Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Samsung Telefonlara Format Atma

Samsung Telefonlara Format Atma

Samsung Telefonlara Format Atma

Samsung Telefonlara Format Atma, akıllı telefon kullanırken karşılaşılabilecek sorunların başında; uygulamalarda çökme, donma, garip sesler çıkartma, diğer cihazlar ile senkronize olamama veya bazen çağrı bile yapamayacak hale gelindiği durumlar olabilir. Bu sorunlar sadece bir markada değil, bütün markalar ve modellerde de olabilir. Bu haftaki “Samsung Akıllı Telefonlar Nasıl Sıfırlanır? ” konulu yazımda, Samsung akıllı telefonlarının nasıl fabrika ayarlarına çekilerek sıfırlanabileceğini, sıfırlamadan önce nelerin yapılması gerektiği, sıfırlansa bile düzelmeyen telefonlarda nelerin yapılması gerektiğinden bahsedeceğim.

Samsung Telefonlara Format Atma, android işletim sistemi, akıllı telefon işletim sistemleri arasında, bazen en karışık sistem olabiliyor. Özellikle pek çok kullanıcı, telefonundaki verileri tam anlamı ile silebilmek için yapması gereken format atma işlemini nasıl yapıldığını bilmiyor. Samsung telefonlar ise bu konuda rakip pek çok markanın telefonlarına göre daha gelişmiş özellikler sunuyor.

Öyle ki Samsung telefonlara, normal fabrika ayarlarına döndürmeden çok daha detaylı bir temizleme olanağı sunan, hard format adındaki biçimlendirme işlemi yapılabiliyor. Hard format, yani Türkçe adı ile sert biçimlendirme, bir telefondaki tüm verilerin temizlenmesi için yapılabiliyor. Bu işlem eğer telefonunuzda yazılımsal basit hatalar bulunuyorsa, bunları çözmek için uygulanabilir. Peki, Samsung telefonlarda olan hard format özelliği nasıl kullanılıyor ?

Soft Format Nasıl Atılır ?

Samsung telefonunuzda eğer önemli bir problem yoksa ve sadece verilerin silinmesini istiyorsanız, soft format ya da genel tabir ile fabrika ayarlarına geri döndürme işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem telefonunuzdaki uygulamaları, uygulama verilerini ve diğer kişisel olmayan verileri temizlemek için uygulanır. Samsung telefonunuza soft format yapabilmek için ilk olarak uygulama menüsünden ayarlar uygulamasını açın. Daha sonra kişiselleştirme sekmesinden yedekleme ve sıfırlama bölümünü açın. Son olarak fabrika ayarlarına sıfırla seçeneği ile telefonunuzdaki verileri temizleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Oppo Telefonlara Format Atma

Hard Format Nasıl Atılır ?

Samsung telefonunuzda eğer ciddi bir problem olduğunu ve bu problemin hard format ile düzeleceğini düşünüyorsanız, hard format ile telefonunuzdaki uygulamaları, uygulama verilerini, telefon hafızasındaki kişisel olan ya da olmayan tüm verileri silebilirsiniz. Samsung telefonunuza hard format yapabilmek için ilk olarak telefonunuzu kapatın. Telefonu kapattıktan yaklaşık 10 saniye sonra güç, home ve ses açma tuşlarına aynı anda basılı tutarak, yaklaşık 20 saniye bekleyin.

Bunu yaptıktan sonra hard format yapabileceğiniz recovery ekranını açmış olacaksınız. Recovery erkanına ulaştıktan sonra wipe data factory reset adlı seçeneğin üzerine ses açma ve kısma tuşları ile gelin ve güç butonu ile bu seçeneği seçin. Daha sonra açılan sayfada yine ses açma tuşları yes seçeneğinin üzerine gelin ve güç butonu ile seçin. Bu işlemin ardından wipe cache partition seçeneği için de aynı işlemi uygulayın. Son olarak reboot system now seçeneği ile telefonunuzu başlatın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuz ilk günkü gibi olacak. Yani içerisinde hiçbir kişisel veri, uygulama ya da başka veri bulamayacaksınız. Eğer format atmayı bilmiyorsanız, yanlış bir uygulama veya kullanım sonucu telefonunuzda istenmeyen sorunlara yol açabilirsiniz. Telefonunuzda herhangi bir problem olduğunda gönül rahatlığıyla emanet edebileceğiniz bir servise ihtiyacınız varsa, Cep Hastanesi’ne sıkıntısız bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; samsung telefon format atma kodu , samsung telefon format atmadan şifre kırma
samsung telefona format atma tuşları , samsung telefona format atma resimli anlatım , samsung açılmayan telefona format atma , samsung a7 telefona format atma , samsung a5 telefona format atma , samsung android telefona format atma , samsung a50 telefona format atma , samsung a3 telefona format atma.