Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmam Gerekir

Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmam Gerekir

Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmam Gerekir

Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmam Gerekir; Telefon suya düşerse ne yapmalıyım? Sizlerden günde 30-40 arası sorularınızla ilgili mesaj alıyoruz ve cevaplamak için yeni bir yazı hazırlamaya karar verdik. Aşağıda telefonlarınız suya düştüğünde ne yapmalısınız, ne yapmamalısınız hakkında bilgiler yer alıyor.

Sizden gelen e-postalar, telefonunuz suya düştüğünde ne yapmanız gerektiğini gösteriyor? Tabii burada ne yapacağımızı bilemeyebiliriz çünkü bu tür durumlarla her zaman karşılaşmayız. Ama aynı zamanda ne yapmamamız gerektiğini de bilmemiz gerekiyor.

Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapılmamalıdır?

 • Telefonu sudan çıkardıktan sonra kesinlikle ama kesinlikle içindeki suyun çıkması için sallamayın. Çünkü bu hareketiniz telefonun içine su yayarak donanım parçalarına zarar verebilir.
 • İkincisi, telefon suya düştüğünde telefonunuz kapanabilir. Telefonun kendini koruması doğaldır. Ama sırf telefon kapalı diye onu alıp şarja takmaya çalışmayın. Çünkü içindeki su, elektrikle temas ettiği anda telefonda kısa devreye neden olabiliyor. Bu, telefonunuzun anakartının yandığı anlamına gelir, bu da telefonunuzun bir daha asla kullanılamayacağı anlamına gelir.
 • Ve üçüncüsü iPhone suya düşerse ne yapmalı yazımızda zaten yapılması gerekenleri anlatmıştık. Paniğe kapılmadan yazımızdaki adımları takip edin.

İlginizi Çekebilir: Telefon Suya Düştüğünde Pirinç İşe Yarar Mı

Telefon Suya Düştüğünde Ne Yapmalısınız?

 • Kabloları (kulaklık, USB Kablosu vb.) telefonunuza takılıysa hemen çıkarın.
 • Telefonunuzu kuru bir bezle silin. Asla kurutucu ile kurutmaya çalışmayın. Bu işlem telefonunuza zarar verebilir.
 • Telefonunuz kapalı değilse kapatın.
 • Kişilerinizi bir SIM karta kaydediyorsanız, hemen kartı çıkarın.

Telefonu Kurutmak İçin Neler Yapılmalı?

 • Bir kap alın ve kabın içini yeterince pirinçle doldurun.
 • Telefonunuzu pirinç dolu kaba koyun.
 • Pirincin telefonunuzdaki suyu tamamen çektiğinden emin olana kadar telefonunuzu bu kapta tutun. Bu işlem de yaklaşık 1 veya 2 gün sürebilmektedir.
 • Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuz başarılı bir şekilde çalışacaktır (telefonunuzda mekanik bir arıza yoksa). Bu uygulamalar sayesinde çoğu telefon başarıyla çalıştı.

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra sıra en önemli aşamaya gelir. Telefon açılmıyorsa, şarj etmeyi deneyin. Şarj edilmezse pil zarar görebilir; yedek pil veya aynı pili bularak şansınızı tekrar deneyin. Telefona cevap verilmezse telefonun ıslandığı gerçeğini gizlemeyin ve servise götürün. Telefonunuzu Cep Hastanesi teknik servisimize getirebilirsiniz. Suya düşen telefonlar tamir edilebilir ama her zaman değil.