Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Tabletim Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Tabletim Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Tabletim Suya Düştü Ne Yapmalıyım

Tabletim Suya Düştü Ne Yapmalıyım ? Tabletiniz veya telefonunuz suya düşerse, onu kurtarma ihtimaliniz düşük diyebiliriz. Peki tam olarak ne yapmalıyız ? Bu yazımız daha çok su geçirmezlik özelliği olmayan tabletler ve telefonlar için. Ancak suya dayanıklılığın da bir sınırı var ve tabletiniz veya telefonunuz, belirli bir süre deri suda veya küçük birikintilerde suyun içeri girmesine izin verebilir.

Tabletim Suya Düştü Ne Yapmalıyım ? Telefonunuz veya tabletiniz sizi endişelendirecek kadar suya maruz kaldıysa, ilk olarak telefonu kapatmanız gerekir. Bugünlerde telefonların çoğunun pili sökülmüyor, ancak sökülebilen bir pile sahipseniz pili de çıkarın. Hızlı davranmaya çalışın çünkü bunları hızla yapmazsanız, cihazınız kalıcı olarak hasar görebilir.

Şimdi SIM kartı veya MicroSD kart varsa çıkartıp, kuru bir yüzeyde, kağıt havlunun üzerinde bırakarak kurutun. Kartları çıkardıktan sonra, bu yuvalarda bulunan suyu kağıt mendille veya elektrik süpürgesi ile kurutun. Ekranın kenarlarındaki suyun kuruduğundan emin olun, bunun yanında telefonun veya tabletin her yanındaki yuvaları vs. kontrol edin.

Telefonun içini açmak herkese göre olmadığından ve zaten tehlikeye düşen garantinizi iptal edeceğinden, mümkün olduğu kadar dışarıdan görünen suyu kurutmaya çalışın. Dahası telefonu açmak, suyun daha da derinlere ulaşmasına yol açabilir. Peki telefonun veya tabletin içindeki suyu nasıl kurutacaksınız? İşte bunun için izleyebileceğiniz 3 yol

İlginizi Çekebilir: AirDrop Nedir

Pirinçte Bekletme

İçerisine su sızan tabletiniz veya telefonunuz için belki de en iyi çözüm, pirinçle dolu bir kap. Pirinci cihazın sığacağı büyüklükte bir kaba doldurun ve cihazın pirincin içinde her yönden yaklaşık 2 cm içeride olmasına dikkat edin. Sabırlı olun ve telefonu sabaha kadar pirincin içinde bekletin. Bu şekilde nemin neredeyse tamamını ortadan kaldırmış olacaksınız.

Silika Jeli Kullanma

Elektronik cihazlardan çıkan bu jel paketlerini biriktirdiyseniz, tableti veya telefonu bunlarla dolu bir kutuya koyun. İstifçiliğinizin boşa gitmediğini umarak sabah kalktığınızda telefonu açmayı deneyebilirsiniz.

Saf Alkol Kullanma

Bazı kullanıcılar, izopropil alkol kullanarak başarılı sonuçlar elde ettiklerini söylüyorlar. Alkol suyu yerinden çıkardığından ve sonunda buharlaşıp gittiğinden, nemden kurtulmuş olacaksınız. Diğer çözümler işe yaramadıysa bunu deneyebilirsiniz, ancak cihaz nemden hasar gördüyse, bunu yapmanız hasarı geri almayacak.

Bu yöntemler sırasında cihazınızın sorunsuz bir biçemde çalışması, biraz şanslı olduğunuzu gösteriyor. Biraz çünkü nemin vereceği hasar, daha sonra da kendini gösterebilir. Şanslıysanız, cihazınızı eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; tablet suya düştü , suya düşen tablet tamiri.