Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefon Neden Isınır

Telefon Neden Isınır

Telefon Neden Isınır

Telefon Neden Isınır Telefonunuzu çok uzun süre kullandığınızda, çok ısındığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu oldukça normal. Telefonunuzun bilgisayara benzeyen bir işlemcisi var. Ve bir bilgisayar gibi, telefonunuzun işlemcisi çalışırken ısı üretir. Daha çok çalışır, daha fazla ısı üretir.

Masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar, ısıtma problemini çözmek için fanlar, soğutucular ve su soğutması gibi sistemleri kullanır, ancak telefonlarda bu tür soğutma sistemleri için yer yoktur. Pasif soğutma sistemleri telefonlarda soğutma sistemleri olarak kullanılır.

Telefonunuzu uzun süre (oyunlar veya videolar) kullanmadığınız sürece sıcaklığı yeterince hissedemezsiniz. Telefonlar daha güçlü hale geldikçe, üreticiler ısıyı yönetmenin başka yollarını araştırmak zorunda kaldılar. Samsung son zamanlarda en son telefonlarına bir “su soğutma sistemi ” tanıttı.

Telefonunuz çok fazla ısınıyor ne yapmalıyım

Çoğu telefon da yerleşik güvenlik önlemlerine sahiptir. Telefonunuz ısınmaya başlarsa, telefonunuzun flaşı gibi bazı özellikleri kapatabilir ve sıcaklık normale dönene kadar işlem gücünü sınırlayabilir. İşte telefonunuzun çok ısındığı en yaygın senaryolardan bazıları. Telefonun ısınma sorunun çözümü için aşağı kısımda vermiş olduğumuz linke tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Huawei Batarya Değişimi

Batarya (PİL) Şişmesi

Pil şişmiş gibi görünüyorsa, cihazın kenarlarında çatlaklar belirir veya telefonunuz aşırı ısınırsa, lityum iyon pilde yangına veya patlamaya neden olabilecek bir hata olabilir.

Kısacası, şişmiş bir pil görürseniz: telefonu kapatın ve herhangi bir şekilde şarj etmeyin. Pilinizi değiştirmeden telefonunuzu kullanmayın!

Telefonunuz Şarja Taktığınızda

Telefonunuzu şarj ettiğinizde, az miktarda ısı üretmesi gerekir. Bu sadece pili şarj eden kimyasal reaksiyonun bir yan etkisidir. Ancak, telefonunuz normalden daha sıcaksa, şarj cihazıyla ilgili bir sorun olabilir.

  • Telefonunuzu fişten çekin ve soğumaya bırakın.
  • Orjinal şarj cihazı ile tekrar şarj etmeyi deneyin.
  • Telefon hala çok ısınırsa, üreticiye başvurun.

Telefonunuzu Güneşten Koruyun

Akıllı telefonunuzu aşırı ısınmanın en kolay yolu, güneşin altında bırakmaktır. Çoğu akıllı telefon, ısı emmede çok iyi olan siyah plastik veya metal parçalardan tasarlanmıştır.

  • Telefonunuzu kapatın ve daha serin bir yere koyun.
  • Dışarıdayken telefonunuzu güneşe maruz bırakmayın.

Arka Planda Çalışan Gereksiz Uygulamalar

Oyunlar oynuyor, video izliyor veya başka yoğun işler yapıyorsanız, telefonunuzun ısınması tamamen normaldir. Telefon yoğn çalışma performansında, bataryanız çabuk biter ve aşırı ısınmayı önlemek için yavaşlayabilir.

  • Bu durumlarda telefonunuzu kapatarak soğumasını beklemelisiniz.

Telefonunuz, istediğiniz uygulamaları çalıştımıyorsa ve sürekli ısınma sorunları yaşıyorsanız, muhtemelen yükseltme yapmanız gerekir.

Bunlar harici durumlar için, telefonunuza Ccleaner benzeri uygulama yükleyerek arka planda çalışan tüm uygulamaları kapatmanızı öneririz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ;  telefon neden ısınır iphone , telefon neden ısınır huawei , telefon neden ısınır ve kapanır , telefon neden ısınır xiaomi , telefon neden ısınır apple , telefon neden ısınır casper , telefon neden ısınır lg , telefon neden ısınır , telefon neden aşırı ısınır , ayfon telefon neden ısınır.