Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Samsung’un Yeni Android Arayüzü One Ui

Samsung’un Yeni Android Arayüzü One Ui

Samsung'Un Yeni Android Arayüzü One Ui

Markanın yeni modellerinden olan Galaxy Note 9 ve Galaxy S9 modellerine vereceği Android Pie güncellemesinde Samsung’un yeni android arayüzü One Ui şimdi sizlerle. Android dünyasının gelişip bu konuma gelmesinde firmaların geliştirmiş olduğu kullanıcı arayüzlerinin payını da hafife alamayız.

Birçok kullanıcı arayüzünde mevcut olan özellikler, daha sonra Android güncellemelerinde Google ile işletim sistemine başarıyla entegre edilmiş durumda.

Örnek verecek olursak; Samsung ait ilan Galaxy Note 2 model cihazında ekranda iki pencereyi aynı anda açabilme özelliği, Touchwiz arayüzü ile Android ekosisteminden daha önce kulanıcıları ile buluşmuş olup bugünün Android dünyasında daha bunun gibi birçok özellik artık yeni Android sürümleriyle birlikte kullanıcılarına sunuluyor.

İlk olarak TouchWiz arayüzünü kullanıcılarına sunan Samsung, bunjn ardından Experience arayüzünü ortaya koymuştu. Ve son olarak karşımıza çıkan arayüz ise Samsung’un yeni android arayüzü One Ui bizlerle.,

İlginizi Çekebilir: iPhone Sessiz Tuşu Bozuldu

Yeni Arayüzün Sunduğu Yenilikler

Dev bir marka haline gelen Samsung, sunmuş olduğu yeni Android arayüzü ile görünümü daha sade bir boyuta taşıyıp tek el ile kullanımı kolaylaştırmayı hedeflemiş durumda. Henüz yeni olarak Android’e getirilmiş ilan katlanabilir telefon özelliği, Samsung’un yeni arayüzünde de desteklenmekte. 2019 versiyonları ile Samsung, katlanabilir desteğe sahip telefon modelleri ile kullanıcılarıyla buluşacak ve Samsung yeni arayüz bu modellerde de yer alacak.

Samsung'un Yeni Android Arayüzü One Ui
Samsung’Un Yeni Android Arayüzü One Ui

Özellikle arayüz tanıtımında, gündelik yaşamda yoğn olarak kullanılmakta olan butonların ekranın yarısından aşağısına yerleştirilmiş olduğuna yönelik olarak yapılan vurgu, dikkat çekmiş durumda. Günümüze uyarlanmış olan telefonların; buyük yapıları nedeniyle tek ele kullanımları son derece zor bir hale gelmiş durumda.

Bu noktada Samsung yeni arayüzü One UI ile bu noktada özenle durup tasarım dilinin ana hattını meydana getirmiş. Bunlarla birlikte Samsung yeni arayüzü ile karanlık/gece temasına da yer vermiş durumda.

Aynı zamanda simgeler de tamamen yeniden tasarlanmış olup bunun yanı sıra yuvarlak köşeli hatlar da yeni arayüzde dikkat çeken bir diğer özellik olarak karşımıza çıkıyor ve simgeler ile birlikte fontlar da yenileniyor.

Gelecek olan yeni arayüzün beraberinde getirmiş olduğu bir diğer yenilik ise telefonda var olan renk seçeneklerine göre temanın rengiyle birlikte geliyor olması. Örnek verecek olursak; eğer aldığınız Galaxy S 9 model telefonunuz mavi renk ise telefonunuzun arayüzü de tıpkı kendisi gibi mavi olacaktır.

Katlanabilir Androidler İçin Yeni Arayüz One UI

Kullanıcıları ile yakın zamanda buluşacak olan katlanabilir özelliğe sahip olan Androidler için özel kapak tasarımı geliştirmiş olan yeni arayüz One UI, aynı zamanda kullanıcılara kapağı açmadan da uygulamaları kullanabilme olanağı sağlıyor.

Kapağın açılması halinde, kapak kapalı durumdayken ekranda beliren ilgili uygulama karşımıza çıkıyor. Yeni gelecek olan bu sistem ile birlikte telefonda üç farklı uygulamanın aynı anda çalıştırılması mümkün olabilecek. Yani yeni Samsung uygulamaları, üç farklı uygulamayı eş zamanlı olarak çalıştırma olanağı sağlıyor. Bunların yanı sıra API’lar  geliştiriciler ile de paylaşılmış durumda.

Samsung'un Yeni Android Arayüzü One Ui
Samsung’Un Yeni Android Arayüzü One Ui

Samsung Galaxy S9 ve Note 9 İçin Android Pie Ne Zaman Kullanıcıları İle Buluşuyor?

Samsung yeni arayüzü olan One UI, ilk etapta Samsung’a ait olan Galaxy S9 ve Galaxy Note 9 modellerine Android Pie güncellemesi ile gelecek ve 2019 yılı şubat ayı itibariyle kullanıcılarına sunulmaya başlayacak.

Bunun yanı sıra Android Pie güncellemesi ve yeni arayüzün betasını kullanıcılar bu ay içerisinde kullanma imkânı bulabilecek. Almanya, Amerika ve Güney Kore ülkeleri ise bu ay itibariyle bu yeni arayüzü kullanmaya başlayacaklar.

Samsung'un Yeni Android Arayüzü One Ui
Samsung’Un Yeni Android Arayüzü One Ui