Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefon Pil Ömrünü Azaltan Donanımlar

Telefon Pil Ömrünü Azaltan Donanımlar

Telefon Pil Ömrünü Azaltan Donanımlar

Telefon Pil Ömrünü Azaltan Donanımlar Telefon Pil Ömrünü Azaltan Donanımlar, Ne kadar iyi göründüğü önemli değil, sonunda her telefon eskimiş ve telefonun pil ömrü kısalmıştır. Bunun kısa sürede olmasını önlemek için telefonun gücünü harcayan faktörleri öğrenmek faydalı olabilir. Bu faktörler öğrenildiğinde kullanıcı tarafından kontrol edilebilir hale getirilir.

Telefonun pil kapasiteleri son iki yılda önemli ölçüde arttı ve bu nedenle 4.000 mAh’ın altında pilleri olan bir akıllı telefon bulmak oldukça zor. Bunun nedeni, akıllı telefonların insan yaşamında geri dönülemez bir yer edinmiş olması ve bu cihazların insanlara yardım edemediği alanların artık neredeyse yok olmasıdır.

Telefon Pil Ömrünü Azaltan Donanımlar, Ancak herkesin yeni bir akıllı telefon alması gerekmez. Bazı akıllı telefonların, yeni olmasına rağmen, bir yıl kullanımdan sonra günde birkaç kez şarj edilmesi gerekir. Telefonunuzun pil ömrünü etkileyen faktörleri derledik.

Pil Boyutu

Pil ömrü üzerindeki etkisi en belirgin olan faktörle başlayalım: Bir telefon seçerken, pilin kaç mAh olduğunu bulmak şarj olduktan sonra uzun süre dayanabilecek bir telefon verecektir. Çok fazla oyun oynamazsanız, sosyal medyayı aktif olarak kullanırsanız veya telefonunuzdaki aramalar ve mesajlar gibi günlük görevlerinizi görüyorsanız, 3.000 mAh pil sizin için iyi olacaktır. Ancak bu pilin yeterli olmadığını ve aynı zamanda çok fazla oyun oynamak istiyorsanız, Samsung Galaxy Note10 + ve Huawei Mate 30 Pro gibi 4.500 mAh pil gücüne sahip telefonlar gayet iyi olacak.

Telefon Pil Omru

Ekran

Telefon ekranının 4 farklı alanda pil ömrü üzerinde etkisi vardır. Bunlardan ilki ekranın boyutudur. Daha büyük ekranlar görüntü sağlamak için daha fazla güç harcar. Sonraki iki faktör ekran çözünürlüğü ve yenileme hızıdır. Daha fazla piksele sahip yüksek çözünürlüklü ekranların bu kadar ayrıntıyı aydınlatmak için daha fazla güce ihtiyacı vardır ve yenileme hızı ne kadar yüksek olursa, işlem için o kadar fazla enerji harcanır. Ancak pil ömrü uğruna ekranınızda ayarlama şansına sahip olduğunuz bir durum da var. Ekran parlaklığını bulunduğunuz çevreden tasarruf etmek için ayarlamak, pil ömrünü uzatmak üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Bağlantılar

Bağlantılar telefon gücünü tüketen en önemli faktörlerden biridir. Gerektiğinde Bluetooth, mobil veri, Wi-Fi ve konum hizmeti gibi özellikleri kullanmak pil ömründe belirgin bir artış sağlayacaktır. Bunlara ek olarak, pili korumak söz konusu olduğunda kaçınılamayacak bir durum vardır. Telefonlar düzenli olarak sinyal gücünü kontrol eder ve sinyal gücü iyi olduğu sürece bu pil ömrü için bir sorun oluşturmaz. Ancak, sinyal gücü düşükse, telefonunuz güçlü bir sinyal alana kadar sinyali sürekli olarak izler ve bu da çok fazla güç alır. Bundan kaçınmak için yapabileceğiniz tek şey, telefonunuzu şehirden uzak yerlerde, sinyal alamayacağınızı bildiğiniz yerlerde uçak moduna sokmaktır.

İlginizi Çekebilir: Telefon Ekran Parazitlenmesi

Kamera

Kamerayı kullanırken, telefonun ekranı ve işlemcisi çok fazla güç harcar. Bazı telefonlarda, kamera kullanımı sırasında ekran parlaklığı daha da artar. Ayrıca, üçlü çekim veya gece görüşü gibi özellikler kullanırsanız, kamera telefon pilinden daha fazla güç kullanır.

Sıcaklık ve Kullanım Süresi

Bir pil yeni alındığında en iyi performansı verir ve oda sıcaklığında çalışır. Ancak telefonlar kullanım sırasında sürece göre ısınır ve zaman da durdurulamaz bir fenomendir. Bu iki faktör nihayetinde pili etkiler. Bu durumu geciktirmek için telefonunuzu güneşli bir günde arabada bırakarak şarj etme gibi eylemlerden kaçınabilirsiniz.

Aktif Uygulamalar

Bazı uygulamalar diğerlerinden daha fazla güç harcar. Örneğin Snapchat, bir kamera, konum hizmeti ve tarayıcı veya hesap makinesinden çok daha fazla güç harcayan büyük miktarda veri kullanır. Bunu azaltmak için, bazı uygulamaları kullanmadığınızda devre dışı bırakabilirsiniz, herhangi bir optimizasyon uygulamasını kullanabilirsiniz.

Pasif Uygulamalar

Telefonunuzun ekranı kapalıyken bile güç tüketen bazı uygulamalar vardır. Örnek olarak podcast’ler ve müzik çalarlar verilebilir. Bununla birlikte, bu tür bir uygulama oldukça optimize edilmiştir ve saatlerce müzik veya podcast dinlemek için geliştirilmiştir. Torrent uygulamaları, hava durumu uygulamaları ve bazı sağlık uygulamaları da belirli bir miktarda güç tüketen pasif uygulamalardır, ancak sürekli olarak çalışmaz ve gerekli ayarlamaları yaparlarsa telefonunuzun pil ömrünü yüksek miktarlarda kullanmazlar.