Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefonda Cache Nedir Nasıl Temizlenir

Telefonda Cache Nedir Nasıl Temizlenir

Telefonda Cache Nedir Nasıl Temizlenir

Telefonda Cache Nedir Nasıl Temizlenir; Telefonların depolama alanı sınırlıdır ve yüksek çözünürlüklü video ve resimler GBS’yi aşan oyunlarla hızla doldurulabilir. Kullandığınız uygulamalar, telefonda oluşturdukları önbellek dosyalarıyla giderek daha fazla yer kaplayabilir.

Telefonda Cache Nedir Nasıl Temizlenir; Android telefonlarınızda, herhangi bir uygulama ile ilgili sorun yaşarken kendinizi uygulayabileceğiniz çok pratik bir çözüm üretebilirsiniz. Android telefonlarda, bilenlerin yeteri kadar kullandıkları bir özellik vardır: Önbellek temizliği. Aniden saçmalamaya başlayan ve sisteminizin kararsız hale gelmesine sebep olan yazılımı kolayca düzeltebilirsiniz.

Ön Bellek Dosyalarının Amacı

Telefonunuz bir uygulamayı önbellek dosyalarında açtığınızda ihtiyaç duyduğu bilgileri saklar. Örneğin Spotify, en sık çaldığınız çalma listelerini ön bellekte saklayabilir, böylelikle her defasında İnternet’ten indirmez. Önbellek dosyaları genelde sizin bilginiz olmadan yönetilir, böylelikle telefonunuz daha hızlı çalışır.

Uygulama Ön belleğini Temizle

Uygulamalar” uygulamasını açın ve “uygulamalar ve bildirimler” in Android sürümüne göre “uygulamalar” a hafifçe vurun. Hangi Android sürümünü kullandığınıza bağlı şekilde, değişik bir şekilde adlandırılabilir veya Uygulamaları Yönet bölümünün altında olabilir. Uygulamalar listesinde, önbelleği silmek istediğiniz uygulamaya dokunun.

Bu sizi bu uygulamanın Uygulama Bilgileri ekranına götürür. Android’in eski sürümlerinde, Uygulama Bilgisi ekranında bir “Önbelleği Temizle” düğmesi görürsünüz. Ana Uygulama Bilgisi ekranında düğmeyi görmüyorsanız “Depolama” ya dokunun. “Önbelleği Temizle” düğmesini göreceksiniz.

Bu düğmeye basarak uygulamanın önbelleğini temizleyebilirsiniz. Temizleme işlemi 30 saniye içerisinde gerçekleşir Önbellek alanının sağ tarafında, uygulamanın ne kadar önbellek hafızası olduğunu görürsünüz. Temizledikten sonra bu alanda boşalma olduğunu göreceksiniz.

Telefonda Cache Nedir Nasıl Temizlenir

Safari’nin Önbelleğini Temizleme

Tarayıcılar tarafından saklanan önbellek verileri genelde daha fazla yer kaplar. Bu yüzden önce Safari için bu temizliği yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için ayarlar> Safari> geçmişi ve Web sitesi verilerini Sil bölümündeki adımları izleyin.

Bunu yaparsanız, tarayıcı geçmişiniz, çerezleriniz ve benzeri bilgileriniz önbellekle beraber silinecektir. Telefonunuzdan veya tabletinizden herhangi bir siteye giriş yaptıysanız, sizi otomatik olarak günlüğe kaydeder.

Bunu bir kerede yapmak istemiyorsanız, büyük sitelerin önbelleğini manuel olarak da temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Safari panelindeki gelişmiş> web sayfası verileri adımlarını izlemeniz gerekir. Burada hangi web sayfasınin ne kadar veri sakladığını görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: iPhone dan iPhone Rehber Aktarma

Android’de Uygulama Verileri Nedir

Herhangi bir uygulama, Google Play Store veya 3. aracılığı ile, parti sağlayıcısından APK dosyası üzerinden yüklerken gerekli dosyaları / data / app dizinine gönderir. Cihazınızda kök izniniz yoksa bu dizine dosya tarayıcıları tarafından erişemezsiniz. Yüklü her uygulama / data / data dizininde de bulunur.

Bu dizine root olmadan erişemezsiniz. Bazı ayarlar ve girişler, çeşitli uygulamalar kullanılırken oturumlar sırasında saklanır. Örneğin, bir uygulamada oturum açmak ve “Beni Hatırla” seçeneğini seçmek bilgilerinizi özel verilere kaydeder.

Veriler ayrıca Hesap Ayarları, uygulama tercihleri ​​gibi şeyleri de depolar. Oyunlarınızın ilerleme kayıtları gibi dosyalar burda saklanır. Konu dışı, ancak bunun dışında, bu veriler bulut sunucularına da yüklenebilir.

Bazı uygulamalar (Spotify gibi) çevrimdışı ses verilerini depolarken, diğerleri (Haritalar gibi) çevrimdışı harita verilerini depolayabilir. Bu beklediğinizden çok daha fazla depolama alanı kaplayabilir, bu sebeple depolama alanınız düşük kalırsa uygulama verilerinin nasıl silineceğini bilmek faydalı olabilir.

Telefonda Cache Nedir Nasıl Temizlenir

Android Telefon Ön Belleği Nasıl Silinir

Android telefon önbellek temizleme nasıl gerçekleştirilir? , girdiğiniz şifreler , site bilgileri , çerezleri kayıt altında tutan önbellek temizliği için yapılacak adımlar; Adımlar > Uygulama Yöneticisi > Yüklenen adımlarını takip ediyoruz.

Burada en çok yer kaplayan önbellek uygulamasını üzerine basarak “Önbelleği Sil” basarak temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece telefonu rahatlatabilirsiniz.

Ön bellek temizliğine alternatif programları da elinizin altında kullanabilirsiniz. CLEAN MASTER , DU SPEED BOOSTER gibi hafıza temizliği için bedava dağıttığı programları kullanarak hep telefonu rahatlatırsınız hemi de telefonda boş alan açabilirsiniz.

Temizlik Uygulamaları İyi Midir

Play Store lüzumsuz fotoğrafları, videoları ve önbelleği temizlediğini iddia eden pek çok dosya var. Bu uygulamalar genelde asılsız iddialarda bulunur (telefonunuzu çok hızlı yapmak gibi). Ancak, bu uygulamalar telefonunuzda yer kaplayabilir ve arka planda devamlı olarak çalışarak ve reklamlar göstererek cihazınızı yavaşlatabilir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Telefonda önbellek temizleme nedir , Ön bellek Nasıl temizlenir , Veri temizleme nasıl Yapılır , Cache temizleme kısa yolu , İnstagram önbellek temizleme ne işe yarar , Windows önbellek temizleme , Chrome Önbellek temizleme kısa yolu
RAM temizleme telefon.