Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Root Garantiyi Bozar Mı

Root Garantiyi Bozar Mı

Root Garantiyi Bozar Mı

Root Garantiyi Bozar Mı, Windows işletim sisteminin yanı sıra android telefonlarda da kullanılan root atma, son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir uygulama olsa da birçoğumuz, tam anlamıyla Root atmanın ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyoruz.

Root atma nedir? Ne işe yarar? Root atma faydaları nelerdir? vb. Root atmaya dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağımız bu yazımızda bu işlemin akıllı cihaz garanti kapsamında bulunup bulunmadığına da değineceğiz.

Root Atma Nedir ?

Root Garantiyi Bozar Mı, android cihazlar, yani tüm yetkinin kullanıcıya devredilmesi anlamına gelen root atma, kısaca tüm zincirleri kırma ve izinlere erişim olarak adlandırılır. Akıllı cihazların işletim sistemini yeniden şekillendirmenize ve telefonunuza farklı ROM’lar yüklemenize olanak tanıyan Root atma, telefonunuzun sesine, performans özelliklerine ve güvenlik kriterlerine kolayca erişmenizi sağlar. Normal şartlar altında, bir akıllı cihaz satın aldığınızda, bu akıllı cihaz bize sabit ve özel bir ROM ile teslim edilir. Ancak Root atmayı öğrendiğimizde telefonunuzun ROM özelliğini devre dışı bırakarak akıllı cihazımıza herhangi bir ROM ekleyebiliriz.

Root Atma Ne İşe Yarar ?

 • Akıllı cihazınızdaki tüm erişim yetkisine sahip olabilmenize olanak tanıyor.
 • Ekran videosu çekme vb. pek çok rootlu programı telefonunuzda kullanabilmenizi sağlıyor.
 • Hafıza, ses, performans vb. normal şartlar altında hiçbir şekilde erişemeyeceğiniz akıllı cihaz özelliklerine erişebilmenize öncülük ediyor.
 • Telefonda otomatik olarak bulunan yalnız root atmadığımız takdirde bir türlü silemediğimiz özellik ve uygulamaları silebilmemizi sağlıyor.
 • Android cihazların hafıza özelliklerine de root atma işlemi sayesinde ulaşabiliyor, akıllı cihazınızda bulunan bazı uygulamaları SD karta yönlendirerek, hafızanızı boşaltabiliyor ve böylelikle cihazınızı hızlandırarak, daha iyi çalışmasını sağlayabiliyorsunuz. Yani telefonunuzun yavaş çalışması ve donma vb. problemlerden kurtulabiliyorsunuz.
 • DNS değiştirme işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilmenizin yolunu açıyor. Bu sayede dilediğiniz siteye dilediğiniz an girebiliyor, yasaklı sitelere de ulaşabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: iPhone’da Çağrı Kaydetme

Root Atma Garantiyi Bozar Mı ?

Telefonunuza Root attığınız takdirde telefonun da bazı özelliklerini değiştirebilme şansına sahip olduğunuzdan maalesef ki bu işlem, garantiyi bozuyor. Üstelik telefonunuza Root attığınız, pek çok yetkili servis tarafından kolaylıkla tespit edilebiliyor. Bu yüzden telefonunuzun garanti süresi dolmadan önce gerçekten Root atmaya ihtiyacınız olup olmadığına karar vermeli, root işlemi öncesinde en az iki kez düşünmelisiniz.

Root Zararlı Mıdır ?

Root atma işlemi, akıllı cihazlarımıza hiçbir şekilde zarar vermiyor. Ancak daha önce de değindiğimiz gibi bu işlemin tek olumsuz yönünün garantiyi kapsam dışı bırakması olduğunu ifade edebiliriz.

Root Nasıl Atılır ?

 • King Root sitesi üzerinden dilediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz.
 • Telefonunuzun ayarlar kısmına girin ve ‘geliştirici seçenekleri’ kısmından ‘sahte kısımlara izin ver’ bölümünü tıklayın.
 • Uygulamayı kurun.
 • Uygulamayı açın ve ‘Root now’ butonuna tıklayın.
 • Root succefuly yazısı karşınıza çıkana kadar bekleyin. İşlem başarıyla tamamlanmıştır anlamına gelen bu yazı, Root atma işleminin tamamlandığını ifade eder.
 • Bu noktadan sonra cihazınızdaki uygulamalara erişebilir, uygulamaları değiştirebilir, silebilir ve başka uygulama ve ROM’ları cihazınıza indirebilirsiniz.

ROM Nedir ?

Android işletim sisteminin üretici firmalarca özelleştirilmesi anlamına gelen ROM, en genel tanımıyla akıllı cihazların yazılımıdır. Kendi içerisinde Stock Rom, Custom Rom gibi farklı çeşitlere ayrılır. Custom Rom göre daha güvenilir ve hatasız kodlar barındıran Stock Rom üretici tarafından bir takım testlere tabi tutulduktan sonra belirli modellere göre özelleştirilirler. Yani resmi olan ROM sürümü Stock Rom. Bu yazımızda Root nasıl atılır? Root atma nedir? gibi teknoloji düşkünlerinin en çok merak ettikleri soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Root garantiyi bozar mı 2020 , telefona Root atmak garantiyi bozar mı , Root atmak garantiyi bozar mı , Root garantiyi bozar mı 2019.