Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefon Piksel Sorunu

Telefon Piksel Sorunu

Telefon Piksel Sorunu

Telefon Piksel Sorunu; Çok yaygın bir LCD ekran sorunu olan ölü veya sıkışmış pikseller, düşündüğünüzden farklı olarak onarılabilen ve düzeltilebilen bir sorundur. Ölü piksel sorunu karşılaşılan pek çok durumda, cihazların ekranları genelde değiştirilir. Bu yazıda, ekranınızı değiştirmek mecburiyetinde kalmadan ölü pikselleri kendiniz nasıl düzelteceğinizi anlatacağız.

Telefon Piksel Sorunu; Her şeyden önce, sorunlu pikseller ölü piksel veya sıkışmış piksellerdir. Çalışmaya başlamadan önce, bu meselenin cevabını bilmeliyiz. Ekranımızdaki pikseller ölü mü yoksa sıkışmış mı?

Tam Anlamıyla Ölü Piksel Nedir? Ne Zararı Var

Telefon Piksel Sorunu; Her şeyden önce, ölü bir pikselin ne olduğu hakkında bilgi vermek gerekir. Böylece, sorunu daha iyi anlamaya ve çözüme gitmeye başlayabiliriz. Ölü piksel sorunu, LCD ve LED ile alakalı bir sorundur, Yani akıllı telefonlarda çok sık kullanılan ekran panelleri. Bu problemde, kullanıcıların ekranlarındaki piksellerin bazıları bozulur ve LCD panelin bu kısmı güç verilmez. Daha doğrusu, güç gitmiş olsa bile, işe yaramıyor. Sonuç olarak, ölü piksel probleminden sonra, sorunun yaşandığı bölgelerde kararma ve görüntü kaybı yaşar.

Android: Ölü / Parlak Piksel Testi ve Tamiri

Ölü / parlak piksellerin gerçeği, ekranlar içeren hemen hemen tüm teknolojik cihazlar için geçerlidir. Belirli bir miktar ölü / parlak pikselin seneler önce “kabul edilebilir” olduğu ve ürünlerin kusurlu kabul edilmesini önlediği belirtildi, ancak günümüzde böyle bir durum yok. En basit cihazla bile, belirtilen süre içerisinde iade etme ve paranızı alma veya bir değişim isteme şansına sahipsiniz.

Tabii ki, iki senelik garanti süresini aşmamak. Diyelim ki, yurtdışından satın aldığınız akıllı telefonun ekranında böyle bir sorun var ya da garantisinin süresi dolmuş olan telefonunuzda bazı piksellerin ölü / parlak olmaya başladığını gördünüz. Ne yapacaksın? Android’de ölü / parlak pikselleri test edebilir ve onarabilirsiniz. Onarımın % 100 garantisi yoktur, ancak belirli koşullar altında pikselleri düzeltebileceği söylenir. Uygulamayı bu bağlantıdan indirebilirsiniz.

Telefon Piksel Sorunu

Ölü Piksel Sorunu Nasıl Çözülür

Daha önce de belirttiğimiz gibi, probleminiz donanım nedenlerinden kaynaklanmıyorsa, ekranınız muhtemelen yukarıda bahsettiğimiz örneğe benzer bir durumla karşı karşıya kaldı ve ölü bir piksel sorunu oluştu. Ölü piksel sorunu, piksellerin aynı görüntüyü ve rengi uzun süre gösterdiğinden ortaya çıktığı için, ölü piksel sorununa çözüm, aynı piksellerin kısa zamanda farklı görüntüler ve renkler oluşturmasıdır. Peki, farklı görüntüleri ve renkleri kısa zamanda görüntülemek için pikselleri nasıl elde edersiniz? Bunu yapmak için :

  • Öncelikle, aşağıda belirtilen videoyu, kalitesi ekran çözünürlüğünüze uyumlu olacak şekilde (Örneğin ekran çözünürlüğünüz Full HD ise videoda da Full HD görüntü niteliğini seçin), tam ekran yaparak bitene kadar oynatın.
  • Ideo, ekranınızda kısa süre içinde farklı farklı renklerin görüntülenmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla bu kadar hızlı renk geçişi başınızı döndürebilir ve sizi iyi değil etkileyebilir. Özellikle epilepsi hastalarının epilepsi ataklarını tetikleyebilir. Dolayısıyla videoyu başlattıktan sonra, video bitene kadar asla ekrana bakmamanızı öneriyoruz.
  • Video tamamlandığında büyük ihtimalle ölü piksel sorunu çözülmüş olacaktır. Ancak sorun uzun süreden beri varlığını koruyorsa ve bilgisayarı bu şekilde kullanmaya devam ettiyseniz 1 saatlik bir ölü piksel sorunu çözme videosu yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda:
  • İlk olarak, aşağıda belirtilen videoyu, yine kalitesi ekran çözünürlüğünüze uyumlu olacak şekilde ayarlayın.

İlginizi Çekebilir: iPhone Üst Tuş Değişimi

Telefondaki Ölü Pikselleri ve Hayalet Ekranı (Ghost Screen) Düzeltme

Uzun saatler boyunca kullandığımız telefonların ekranlarında, zaman zaman ölü piksel, sıkışmış piksel, renk kayması, ekran yanması, hayalet ekran, beyaz ekran problemi, siyah ekran problemi, ekran donma gibi sorunlar olabilir. Telefonunuzun LCD ekranı var ise, size öneri edeceğimiz uygulamayla birkaç dakika içerisinde telefon ekrandaki problemleri çözebilirsiniz.

Telefon Piksel Nedir
Telefon Piksel Nedir

Zararları Neler

Kayıplara gelelim. Aslında, ölü piksel probleminde bir durum var. Kullanıcı ölü pikselleri siyah olarak görse de, bütünüyle siyah değildir. Ama bir şey kesin, görüntü kaybı var. Tüm ekranda görüntü bozulmasına neden olabilecek bu sorunlar ilerliyorsa, tüm ekranda lekeli siyah lekelerle karşılaşabilirsiniz. Nitekim, ciddi görüntü bozulmaları ve görüntü kayıpları olabilir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefon ekranı piksel sorunu , samsung telefon piksel sorunu , cep telefonu piksel sorunu
telefon ekran piksel sorunu , telefon piksel hatası düzeltme , iphone piksel sorunu , ekranda piksel sorunu , telefon piksel kontrol , telefonda piksel hatası nasıl düzeltilir , telefonda piksel hatası nasıl anlaşılır , telefon piksel , cep telefonu ekran piksel sorunu.