa, Cep Hastanesi teknik servisimize gelerek sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.
  • Özellikle kamera camında meydana gelen deformasyonlar için cam değişimine gidebilirsiniz.

Cep Hastanesi teknik servisimizin önerdiği bu tekniği kullanarak arka veya ön kameranın odaklama gücünü artırabilirsiniz.

Ek olarak, arızalı bataryanın değiştirilmesi de odaklanma sorunlarını önemli ölçüde önleyebilecek bir çözümdür. Aynı zamanda mevcut coğrafi koşullar bazen odak sorunu oluşturabilmektedir. Sisli veya puslu havalarda odaklanma sorunu yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden çekim yaparken hava durumuna bakmanızda fayda var.

Odak probleminde de kaide yoktur çünkü her problem mutlaka teknik bir detaya bağlı olacaktır. Objektif buğulanmış veya kirliyse, temizlendikten sonra arka veya ön kamerayı normal şekilde kullanmak da mümkündür.

Oppo Odaklamayı Engelleyen Arızalı Batarya Değişimi

Oppo ve diğer telefonlarda kamerayı odaklamak için işlemci, ram, ekran ve kamera sistemleri, jiroskop, gece uzun çekim ve sarsıntı engelleme varsa flaş gibi tüm donanımlar aynı anda tam güçle çalışır. Şişmiş, eskimiş bir batarya cihazınızın enerjisini çabucak bitireceğinden veya güç dağılımını düzenli yapamayacağından dolayı kameranız odaklama sorunu yaşayabilir. Bu sorunların üstesinden gelmek için bataryayı değiştirmeniz gerekmektedir. En uygun fiyat ve kaliteli hizmetin sunulduğu Cep Hastanesi teknik servisimizden batarya değişimi ve diğer problemler hakkında yardım alabilirsiniz.

Çizik veya Kırık Kamera Camı Değişimi Nasıl Yapılır?

Düşme sonucu kırılan kamera camının tamiri mümkün olmadığı için Oppo telefonunuzun kamera camının değiştirilmesi gerekmektedir. Kırılması dışında görüntü kalitesinin düşmesi ve istenilen çekim kalitesinin sağlanamaması da asıl sorundur. Oppo telefonlarda kamera camı daha hassas bir yapıya sahip. Özellikle kamera bölgesinin kasanın dışına kadar çıkması kamera camının darbelere daha açık olmasına neden oluyor. Odaklama sorunlarının çözülebilmesi için kamera camının değiştirilmesi gerekmektedir. Sizler de Cep Hastanesi teknik servisimizden kaliteli ve hızlı destek alabilirsiniz.