Telefonda NFC Nedir Ne İşe Yarar
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Hakkında Bilgiler / 1 Yorum / 555 Görüntülenme

Telefonda NFC Nedir Ne İşe Yarar

Telefonda NFC Nedir Ne İşe Yarar, NFC Yakın Alan İletişimleri ile etkileşim için tasarlanmış kısa menzilli, kablosuz, kişisel iletişim alanı teknolojisidir; Müşteri Elektroniği, mobil cihazlar ve bilgisayarlar. Yakın Alan İletişimi Manyetik alan indüksiyonu ile çalışır ve etiketli okuyucu işlevine sahiptir. Bu teknolojiyi kullanan cihazlara dokunarak veya onları yakın mesafeye getirerek 2 yönlü iletişim sağlanabilir.

Bu teknolojinin 2015 yılına kadar akıllı telefonların yaklaşık% 50’sine dahil edilmesi bekleniyor. Bluetooth’tan farklı olarak, NFC uyumlu bir cihaz, pasif RFID’li ( güç kaynağına ihtiyaç duymaz) teknolojisi. NFC uyumlu başka bir cihazla P2P (eşler arası) iletişimini de destekleyebilir.

NFC Nasıl Geliştirildi ?

2004 yılında Nokia ve Sony gibi şirketler tarafından yaratılan bir teknolojidir. Ayrıca bilgisayar, televizyon, buzdolabı, özellikle mobil cihazlar gibi cihazlarda nfc teknolojisini kullanır. NFC, diğer kablosuz bağlantılardan farklı güvenlik ve frekansta çalışır. ISO 14443 standardındaki ürünler genellikle RFID olarak bilinen radyo dalgaları üzerinden temassız tanıma ve işleme grubuna dahildir.

Telefonda NFC Nedir Ne İşe Yarar, NFC teknolojisi mobil cihazlarda aktif olarak kullanılmaktadır. Apple, 2010 yılında NFC hakkında birkaç patent aldı, ancak uzun süredir bu konuda herhangi bir çalışma ortaya koymadı. Apple Pay ile NFC iPhone telefonlarda kullanılmaya başlandı. Elias Limneos adlı uygulama geliştiricisi, iOS 10 ve üstünde çalışan bir tweak ile iPhone’un NFC işlevini etkinleştirdi.

En İyi Oyun Telefonları 2020

NFC Nerede Kullanılır ?

Akıllı telefonlarda mobil ödeme, akıllı kimlikler, çeşitli uygulamalar ve hızlı işlem sunan uygulamalar tarafından kullanılır. NFC özellikle giyilebilir teknoloji ekipmanlarında sıklıkla kullanılır. Yakın mesafelerden veri aktarımı, çeşitli özellikleri açma, güvenlik, alışveriş gibi birçok alanda kullanılır. Birçok ülkede toplu taşıma alanlarında da kullanılır.

Telefonda NFC Nedir Ne İşe Yarar

NFC, yavaş yavaş hayatımıza giren temassız işlemlerde birçok yenilik sunmaya devam ediyor. Gelecekte daha etkin kullanılmasını bekliyoruz.

NFC Neden Önemli ?

NFC yakın mesafeli (yaklaşık 10 cm) kimlik doğrulamayı, bağlantıyı ve paylaşımı destekler ve bu nedenle içerik paylaşımı, okuma ve yazma, konum, erişim kontrolü ve ödeme gibi temassız hizmetler için kullanılabilir. Büyük satıcılar tarafından NFC cihazlarının piyasaya sürülmesi ve hizmet sağlayıcılar tarafından iddialı hizmet planlarının duyurulması piyasada bir ses olmasına rağmen, önemli uygulama zorlukları devam etmektedir.

Xiaomi Ekran Değişimi

Cep Hastanesi teknik servis atölyesinde Xiaomi Ekran Değişimi nasıl yapılıyor merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımızdaki diğer videolara bakarak kendi telefonunuzun ekran değişimini nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek diğer ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

  • Cep Hastanesi

    Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
    En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır

  • Bir Yorum Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir