Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Telefon İşlemcisini Öğrenme

Telefon İşlemcisini Öğrenme

Telefon İşlemcisini Öğrenme

Telefon İşlemcisini Öğrenme, İşlemci, bir akıllı telefon seçerken kamera özellikleri, bellek veya tasarım kadar dikkat etmeniz gereken bir noktadır. Telefonun beyni olan işlemci, çalışma performansını doğrudan etkiler. Ayrıca, indirdiğiniz uygulamaların telefonla uyumlu olup olmayacağını da belirler. Kısacası Telefon İşlemcisini Öğrenme süreci sayesinde cihazınızın ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını bileceksiniz.

Telefon işlemci öğrenme işlemi sayesinde telefonunuzla ilgili önemli bilgiler edinebilirsiniz. Android cihazlar genellikle ARM64, ARM veya x86 mimarisine sahip işlemciler kullanır. Yeni teknolojilere adaptasyonu sayesinde yeni akıllı telefonlarda ortaya çıkan ARM64, bu işlemciler arasında yer alıyor. Peki sizin işlemciniz hangisi? Hadi, telefon işlemci bilgisi ve telefon işlemci kapasitesi hakkında araştırdığımız bilgilere göz atalım.

Telefon İşlemcisi Nasıl Öğrenilir ?

Ne yazık ki, android ve iOS telefonlar için işlemci öğrenme işlemleri, hafıza veya RAM bilgileri gibi “ayarlar” bölümünden kolayca yapılamaz. iOS ve android telefon işlemci öğrenme yöntemleri için farklı uygulamalar kullanılır. Telefonunuzun donanımı, telefon işlemci bilgileri ve telefon işlemci kapasitesi durumu hakkında bilgi edinebileceğiniz sizin için en popüler uygulamaları inceledik.

Telefon işlemcisini öğrenmek için kullanılacak uygulamalardan biri CPU-Z programıdır. Peki CPU-Z Nedir ve CPU-Z nasıl kullanılır?

CPU-Z akıllı telefonunuzla ilgili her türlü teknik bilgiyi gösterir – işlemci, işlemci hızı, çekirdek sayısı, RAM, pil bilgileri, vb.  ve isterseniz PDF formatında rapor verir. Telefon işlemci bilgilerini öğrenmek için en çok kullanılan programlardan biridir. CPU-Z ile telefon işlemci bilgilerini öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin. Dilerseniz aşağı kısımda bulunan videolu anlatımınıda izliyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Huaxing ve Tianma Panel Ekran Nedir

 • Google Play Store veya App Store üzerinden aşağı kısımda bulunan linkten CPU-Z uygulamasını indirin.
 • Gerekli izinleri vererek programın kurulumunu yapın.
 • Android cihazlarda program açıldığında gelen ekranda en üste işlemci modeli yazmaktadır.
 • iOS cihazlarda açılan ekranda “İşlemci” yazan kısma tıklayarak işlemci modelinize bakabilirsiniz.
 • Açılan ekranda en üst kısımda işlemcinizin modeli yazmaktadır.
  Cpuz Android Ios
 • CPU-Z uygulaması ile telefonunuzun teknik kısmı ile ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Play Store Cpuz Indir

Ios Cpuz Indir

Telefon İşlemcisini Öğrenmek Videolu Anlatım

Telefon CPU Frekansı Nedir ?

Telefon işlemci bilgilerini öğrenme sürecini inceledikten sonra, telefon işlemci kapasitesi ile ilgili önemli bir soruyu cevaplamanın zamanı geldi: bir telefonda CPU frekansı ne anlama geliyor?

Yukarıdaki bilgilerde GHz cinsinden ifade edilen CPU frekansı, işlemcideki CPU çekirdeklerinin komutlarınızı ne kadar hızlı işleyebileceğini gösteren faktördür. Bu nedenle, telefonun beyni işlemcinin en önemli bileşenidir. Bu, işlemci hızını ifade eder ve telefonun performansını doğrudan etkiler.

Telefon İşlemci Hızı Kaç Olmalı ?

Mümkünse 1.4 GHz ve üstü – 2.0 GHz frekanslı modelleri seçmenizi öneririz. CPU frekansı düşük olsa bile, işlemcinin çekirdek sayısı yüksekse, veriler çekirdekler üzerinde dağıtılabilir ve daha hızlı işlenebilir. İşlemcideki tüm çekirdek yapıları benzerse, yüksek çalışma frekansına sahip işlemci veya çok sayıda yüksek frekanslı çekirdeğe sahip işlemci öne çıkar. Bu nedenle, işlemci hızını değerlendirirken işlemcinin çekirdek sayısını dikkate almak önemlidir.

2020’de, hemen hemen her şey dijital olarak yapıldığında, 4 çekirdekli bir işlemci işinizi tamamen görmeyebilir. 8 çekirdekli işlemci modellerine sahip telefonları seçmek sizin yararınıza olacaktır. Bu işlemciler “4 + 4” veya “8 çekirdekli” olabilir. İşlemciniz,

 • “4+4 çekirdekli” ise işlemci hızı minimum 1.4 GHz,
 • “8 çekirdekli” ise işlemci hızı minimum 1.7 GHz olmalıdır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler , telefon işlemci modeli öğrenme , mtk telefon işlemci öğrenme , telefon işlemci hızını öğrenme , telefon işlemci öğrenme , telefon işlemcisi öğrenme.