Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Telefon Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Telefon Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Telefon Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Telefon Yakınlık Sensörü Çalışmıyor, telefonu kulağımıza götürdüğümüzde ekranı kapatmamızı ve telefonu kulaklarımızdan çektiğimizde ekranı açmamızı sağlayan bir yakınlık sensörü var. akıllı telefonlardaki gelen çağrıyı cevaplamak için, çağımızın vazgeçilmezi olan, düşmediğimiz ve her zaman yanımızda. Bu sensörün arızası akıllı telefonların sorunlarından biri olarak gösterilebilir

Yakınlık sensörü; iPhone, Samsung, Huawei, LG, HTC, Lenovo, Asus, Sony gibi tüm markaların tüm akıllı telefon modellerinde, telefon genellikle hoparlörün (Ahize) sağ veya sol üst tarafında bulunur. Yani, yakınlık sensörü işe yaramazsa, neden bu?

Telefon Yakınlık Sensörü Çalışmıyor Arızası

Herhangi bir fiziksel temas olmadan yakın nesnelerin varlığını tespit etmeye yarayan sensördür. Telefonu kulağınıza götürdüğünüzde ekranın sönmesini sağlar. Görevi itibariyle akıllı telefonlarda en aktif çalışan parçalardan bir tanesidir ve pasif hale getirilemez.
  • Kullanılan ekran koruyucu tarafından kapatılması bu sorunun başlıca sebeplerinden birisidir (kılıfı tamamen çıkartmayı deneyin, böylelikle sorunun bu durumdan kaynaklı mı olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Büyük olasılıkla bu yöntem işinize yarayacaktır)
 • Gösterilebilecek diğer sebep ise “sensör soketi arızası” dır. Peki, sensör soketi ne sebepten dolayı arızalanır?
 1. Telefonun aldığı herhangi bir darbe sonucunda soketin kırılması yada çatlaması
 2. Soket yuvasının yerinden ayrılması
 3. Ekranda meydana gelen kırılma sonucu soket önünün kapanması
 4. Sıvı, nem ve benzeri maddelerin temasından kaynaklı oluşabilecek oksitlenmeler

Not: “Ekran koruyucu” çıkartılıp, deneme yapıldığında sorun halen devam ediyorsa yukarıda bahsettiğim “Sensör Soketi Arızası” ndan kaynaklanmaktadır. Bu işlem teknik bir arıza olduğundan Cep Hastanesine telefonunuzu teslim edip arıza son verebilirsiniz.

Telefon Kulağa Yaklaştırıldığında Görüşme Sırasında Ekran Kapanmıyor

Cihaz, kulağa yakınlığı algılayan bir sensöre sahiptir. Bu kulak-yakınlık sensörü, bir arama sırasında ekran kulağa yakınlaştırıldığında dokunmatik ekranı kapatır. Bu, bir çağrı sırasında cihazın dokunmatik ekranında kasıtsız işlemleri önler. Bu kulak yakınlık sensörü, telefon ekranının hemen üstünde bulunur. Bir aramadan önce veya sonra sensör ekranı açar ve kapatır. Ekranın açılması veya kapatılması birkaç saniye sürebilir.

İlginizi Çekebilir: Şarjım Çok Çabuk Bitiyor

Kulağa yakınlık sensörü, aşağıdaki durumlarda gerektiği gibi çalışmayabilir:

 • Ürün ilk satın alındığında ekranı kaplayan geçici şeffaf koruma filmini çıkarmayı unutmuş olabilirsiniz. Bu koruyucu film, sevkıyat sırasında ekranı korumak için yapıştırılır ve kolayca çıkarılabilir. Bu film ekrandaki potenslerden anlaşılmaktadır.
 • Cihaza bir ekran koruyucu cam takılıysa, Xperia modeliniz için özel olarak yapıldığından emin olun. Bu şekilde üretilen koruyucu pencereler, kulak yakınlık sensörünün ve ön kameranın düzgün çalışması için tasarlanmış boşluklara sahiptir.
 • Yakınlık sensörünün temiz olduğundan emin olun; çoğu kulak yakınlık sensörü problemi alanı temizleyerek çözülebilir.
 • Telefona uygun olmayan bir durum kullanılırsa, sensörün çalışmasını etkileyebilir. Kılıf sensör yerini kaplıyor olabilir.
 • Sensörün düzgün çalışmasını engelleyen başka nedenler olabilir.

Önerilen bu tavsiyeleri sırasıyla takip edin. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce, sorunun çözülüp çözülmediği sırasıyla teyid edin.

Büyük olasılıkla yukarıda anlattığımız yöntemler işinizi görecektir. Eğer sorun halen devam ederse telefonun açılıp içinin temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlemi de kendiniz değil Cep Hastanesinde yaptırmanızı önermekteyiz.

Samsung Telefonlarda Yakınlık Sensörü Sorunu ve Çözümü

En sık General Mobile ve Discovey modellerinde meydana gelen telefon kulaktayken ekranın kararmama sorunu yani sensör sorunun sebebi ve çözümü nedir?

Discovery için sensör ayarları, general mobile için sensör ayarları, samsung için sensör ayarları.

Öncelikle sensörün çalışmamasının birden fazla sebebi olabilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz

 1. Sensörün tozlanmış olması (İçten tozlansa bile sensörü görmez) Bu sebeple dıştan bakmanız pek mantıklı değil
 2. Yazılımsal sorunlar
 3. Kullandığınız kılıf ya da kırılmaz camlar sensörü kapatabiliyor. Buna dikkat edin. Eğer kılıfı çıkarttığınızda sensör de sorun olmuyorsa sorun kılıftan kaynaklıdır
 4. Yakınlık sensörü telefonumuzun ahize kısmındadır. Yani sesin kulağımıza geldiği yerin sağında ya da solundadır. Bu sebeple o kısımı iyice inceleyin. Eğer burası açık değilse kılıfı çıkartın ya da orayı delmeye çalışarak kullanın. Lakin unutmayın kılıfın ya da kırılmaz camın sensöre en ufak teması sensörü kör etmektedir.
 5. Son olarak bunların tamamını yaptınız fakat sorununuz çözülmedi ise teknik servise başvurup cihazın içini temizletmelisiniz.

Farklı bir model olan xiaomi mi 5 yakınlık sensörü çozümü için *#6484#* yazıp cihazınızı kalibre etmelisiniz.

Lütfen soru ve sorunlarınızı yorum olarak belirtin. Telefon Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Bu makale için google’de en çok aranan kelimeler; yakınlık sensörü ayarı, yakınlık sensörü engelleme, samsung s7 yakınlık sensörü açma kapama, yakınlık sensörü nerededir, huawei yakınlık sensörü kapatma, samsung j7 pro yakınlık sensörü kapatma, s7 edge yakınlık sensörü kapatma, iphone yakınlık sensörü.