Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Sim Kartı Bloke Kaldırma

Sim Kartı Bloke Kaldırma

Sim Kartı Bloke Kaldırma

Sim Kartı Bloke Kaldırma, sadece birkaç basit adımla yapılabilecek bir işlemdir. Ama önce, Sim kartın neden engellendiğini öğrenmek ve buna göre bir adım atmak gerekiyor. Sim kartının bloke olması, herkesin başına gelebilecek yaygın bir durumdur. Kart bloke edilirse, blok kaldırılana kadar kullanılmaz. Sim kartın engelini kaldırmak için sorunun nedenini öğrenmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Sorunu keşfettikten sonra, kartın kilidi açılabilir ve kısa sürede yeniden açılabilir.

Sim Kart Blokesinde Gerçekleştirilemeyen İşlemler ?

Sim kartınız bankanız tarafından engellendiğinde, internet bankacılığından bazı işlemler yapamazsınız. Bu işlemleri yapmadan önce, önce Sim kartınızın engelini kaldırmanız gerekir. Bankanız Sim kartınızı engellediğinde yapamayacağınız işlemler şunlardır:

  • Bankanızın mobil ve internet bankacılığına erişim
  • 3D güvenlik ile İnternet alışveriş
  • SMS ile bir kart şifresi ayarlama
  • Ortak mağazalardan alışveriş kredilerinin uygulanması ve kullanımı
  • Kişisel bilgileri görüntüleme ve değiştirme

Sim Kart Neden Bloke Edilir ?

Sim kart kilidini açma adımlarını sizlere göstermeden önce sim kartın neden engellendiğine bakalım. Sim kart engelleme nedenleri arasında yeni bir cihaza geçme, farklı bir Sim kart kullanma veya PIN kodunu tekrar tekrar yanlış girme yer alır. Sim kartı 4.5G destekli yeni bir cihazda kullanmak isteyenlerin de kartının bloke edilmesi söz konusu olacaktır.

Sim kartı engellemenin ana nedeni şüphesiz güvenlik unsurudur. Sim kart kötü niyetli kişilerin eline geçerse, finansal kayıpları önlemek için onu engellemek mantıklı bir harekettir.

Sim kart engellenirse, mobil bankacılık hizmetlerinden yararlanamazsınız. Benzer şekilde, mobil cihazınızda tanımlanan çeşitli alışveriş işlemleri tıkanma durumunda kullanılamaz hale gelir. Peki bloke olan sim kartının blokesi nasıl kaldırılır ?

İlginizi Çekebilir: Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılmalı?

Sim Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır ?

Bir Sim kartın engelini kaldırmanız gereken ilk şey, PIN kodunuzu yanlış girdiğiniz senaryodur. Bunun için PUK kodunuzu girerek engellenen Sim kartı yeniden etkinleştirmek mümkündür. PUK kodunuzu öğrenmek için operatörünüze başvurmanız gerekir. PUK kodunuzu unuttuysanız, bu bağlantıdan bir diğer makalemize giderek PUK kodunuzu yeniden öğrenebilirsiniz.

Sim kart değişiklikleri veya diğer nedenlerden dolayı engellenen kartlar için, bağlı olduğunuz bankanın temsilcileriyle iletişime geçebilirsiniz. Her bankanın kendi Müşteri Hizmetleri numarası olduğundan, bağlı olduğunuz banka ile iletişime geçerek engellemenin kaldırılmasını isteyebilirsiniz