Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Root ve Jailbreak Arasındaki Farklar

Root ve Jailbreak Arasındaki Farklar

Root-Ve-Jailbreak-Arasindaki-Farklar

Root ve Jailbreak Arasındaki Farklar ; Akıllı telefonlarını kullanırken sınırlara bağlı kalmak istemeyenlerin tercih ettiği Root ve Jailbreak süreçleri, telefonunuzun işlemcisine göre uygulama alanı buluyor. Temelde aynı şekilde çalışan bu iki işlem, özellikle Android ve Apple telefonlar için geliştirilmiştir. Jailbreak, İSO işlemcili telefonlardaki kısıtlamaların kaldırılmasına izin verirken, Root Android telefonlarla uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Root Ve Jailbreak Arasındaki Benzerlikler Nelerdir

 • Android ve İOS sistemleri tarafından korunan dosyalara erişerek cihazınızdaki kısıtlamaları kaldırır.
 • Bu işlemleri gerçekleştirmek, telefonun donanım mekanizmasını doğrudan kontrol etmenizi sağlar. Yeterince tecrübesi olmayanların gerçekleştireceği bu süreçte, çeşitli donanım hataları riskinden dolayı ürün garantisi sona eriyor.
 • Her iki işlemin yürütülmesi sırasında erişim izni verilen uygulamalar, cihazınızdaki tüm kişisel verilere erişebilir. Çünkü bu işlemler, telefonun işlemcisinin kurduğu güvenlik barikatını yok ediyor. Bu nedenle cihazınıza erişmesine izin verdiğiniz uygulamalara çok daha fazla dikkat etmelisiniz.

Root ve Jailbreak sistemleri arasında bulunan benzerliklere ek olarak, iki işlemi birbirinden ayıran bazı temel farklılıklar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Kök işlemi Android cihazlardaki tüm sınırları kaldırır. Bu yönüyle size cihazınız içinde sınırsız dolaşım sunar.
  Jailbreak ise İOS çok daha sağlam ve keskin sınırlara sahip olduğu için bu kadar geniş bir alan sunmuyor. Bu işlemden sonra, overlok gibi bazı alanlara erişim sınırlı kalır.
 • Yazılım güncellemeleri de bu iki sistemde farklılık gösterir. Android cihazlarda Root Access kaldırılsa bile yazılım güncellemesi gelmezken İOS Jailbreak erişimini kaldırdıktan sonra güncelleme alabilirsiniz.
 • Temelde hizmet ettikleri amaç her iki uygulama açısından da aynıdır ancak belirtildiği gibi temel farklılıklar bu sistemleri birbirinden ayırmaktadır. Bu farklılığın temel nedeni, işlemcilerin çalışma mekanizmalarının birbirinden çok farklı olmasıdır.

Farklı güvenlik barikatları ve farklı işletim sistemleri ile tasarlanmış telefon ihtiyacını karşılamak için iki farklı yöntem geliştirilmiştir. Tüm bu işlemlerin dikkatli bir araştırma yapıldıktan ve cihazın garantisini sona erdireceğinden emin olduktan sonra yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi takdirde cihazınızda çeşitli hatalar oluşabileceği gibi kişisel verileriniz üçüncü şahısların eline geçerek istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

İlginizi Çekebilir: PUK Kodunu Unuttum Telefonu Açamıyorum

Jailbreak Ve Root Farklı Yönler

Root ve Jailbreak Arasındaki Farklar ; Dürüst olmak gerekirse, son kullanıcı açısından Jailbreak ve Root arasındaki tek fark aslında ne yapmak istediğinize bağlıdır. Root izniyle, açık kaynak Android sınırları sonuna kadar zorlanabilir. Açık kaynaklı olmayan ios işletim sisteminde, Jailbreak izinleriniz olsa bile belirli işlemlerin ötesine geçemez. Örneğin, Jailbreak ile İOS cihazlarda Root izniyle yapılmış özel çekirdek, overlok veya hatta özel ROM’ları kullanmak mümkün değildir. Basitçe söylemek gerekirse, Android Root yetkilendirmesi ile değiştirilemeyecek bir yönü yoktur.

Öte yandan İOS Jailbreak ile gelen birçok uygulama, normal bir iPhone ile yapılamayan birçok işlemin önünü açabilir. Ek olarak, ios geliştirici toplulukları son derece aktiftir ve bazı bağımsız geliştiriciler yalnızca Apple cihazları için çalışır. Bu nedenle Jailbreak ile kullanılan uygulamalarda yüksek bir kalite olduğunu söylemeliyiz.

Örneğin iPhone cihazlarında Jailbreak gücü ile müzik dinlerken Snapchat yapmanıza imkan veren The Phantom for Snapchat uygulamasına bir alternatif, Android cihazlarda snapprefs modülüne dahil edilmiştir. Snapprefs modülü uzun süredir güncellenmedi, kullanım sırasındaki neden olduğu sorunlardan bahsetmeye gerek yokken, Phantom for Snapchat son derece sık güncellemeler alıyor ve hatasız çalışıyor.

Diğer bir fark ise yazılım güncellemeleridir. iPhone Jailbreak erişimini kaldırırsanız, yine de Sistem güncellemelerini alabilirsiniz. Ancak önümüzdeki birkaç ay boyunca Jailbreak erişimine sahip olmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Öte yandan, Android cihazınızdan Root iznini kaldırsanız bile, gelen güncellemeleri otomatik olarak alamazsınız. Ancak, cihazınızı manuel olarak güncellediğinizde, siz onu güncelleyene kadar muhtemelen yeni bir kök yöntemi hazır olacaktır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler; Root Jailbreak uyarısı ,Jailbreak Root nedir , Jailbreak Root kaldırma , Root Jailbreak iptal etme , Root Jailbreak zararlı mi , Root Jailbreak işlemine tabi tutulmuştur , Root Jailbreak Android