Telefon SD Kart Görmüyor Çözümü
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Tamiri / / 1 Yorum / 289 Görüntülenme

Telefon SD Kart Görmüyor Çözümü

Telefon SD Kart Görmüyor Çözümü Akıllı telefonlar genellikle yetersiz bellek muzdarip. Bu sorunu çözmek için, bazı şirketler ürettikleri cihaza genişletilebilir bellek için bir SD kat yuvası koydu.

Bellek genişletme için bu yolu tercih eden akıllı telefon kullanıcıları, telefonun SD kartı görmemesi sorununu son zamanlarda yaşadı.

SD Kart Görmüyor Sorununa Çözüm

Samsung marka akıllı telefonlarda yaşanan SD kartı genellikle görmeyen sorun 4 farklı çözümle ortadan kaldırılabilir.

telefon sd kart sorunu

 

1) SD Kart Biçimlendirme

Eğer bilgisayarınıza sorunları var SD kart takarak çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Kart erişilemiyorsa, SD kartı biçimlendirdikten sonra tekrar deneyebilirsiniz. Muhtemelen telefonda görünmez SD kart ile ilgili bir sorun var. Biçimlendirme sırasında FAT32 dosya sistemini seçerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

2) SD Kart Şifre Koruması

SD kart şifre korumalı olabilir, bu nedenle bilgisayar ve akıllı telefon kartı görmeyebilir. Bu sorunu çözmek için hala biçimlendirme işlemini yapmanız gerekir, ancak tüm dosyalarınızı kaybedersiniz, ancak biçimlendirmeden sonra tüm dosyalarınıza gerekli programlarla tekrar erişebilirsiniz.

3) Dosya Yöneticisi ile Sorunu Giderme

Yukarıdaki iki yolu denediyseniz, ancak sorununuz devam ederse, es dosya Yöneticisini Google Play’den indirmelisiniz. Uygulamayı indirdikten sonra;

 • /system/etc kısmına gelerek vold.fstab doyasını aratmanız gerekiyor.
 • Bulduğunuz dosyayı text editör üzerinden açın ve aşağıdaki satırı bulun
  • ‘’dev_mount sdcard /mnt/sdcard 34/devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host’’
 • Daha sonrasında burada hboot versiyonunu 1,25 yazan yerde 34’ten 33’e çevirin. Ancak eğer hboot versiyonu olan kısımda 1,28 yazıyorsa 33 yazan kısmı 34 olarak değiştirmelisiniz.

4) Yuva Değişimi Yapmak

İlk olarak, SD kart görmüyorum sorun yaşıyorsanız görmek için telefonunuza başka bir SD kart takın. Telefonunuzda başka bir SD kart görünüyorsa, eski SD kartınız bozulmuştur. Ancak, denediğiniz tüm SD kartlar telefonunuzda görünmüyorsa, kart yuvası sorunlu olacaktır. Bu durumu çözmek için SD kart yuvasının değiştirilmesi gerekiyor. Sorun halen sorun devam ediyorsa bizlere WhatsApp destek hattından ulaşınız.

 

Ayrıca Bkz. “WhatsApp Destek Hattı.”

Hafıza kartı problemlerinden kaçınmak için genellikle 128GB veya daha yüksek bir SD kart satın almamanız önerilir. Bazı telefonlar bu boyutu ve üstü görmüyor veya sorunları olsa bile. Bir problemden sonra kalıcı hasar olması durumunda, daha küçük bir SD kart satın alırsanız, büyük miktarda para atmazsınız.

Telefon SD Hafıza Kartını Görmüyor Çözümü

Her şeyden önce, yapmanız gereken en önemli çözüm, SD hafıza kartının manyetik parlak sarısıdır, cihaza yerleştirilen parçanın temizlenmesi çok basittir, ancak en etkili çözüm, dikkatli bir şekilde bildiğimiz okul silgisiyle birlikte gelir, amaç zamanla hafıza kartlarının manyetik kısmını silmektir.

Kartın manyetik kısmını temizlemek bir çözüm değilse, kartın takıldığı yuvayı temizlemeliyiz. Dikkat kart yuvasına herhangi bir nesne sokmayın, zarar verirsiniz. Sadece kart yuvasına üfleyin ve küçük bir peçete parçasıyla silin.

 • Kart yuvaları genellikle toz ile dolu olabilir, özellikle cebinizde, pamuk yün gibi parçası yapışmasına neden olabilir.
 • Temizlik işe yaramazsa, kartı yeniden biçimlendirmeli ve denemeliyiz.
 • Kartı önce bilgisayara takarak kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarda kontrol ettiğinizde karta erişebiliyorsanız, kartı biçimlendirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Aşağıdaki resimde olduğu gibi fat 32 ve hızlı format olarak biçimlendirmeyi seçebilir, ardından Başlat’a basın.
 • Biçimlendirmeden sonra, kartı telefonunuza ekleyerek tekrar deneyebilirsiniz.

telefonum sd kartı görmüyor neden

Kartınızın şifre koruması olabilir. Bu tür bir şifreleme yapıldığında, bilgisayarınızın ve telefonunuzdaki kartın içeriğine erişemezsiniz. Bu nedenle, kartı, yukarıdaki prosedürde olduğu gibi telefonunuza ekleyerek biçimlendirmeniz gerekir; burada önemli sorun, biçimlendirmenin karttaki tüm verileri silmesidir. Açıklanan tüm işlemleri yaparak sorunu çözemiyorsanız, son olarak cihazınıza başka bir bellek kartı takmayı deneyin. Bu kart çalışırsa, hafıza kartınız arızalıdır. Telefon SD Kart Görmüyor Çözümü  Cihaza takılı diğer kartlarla hala sorun yaşıyorsanız, telefonun kart yuvasında bir sorun var. Sorunu çözmek için cihazınızı en yakın servise götürmeniz gerekir. Sorununuz yuva değişiminden sonra çözülecektir.

Cep Hastanesi Tanıtım Videosu 

Cep Hastanesi servis işleyiş prosedürlerini merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videolarımızı izleyebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek de ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz.

 

Ayrıca Bkz. “Bize Ulaşmak İçin Tıklayınız.”

Saygılarımızla Cep Hastanesi Ekibi

1 Yorum

 • Cep Hastanesi

  Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
  En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir