Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefon IMEI Sorgulama

Telefon IMEI Sorgulama

Telefon Imei Sorgulama

Telefon IMEI Sorgulama birçok ikinci el satış işlemlerinde önemli bir konudur. Çünkü telefon üreticileri her telefon için benzersiz bir kod verir. Tıpkı insanların kimlik numaraları gibi, elektronik cihazların da bir IMEI numarası vardır. Uluslararası mobil cihaz kimliği olarak adlandırılan Uluslararası Mobil kimlik, aynı anda yalnızca bir cihaz tarafından kullanılır.

Kötü niyetli insanlar bu numaraları kaçak telefonları kopyalamak için kullanırlar. Bu nedenle, cihazın IMEI numarasını paylaşmak son derece sakıncalıdır. Bu yüzden cep telefonları bozulduğunda onları resmi servise götürmek çok önemlidir.

IMEI Numarası Sorgulama Nasıl Olur?

Cihazınızın yasal olarak içe aktarılıp aktarılmadığını ve kaybolup çalınmadığını kontrol etmek için bir IMEI sorgusu yapılır. Bu işlem herhangi bir cihazdan oldukça basit bir şekilde sorgulanabilir. Arama ekranından * # 06 # tuşlayarak cihazınızın IMEI numarasını öğrenebilirsiniz. Cihazın markası ve modeli ile ilgili ayrıntılar da bu rakamdan öğrenilecektir.

Bazı cihazlarda, telefonun arkasına yazılır. Genellikle, yeni bir cihaz satın aldığınızda, bu numara pakete dahil edilir. Ancak, numarayı kaybettiğinizde, bu yöntemle öğrenebilirsiniz. Ancak, farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Biz sizin için bunlardan bazılarını listeledik.

  • Ayarlar menüsünden, arama bölümüne IMEI yazabilir veya telefonun Hakkında bölümünü görüntüleyebilirsiniz.
  • Bu, cihazınızın arka panelinin alt kısmında bir yazı olabilir
  • Bazı markaların sım kart tepsisinin üstüne yazabilir
  • Akıllı telefonunuzun kutusunda yazılı olabilir
  • iPad ya da iPhone kullanıyorsanız Apple ID kısmına giriş yaparak cihazlarınızı görebilirsiniz
  • Çift sım kartlı bir telefon kullanıyorsanız, her iki sım kart yuvası için de yalnızca bir numara görebilirsiniz. Çalınan cihazlara veya yasadışı yollarda yurtdışından getirilen cihazlara eklenen bu rakamlar, birçok insanın mağdur olmasına neden olabilir. Birçok yönden değiştirilmiş ve orijinal telefondan farklı bir telefona yüklenen bu numaraları klonlamak oldukça sakıncalıdır.

IMEI Ne İşe Yarar?

IMEI, cihazınızın garantisini doğrulamak için de gereklidir. Bu 15 basamaklı sayı, cihazınızı kayıp veya hırsızlık durumunda kullanılamaz hale getirir. Mucizevi bir şekilde, telefonunuz size gelmeyecek. Ancak, telefonunuza başka bir sım kart takılı olsa bile, bunun kullanılması önlenebilir.

Bu numara aynı zamanda satın alacağınız ikinci el telefon hakkında birçok bilgiyi de vurgular. Üretim yılını, modelini ve teknik özelliklerini burada bulabilirsiniz. IMEI numaranızı kaybetmezseniz, kaybolursa veya çalınırsa hemen bildirebilirsiniz. Aynı zamanda, bu sayıyı başkalarıyla paylaşmamalısınız.

İlginizi Çekebilir: iPhone 6 Wifi Anteni Sorunları

Çalıntı Telefonunuzda IMEI Numarası Ne İşe Yarar?

Telefonunuz çalınırsa, operatörünüzü arayabilir ve blok listesine ekleyebilirsiniz. Böylece, hırsız ne yaparsa yapsın, cihazınızı diğer sım kartlarla kullanamazlar. Hackerler yasadışı olarak IMEI numarasını değiştirmeye çalışabilirler. Bu, cihaz kara listeye eklenmeden önce. IMEI’Yİ sorgularsanız ve numarayı kaydederseniz, bu tür olumsuz durumlara karşı önlem alırsınız. Cihazınızı ilk aldığınızda, bu numaraları kutuya yazdığınızdan emin olun.

IMEI Kopyalama Engelleme

Cihazınızın IMEI numarasının kopyalanmasını önlemek için, önce herhangi bir platformda paylaşmamanız gerekir. Buna ek olarak, satın aldığınız cihazın kutusunu çöp kutusuna atacaksanız,  kesinlikle kod yazan kısmı yok etmeniz gerekmektedir.

Cihazınızı onarmak için kullandığınız hizmetlerin güvenilir olduğundan emin olmalısınız. 5809 Sayılı Kanun uyarınca, BTK aynı seri numarasına sahip tüm cihazları kapatabilir. Bu durumu güvence altına almak için cihazınızı ve sım kartınızı eşleştirebilirsiniz. Telefonu satın aldığınız şirket, eşleştirme işlemini 1 ila 10 gün içinde tamamlayacaktır. GSM numarasını değiştirmeyecekseniz bu en güvenilir yöntem olacaktır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefon imei sorgulama Samsung , telefon imei sorgulama Xiaomi , telefon imei sorgulama Apple , telefon imei sorgulama Huawei , telefon imei sorgulama tuşları , telefon imei sorgulama ne işe yarar , telefon alırken imei sorgulama , telefon imei kodu öğrenme.