Samsung Kör Modundan Nasıl Çıkılır
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Tamiri / 0 Yorum / 3860 Görüntülenme

Samsung Kör Modundan Nasıl Çıkılır

Samsung Kör Modundan Nasıl Çıkılır ,Talkback etkinleştirildiğinde, telefonunuzla dokunduğunuz tüm seçenekler size sesli geri bildirim sağlar. Talkback özellikle görme engelli kullanıcılar için kullanışlıdır. Görüş bildirimini etkinleştirerek, dokunduğunuz her ekranda geri bildirim duyulabilir.

Talkback size her ekranda neyle etkileşime gireceğinizi söyler. Bir seçim yapmak ve ne olduğunu duymak için dokunmanız yeterlidir. Erişim için ekrandaki seçimlere iki kez dokunun. Talkback sesli iletişimi kapatmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Samsung Kör Modu Nasıl Kapatılır ?

Samsung Kör Modundan Nasıl Çıkılır, kullanması gerekmeyen kullanıcılar için çok can sıkıcı bir durumdur. Kullanıcı herhangi bir nedenle veya cihazın özelliklerini keşfetmeye çalışırken Talkback özelliğini yanlışlıkla etkinleştirirse, devre dışı bırakmak o kullanıcı için işkence olabilir. Bu nedenle, geri bildirimin kapatılmasına yardımcı olacak bir makale hazırladık.

 

Menü>Ayarlar>Erişilebilirlik>Görme>Talkback adımlarını takip ederek. Açık seçeneğini etkinleştirmeniz yeterli. Kapatmak için aynı adımları gerçekleştirerek açık konumunu devre dışı bırakabilirsiniz.   Uygulama Samsung telefonlarının modellerine göre değişiklik gösterebilir. Bazı Samsung telefonlarda Voice Assistant adıyla da görülebilir.

Kör Modu (TalkBack) Nedir ?

Görme engelliler için geliştirilen TalkBack kullanım kolaylığı sağlar ve kullanıcıya direktifler vererek cihazı yönetmesine olanak tanır. TalkBack özelliği, Android cihazlarda bulunan ve görme engelli akıllı telefon kullanıcıları için özel olarak geliştirilmiş bir hizmettir. TalkBack uygulamasını etkinleştirdiğinizde, cihazınız normal kullanımdan farklı olarak titreşim bildirimi vererek iki dokunuşla çalışır.

Cep Telefonuna Video İndirme Programi

Kullanıcılar cihazlarını tanımak için ayarları karıştırdıkça, görme engelliler modu olan TalkBack’i etkinleştirmiş olabilirler, çünkü gördüler ve ne olduğunu merak ettiler. “Telefonum kendi kendine konuşuyor, bir tuşa basınca komut veriyor, telefonda gezinemiyorum, dokunmatik çalışmıyor, robot konuşuyor ve telefonu kontrol edemiyorum, çözümü nedir?” demeye başlamış olabilir.

TalkBack Nasıl Kapatılır?

Telefondaki metne, ayarlara, menü tuşlarına ve fiziksel düğmelere dokunduğunuzda nerede olduğunuzu ve ne yaptığınızı söyleyen sesli komut özelliğini devre dışı bırakmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

Görme engelliler için tasarlanmış olan bu sistemi kullanmak için, Talkback’ten hızlı bir şekilde çıkmak için her seçeneğe iki kez dokunmanız gerekir. Bilgisayarlardaki mantığı düşünün, bir dosyayı açmak için çift tıklarız. İlk tıklama dosyayı seçer ve ikinci tıklama dosyayı açar. Aynı mantığı akıllı telefonunuza uygulayın.

Samsung Galaxy’de talkback kapatma

  • Ayarlar’a dokunun.
  • Erişilebilirlik’i seçin
  • Talkback’e basın ve Kapalı konuma getirin.
  • Erişilebilirlik kısmında Talkback özelliğini bulamadıysanız Ayarlar kısmındaki arama kısmına “Talkback” yazarak bulabilirsiniz.

Sony ve HTC modellerinde Talkback kapatmak için yukarıdaki adımları deneyebilirsiniz.

Samsung eski model cihazlarda TalkBack kapatma:

  • Uygulamalar > Ayarlar > Cihaz > Erişilebilirlik > Talkback’i kapatın.

LG’de talkback kapatma:

LG’de Talkback özelliği Engel Türü içerisinde yer alan Görünüm’de bulunuyor. Kapatmak için;

  • Ayarlar > Erişilebilirlik > Görünüm > TalkBack’i seçin.
  • Deaktif duruma getirin.

2. yöntem olarak TalkBack’i kapatmak için ses yükseltme ve ses azaltma tuşlarının ikisini birden birkaç saniyeliğine basılı tutun.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir