Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Süper Amoled Nedir

Süper Amoled Nedir

Süper Amoled Nedir

Süper Amoled Nedir; Bir akıllı telefon satın alırken dikkat edilmesi gerekli olan en önemli noktalardan biri ekran teknolojisidir. Şimdi teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki, gün geçtikçe yenilik getiriyor.

Özellikle ekran teknolojileri gün geçtikçe yeni bir ilerleme kaydediyor. Bu yazıda, akıllı telefonlar için vazgeçilmez olan AMOLED ekran teknolojisi ve Süper Amoled ekran teknolojisi hakkında konuşacağız.

Süper Amoled Nedir; Özellikle akıllı telefonlarda teknik özelliklerin geliştirilmesi de ekran teknolojisini etkiliyor. Bu yazıda, AMOLED ekran teknolojisini ve en son model akıllı telefonlarda da yaygın olan diğer ekran teknolojilerinden farklarını karşılaştırıyoruz.

Amoled Ekran Nedir

AMOLED (“aktif-matris organik ışık yayan diyot” inisiyatifi, yani “aktif-matris organik ışık yayan diyot”) akıllı saat, mobil cihazlar, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve televizyonlarda kullanılan ekran teknolojisi.

İlk olarak AMOLED teknolojisini 2008’de görmeye başladık. Amoled ekranlar OLED teknolojisine dayanıyor. Hızlı tepki süresi ve düşük güç tüketimi taşınabilir cihazlarda yaygın kullanıma yol açmıştır.

Son zamanlarda piyasaya sürülen akıllı telefonların çoğunda LCD, LED ve OLED ekranların yerini alacak olan AMOLED ekranlar hâlbuki pek çok marka tarafından görülmesine rağmen Samsung tarafından geliştirilen bir teknolojidir. İngilizce’deki “Active-Matrix Organik Işık Yayan Diyot”, adından da anlaşılacağı gibi AMOLED ekranlar olan “Active-Matrix Organik LED”, OLED’lerden üretilen organik LED’lerdir.

AMOLED ekranlarda, her piksel ayrı olarak aydınlatılarak bir görüntü oluşturulur. Ancak, bu ekranlar diğer ekran türlerinin sahip olduğu arka ışığa ihtiyaç duymaz. Bu, daha koyu renklerin daha açık görünmesi sorununu ortadan kaldırır.

Oled ve Amoled Üzerine Hızlı Bir Geçiş

Organik ışık yayan diyotlar (OLED) kullanan ekranlar, elektrikle temas ettiğinde yanan organik maddeler içerir. AMOLED’in aktif matris yönü onu OLED’den ayırır. Bu yüzden AMOLED, yalnızca ışığı göstermenin bir yolunu değil, hemde dokunma algılama yöntemini de içeren bir tür görüntüleme teknolojisidir (“aktif matris” bölümü). Bu yöntemin AMOLED ekranların bir parçası olduğu doğru olsa da, Super AMOLED’ler biraz farklıdır.

Süper Amoled Nedir

Oled Ekranlar

İlk olarak, OLED ekranın özelliklerine bakalım. OLED organik ışık yayıcı Diotlar olarak da adlandırılan bu tür ekran, organik malzemede ışık emici diyotlar içerir ve içerisinde bir yarı iletken olduğunu görürüz.

İlginizi Çekebilir: Apple Watch Ne İşe Yarar

Organik bir yarı iletkenin iki elektrodu arasına yerleştirilen bu ekran, hedefine ulaşmak için şeffaf olmalıdır. OLED teknolojisi televizyonlarda, bilgisayar monitörlerinde, PDA’larda, netbook’larda, cep telefonlarında ve pek çok cihazda kullanılır.

Süper Amoled Nedir

Amoled teknolojisinin üzerine “Süper Amoled ” kavramı eklendi. Tft ve Amoled ekranların tam tersine, farklı bir dokunmatik katman yoktur. Bu, ekranı daha ince yapar. Süper Amoled ayrıca görüntü kalitesinde yüksek performans sağlar.

Renkler daha canlı görünürken hareketli görüntüler daha net görünür. Ekranın görünümü de daha geniştir. Bu özellikleri ile benzeri olmayan bir ekran teknolojisi sunar.

Süper Amoled Nedir

Süper Amoled Ekran Tipleri

Bazı üreticilerin, cihazlarında belirli özelliklerle donatılmış Süper Amoled ekranlar için ek ihtiyaçlar vardır. Örneğin, HD Super-Amoled , Samsung’un 1280 × 720 veya daha yüksek çözünürlüğe sahip cihazlar için üretmiş olduğu bir Super-Amoled ekran türüdür.

Diğeri ise Motorola’nın diğer Super Amoled ekranlardan daha parlak ve daha yüksek çözünürlük performansı sunan Super AMOLED ekranı . Bu ekranlar pikselleri keskinleştirmek için PenTile adlı bir teknoloji kullanır. Her şirket kendi benzersiz S-Amoled ekranını üretir: Super Amoled

LED Plus, HD Super Amoled Plus, Full HD Super Amoled ve Quad HD Super Amoled vb.

Makale hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar bölümüne gönderebilirsiniz. Bana iletişim bölümünden iletmek istediğiniz her şeyi de gönderebilirsiniz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; süper amoled plus nedir , süper amoled nedir , süper amoled ekran nedir , süper amoled
süper amoled ekran , süper amoled vs amoled , amoled süper amoled farkı , amoled nedir , super amoled nedir kısaca , süper amoled ekran özellikleri
süper amoled ekran ne demek , fhd süper amoled nedir , super amoled teknolojisi nedir.