Talkback Nasıl Kapatılır ve Açılır
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Tamiri / 0 Yorum

Talkback Nasıl Kapatılır ve Açılır

Talkback Nasıl Kapatılır ve Açılır, Görme engelli veya görmeyen kullanıcıların akıllı telefonlarını daha etkili kullanmalarına yardımcı olmak için geliştirilmiş bir işlevdir. Talkback, Android işletim sistemiyle çalışan tüm cihazlarda standarttır.

Görüş bildirme özelliğini etkinleştirdiğinizde, cihaz ekranında dokunduğunuz tüm yüzeylerin görevlerini duyabilirsiniz. Bu şekilde görme güçlüğü çeken kullanıcılar cihazlarını daha kolay ve kimseden yardım almadan kullanabilirler. Aynı yüzeye hızlıca 2 kez dokunduğunuzda ise o seçeneği ”tıklamış” olursunuz. Ekranı kaydırmak için ise aynı anda 2 parmağınızı kullanmanız gerekir.

Talkback özelliğinin ne işe yaradığından kısaca bahsettikten sonra nasıl kapanıp açılacağını inceleyelim.

Talkback Nasıl Kapatılır?

Talkback, kullanması gerekmeyen kullanıcılar için çok can sıkıcı bir durumdur. Kullanıcı herhangi bir nedenden dolayı veya cihazın özelliklerini keşfetmeye çalışırken yanlışlıkla Talkback özelliğini etkinleştirirse, devre dışı bırakmak o kullanıcı için işkence olabilir. Bu nedenle, geri bildirimin kapatılmasına yardımcı olacak bir makale hazırladık. Aşağıdaki adımları takip edelim;

  • Aşağıda görüldüğü gibi Ayarlar seçeneğine dokunduğunuzda etrafının çerçevelendiğini göreceksiniz.
  • Ayarlar çerçevendikten sonra 2 kez hızlıca üzerine dokunun.

talkback kapatma

  • Ayarlar kısmına girdikten sonra arama yerine “Talkback” yazınız.

  • Karşınıza çıkan “Talkback” menüsüne giriş yapınız.

  • Talkback menüsüne giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan “Açık” butonuna tıklayarak talkback uygulamasını kapatabilirsiniz.

Talkback Nasıl Kapatılır ve Açılır

Talkback Nasıl Kapatılır ? (Videolu Anlatım)

Talkback Nasıl Kapatılır ve Açılır, ekranın herhangi bir bölümüne dokunduğunuzda yüksek sesle konuşur. Bu özellik görme engelli ve az gören cep telefonu kullanıcıları için tasarlanmıştır.

Bu özellik sayesinde görme engelli kullanıcılar kolayca cep telefonu kullanabilirler. Bir menüye girdiğinizde, telefon kullanıcıyı her adımdan haberdar eden bir sesli komut verir. Talkback özelliği sayesinde, aramalar telefondan alınabilir, gelen mesajlar sesli olarak okunabilir ve sesinizle diğer kişiye metin yazabilirsiniz. Sesli geri bildirim özelliği ile hangi uygulamanın parmakla işaret edildiği hakkında geri bildirim sağlar.

Telefonun Flash Kapanmıyor Sorunu

Talkback Nasıl Açılır?

TalkBack özelliği açıksa dokunduğunuz semboller ilk dokunduğunuzda seslendirilir, ardından iki defa daha dokunursanız açılır.

  • Ayarlar
  • Erişilebilirlik
  • Talkback adımlarını takip ederek Talkback fonksiyonunu devreye alabilirsiniz

Talkback Nasıl Kullanılır?

Talkback özelliğini açmak için, ekranı 2 parmağınızla basılı tutmanız gerekir. Talkback’i etkinleştirdikten sonra, parmağınızı kaldırmadan ekranın etrafında hareket ettirin ve parmağınız bir uygulama simgesinin üzerindeyken, size bir sesli mesaj gönderir. Parmak bir uygulama üzerindeyken arka arkaya 2 kez dokunulduğunda uygulama açılır.

 

Talkback özelliği Ayarlar bölümünde yoksa, buradan indirebilirsiniz.

Ekranda Yeşil Çerçeve Sorunu

Bu özellik, görme engelli kullanıcılar için geliştirilen Android telefonlarda kullanılabilir, böylece dokunduğunuz her sembolü ve ekranda görünen seçenekleri seslendirerek kullanıcının ekranda hangi sembolün seçildiğini duymasını sağlar. Uygulamanın çevresinde yeşil çizgi var ise bu demek oluyor ki Tallback uygulaması açıktır bunu kapatmak için üst kısımda resimli bir şekilde anlatmış bulunmaktayız.

Talkback Nasıl Kapatılır ve Açılır

TalkBack Nedir ? Ne İşe Yarar ?

TalkBack, Android telefonlarda erişilebilirlik konusunda iPhone’daki sesle aynı işlevi sunan bir uygulamadır. TalkBack uygulaması, en eski Android sürümlerinde ayrı bir 3’tür. toplu iş bir uygulama olarak yüklendiğinde, artık Ayarlar altındaki erişilebilirlik seçeneğine bir menü olarak eklenir. TalkBack uygulamasının ne yapacağı sorulursa, görme engelli Android kullanıcıları için mükemmel uyum sağlar.

Görme engelli veya çok az görme yeteneği olan akıllı telefon kullanıcıları, bu seçeneği etkinleştirdiklerinde telefon ekranlarında yazdırdıkları menü adlarını ve etiket metin kutularını otomatik olarak okuyarak hayatlarını kolaylaştırır. Türkçe TalkBack uygulaması yakın zamanda geliştirilmiştir. Android 2.1 ve üstü için Türkçe Türkçe desteği çok sınırlı ve zayıf bir şekilde çalıştırıldı, ancak Android 4.0 SDK’dan sonra Türkçe TalkBack, girdi ve orta düzeydeki birçok kullanıcının anlayabileceği şekilde geliştirildi. Play Store’da TalkBack’i destekleyen düzinelerce uygulama bulabilir ve indirebilirsiniz. Görme engelli kişiler, piyasadan haberler, hava durumu, video ve oyunlar gibi APK’ları indirir, bu uygulamalarda TalkBack desteğine sahip olmak çok önemlidir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir