Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Şarj Soketi Nasıl Temizlenir

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir

Şarj soketi nasıl temizlenir ; Akıllı telefonlar ve tabletler günlük hayatımızda bir zorunluluk haline gelmiştir. Onlar olmadan 1 saat veya 1 dakika harcayamayacağımızı söylersek, yanlış söylemiş olmayız. Akıllı telefonlar ve tabletler kullanılmadığında ceplerimizde veya çantalarımızda olduğundan, toz almaya başlarlar.

Bu durum bazen akıllı telefonun ve tabletin şarj soketi kısmının temas etmesine veya çalışmamasına neden olur. Yeni bir telefon veya kablo satın almaya karar vermeden önce, şarj soketini temizlemek için birkaç adım vardır.

Telefonun Şarj Yerini Temizleme

Telefonun şarj yerini temizleme, her telefon kullanıcısının düzenli aralıklarla yapması veya yapması gereken şeylerden biri, telefonun şarj alanını temizlemektir. Çünkü tozlar belirli bir süre sonra burada bir tabaka oluşturur ve şarj dolum hızını değiştirir. Ayrıca pil sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Şarj alanını temizlerken çok dikkatli olmak gerekir. Bunun için aşağıdaki tüm adımları tamamen izlemelisiniz. Tabii ki, bu adımlara başlamadan önce, önce cep telefonunuzu kapatın ve telefonunuzun fişini çekin. İlk olarak, bir diş fırçası kullanacağız. Ancak diş fırçası burada çok etkili olmayacak. Çünkü bilindiği gibi, şarj yeri bir tık daha uzundur. Diş fırçası ile kapağı herhangi bir şekilde kaldırmadan sağ ve sol şeklinde yatay hareketler yaparak soketin girişini temizleyin. Bundan sonra, şarj kablosunu en az 10 kez çıkarın ve korozyonu parlatın.

İlginizi Çekebilir: Telefonu Şarja Takınca Nem Algılandı Sorunu

Şarj Soketi Nasıl Temizlenir?

Peki şarj soketi nasıl temizlenir? Mümkünse, şarj soketini sokete dokunmadan veya içine herhangi bir şey takmadan temizlemeye çalışmalısınız. Şarj soketi yuvası, akıllı telefonların hassas temas noktalarından biridir. Şarj kablosunun uçlarında ve şarj soketi muhafazasının içinde küçük metal iletken parçalar vardır. Bu ipuçları çok hassas ve iletken olduğundan, telefonunuz açıksa, iletken bir parça ile (cımbız, pim, toka vb.) varsa.) müdahale edilirse, telefonunuz kısa devre yapabilir ve şarj soketi terminalleri hasar görebilir.

Iphone Sarj Soketi Temizleme 2

Hasar durumunda, telefonunuz ya hiç şarj edilmeyecek ya da şarj soketi temassızlığı olacak. Temizleme işlemleri cihaz kapalıyken yapılmalıdır. Uçların kısa devre yapması ve hasar görmesi durumunda, şarj soketi profesyonel bir teknik servis tarafından değiştirilmelidir.

Şarj Soketi Nasıl Değiştirilir ?

Şarj soketinin oksitlenmesi nedeniyle bazen temizlenemeyen telefonlar için değiştirme artık bir zorunluluktur. Şarj soketi değişimi gerekirse, burada profesyonel destek almak yararlı olacaktır. Ancak, bunun için bir ücret ödemek istemiyorsanız, bir soket alabilir ve kendiniz değiştirebilirsiniz. Şarj soketini değiştirmek için telefonunuzun arka panelini çıkarmanız gerekir. Daha sonra arızalı soket kendini gösterecektir. Soket önce çıkarılmalıdır. Bu işlem sırasında, pande içeren yapışkan tabaka çıkarılmalıdır. Onarımdan sonra yapıştırıcı tekrar uygulanmalıdır. Çok hassas bir şekilde yapışkan tabakayı ince uçlu bir şeyle çıkarmanız ve soketi almanız gerekir.

Sarj Soketi Degisimi 1

Burada özel vidalar kullanıldığından, soketin kenarlarında bulunan vidaları çıkarmak için bir tornavidaya sahip olmalısınız. Soketi çıkardıktan sonra, yeni soketi aynı yere yerleştirmelisiniz. Oturmadan önce, özel bir yapıştırıcı uygulamanız, ardından bu işlemi gerçekleştirmeniz ve vidaları yeniden takmanız gerekir. Soket değişimi bu şekilde yapılır. Bununla birlikte, bir el alışkanlığınız yoksa, eliniz hassas değilse, farklı sorunları açabildiğiniz için bu işlemi teknik servise yaptırmak daha mantıklı olacaktır.

Telefon Şarj Olmuyor? Nasıl Yapabilirim?

Telefonun şarj edilmemesi sorunu, hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir sorundur. Ancak bu sorunun birçok nedeni var. Soketi temizledikten sonra aynı şey olursa, şarj cihazınızda bir sorun olabilir. Şarj cihazı ile ilgili bir sorun yaşamanın yanı sıra, fiş ile ilgili bir sorun olabilir. Her şey yolundaysa, demek oluyor ki şarj soketinizde bir sorun var. Bu durumda Cep Hastanesi Teknik Servisimize başvurabilirsiniz.

Cep Hastanesi İletişim Bilgileri
Cep Hastanesi İletişim Bilgileri

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; oksitlenmiş şarj soketi nasıl temizlenir , iphone şarj soketi nasıl temizlenir , şarj soketi oksitlenmesi nasıl temizlenir , samsung s8 şarj soketi nasıl temizlenir , iphone 7 şarj soketi nasıl temizlenir , iphone 5s şarj soketi nasıl temizlenir , şarj soketi temizleme , telefon şarj soketi nasıl temizlenir , şarj soketi yeri nasıl temizlenir , samsung şarj soketi nasıl temizlenir.