Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Samsung Batarya Kalibrasyonu

Samsung Batarya Kalibrasyonu

Samsung Batarya Kalibrasyonu

Samsung Batarya Kalibrasyonu; Samsung Batarya Kalibrasyonu! Samsung cihazlarında uzun süre kullandıktan sonra, kullanıcıların gün içerisinde sorun yaşamalarına neden olacak bir şarj sorunu ortaya çıkar.

Cihazlardaki şarj aniden sona erer veya aniden yükselir. Yüzde 0 oranında şarj olmadan kapatma gibi cihazlarda bile sorunlar ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda, akü kalibrasyonu 2019’un güncel versiyonuyla işlenmelidir.

Samsung Batarya Kalibrasyonu; Samsung batarya kalibrasyonu genelde cihazlara kolayca uygulanır. Kullanıcılar, kendi bataryalarıyla bataryayı bile kalibre edebilir ve bu sorunu cihaz bataryalarıyla çözebilir. İlk önce, Samsung bataryayı nasıl kalibre edersiniz? Daha yakından bir göz atalım.

Samsung Batarya Kalibrasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır

Samsung batarya kalibrasyon işlemi Android cihazlar için özel bir uygulamadır. Android cihazların içerisinde batarya yönetiminin yapıldığı bir modül var ve bu modül batarya voltajını ölçüyor. Bu modül hem de akünün kalan yüzdesinin hesaplanmasında da etkindir. Pilin şarj durumunu öğrenmeye yardımcı olan modül, pil kalibrasyonunda da öne çıkıyor. Genel olarak, bir batarya kalibrasyonu şu şekilde yapılır :

 • Öncelikle Samsung cihazda arama ekranı açılır.
 • Arama ekranında *#0228# şeklinde tuşlama yapılır. Yapılan tuşlama ile kalibrasyon menüsüne girilir.
 • Bunun ardından ise ekranın en aşağısında yer alan Quick Start butonuna basılır. Butona bastıktan hemen sonra ekran kısa bir zaman için kararacak ve daha sonra geri gelecektir. Ekran geri geldiğinde kilit ekranına geçmiş olur. Yapmanız gereken ekran kilidini açmanız ve sonrasında şarj seviyesini kontrol etmenizdir. Eğer şarj seviyesinde artı veya eksi şeklinde bir değişme varsa biraz önce yapılan işlemler şarj seviyesi sabit oluncaya kadar tekrarlanır.
 • Şarj süresi sabitlendiğinde menüden çıkılması cihazın kullanılmaya devam edilmesi mümkündür.

Batarya kalibrasyonu Samsung cihazları için özel bir yöntemdir. Bu uygulamayla akünün ani şarj düşmesi ve yükselmesi önlenebilir. Ancak, kalibrasyon işlemine rağmen bataryada bir iyileşme olmazsa, ayrı bir sorun hakkında konuşmak mümkündür.

Böyle bir durum karşısında, Samsung batarya problemlerinizi onarmanız ve onarmanız için firmamız her zaman yanınızda. Samsung cihazlarınızla ilgili sorunlarınız için firmamıza gelebilir ve profesyonel çözümlerimizden yararlanabilirsiniz.

Batarya Kalibrasyonu Ne Zaman Yapmalısınız

Bataryayı kalibre etmeniz gerekli olan süre, telefonunuzun bataryayı yanlış okumaya başlamasının zamanıdır. Örneğin: telefonunuz% 30 batarya ömrü gösteriyorsa ve aniden% 5’e kapanıyorsa, telefon bataryasını mutlaka kalibre etmeniz gerekir.

Bu hemde şarj olurken de geçerlidir. Düşük piliniz olduğunda ve şarj etmeye başladığınızda, zaman zaman pil normalden % 80 veya 90’a kadar daha hızlı şarj olur. Bununla beraber, bir kez çıkardığınızda, az miktarda kullanımla, çok çabuk boşalacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, pil seviyesi ve kullanım uyuşmuyorsa, batarya kalibrasyon yapmanız gerekir.

Batarya Kalibrasyonu Nedir
Batarya Kalibrasyonu Nedir

Batarya Kalibrasyonu Nedir

Her pilin içerisinde akıllı bir çip vardır. Bu yonga, pilin o anda ne kadar dayanabileceği ve doluluk oranı hakkında bilgi ileten bir sinyal gönderir. Bu sinyalle, ekranda ne kadar şarj kaldığını göreceksiniz. Zamanla enerji depolayan bu batarya doğru sinyali iletemez ve doğru hesaplayamaz. Bu aşamada, pil kalibrasyonu etkinleştirilerek sinyallerin daha doğru bir biçimde iletilmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: iPhone Hücresel Veri Açık Ama İnternet Yok

Root Yetkisi Olmayanlar

Root cihazınızda etkin değil ise (özellikle açmadıysanız veya hangi rootun etkin olduğu konusunda herhangi bir sorunuz var ise, cihaz root devre dışı bırakılmışsa), aşağıda belirtilen yöntemi izlemelisiniz. root yetkisine sahip olmayan cihazlar için mevcut batarya kalibrasyon uygulamaları olmasına karşın, bu uygulamalar genelde batarya kalibrasyon uygulaması tarafından yapılması beklenen işlemleri gerçekleştirmez. Bu sebeple, ilk yöntem yumuşak bir eklenti içermez.

NOT: Batarya kalibrasyonu işlemi cihazınızın uzunca bir süre kapalı kalmasını gerektirecek adımlar içermektedir. Bu nedenle acil bir arama beklemediğiniz bir zamanınızda yapmanızı öneri ederiz.

 1. Cihazınızın şarjını cihazınız kapanana kadar tüketin.
 2. Cihazınızı açın. Şarjı olmadığı için ekran bir an açılır gibi olacak ve tekrar kapanacaktır. Bu adımı, ekran açılır gibi olmayana kadar tekrarlayın.
 3. Artık ekranınızın hiçbir biçimde açılmadığına emin olduktan sonra cihazınızı şarja takın ve kapalı bir biçimde %100 dolana yani yeşil ışık yanana kadar şarj edin.
 4. Cihazını açın. Cihazınız bu aşamada %100 yerine %98-99 gösteriyor olabilir. Cihazınız açık bir biçimde şarj etmeye devam edin.
 5. Şarjınız %100 olduğunda cihazınızı yeniden başlatın.
 6. Bu aşamada cihazınız yine %98-99 gösteriyor olabilir. Şarj etmeye devam edin.
 7. Şarjınız tekrar %100 olduğunda şarj kablonuzu çıkarmayın ve bu şekilde 1 saat daha şarjda bırakın.
 8. 1 saatin ardından cihazını şarjdan çıkarın ve bir daha hiç şarja takmadan bataryanız tükenene kadar kullanın.
 9. 2. Adımdan 7. Adıma kadar olan adımları tekrarlayarak cihazınızı bir kez daha şarj edin. Tebrikler! Cihazınızın batarya kalibrasyonunu başarı ile gerçekleştirdiniz.

Samsung Batarya Kalibrasyonu

Batarya Kalibrasyonu Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Batarya kalibrasyonu yaparken tam deşarj gereklidir ve telefon üreticileri bunu sık sık yapmanızı önerir. Ama yapmamalısın! Tam deşarj, lityum iyon pilinizin ömrünü azaltır. Piliniz tamamen boşaldığında, ömrü kısalır.

Her deşarjdan sonra daha az miktarda güç tutmaya başlar. Günlük kullanımda kısmi deşarj ve şarj olması daha iyidir. Diğer bir deyişle, telefonunuzu tamamen bitmeden önce şarj etmek bataryanızın ömrünü uzatacaktır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; samsung batarya kalibrasyonu zararlı mı , samsung pil kalibrasyonu kodu , samsung tablet batarya kalibrasyonu , samsung s6 batarya kalibrasyonu , samsung j7 batarya kalibrasyonu , samsung laptop batarya kalibrasyonu , samsung j2 batarya kalibrasyonu , samsung a50 batarya kalibrasyonu , samsung batarya kalibrasyonu kodu , samsung batarya kalibrasyon ayarı.