Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefondaki RAM Ne İşe Yarar Oyun Oynarken Nasıl Etkiler ?

Telefondaki RAM Ne İşe Yarar Oyun Oynarken Nasıl Etkiler ?

Telefondaki Ram Ne İşe Yarar ? Oyun Oynarken Nasıl Etkiler ?

Telefondaki RAM Ne İşe Yarar Oyun Oynarken Nasıl Etkiler ?, Akıllı telefonların hızla yükselmesiyle birlikte, performans sorunu dikkat edilmesi gereken şeyler arasında yerini aldı. Cep telefonlarındaki RAM de performansı etkileyen önemli bir parçadır. Bu yazıda, telefonlardaki RAM’İN ne yaptığı ve bir telefon satın alırken kaç GB RAM satın almanız gerektiği gibi soruları yanıtlıyoruz. Cep telefonu RAM nedir? Cep telefonu RAM ne yapar? Telefonlar için RAM ne kadar önemli? Oyun Oynarken RAM Nasıl Etkiler?

Akıllı telefonlar satın alırken, tasarıma bakmamak ve pazarlama hileleriyle aldanmamak önemlidir. Bir akıllı telefon dışarıdan güzel görünse de, donanım özellikleri nedeniyle kullanıcıyı pratikte üzebilir. Hiçbir üretici, ürünün donanım özelliklerini reklamlarına dahil etmez, onları aramanız ve bulmanız gerekir. Bu nedenle, bir akıllı telefon satın almadan önce, dikkatlice incelemeli ve ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını öğrenmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, RAM gibi donanım özellikleridir.

RAM Ne İşe Yarar ve RAM Nedir ?

RAM, bilgilere gerçek depolamadan çok daha hızlı erişmenizi sağlar. Akıllı telefonunuzda ne kadar çok işlem yaparsanız, gerekli RAM kapasitesi o kadar artar. RAM kelimesi, “rasgele erişim belleği” anlamına gelir. RAM, cihazınızdaki bilgilerin geçici ve hızlı bir şekilde depolandığı bir donanımdır. Kısacası, telefonunuzun kısa süreli belleğidir. Bu, RAM’İN orijinal depolama biriminden ayrıldığı kısımdır. Örneğin, telefonunuza bir video dosyası koyduğunuzda, depolama birimi bu dosyayı kalıcı olarak saklar ve istediğiniz zaman sizin için açar. Öte yandan RAM, telefonunuzu kullanırken çalışan tüm işlemleri geçici olarak saklar ve istediğiniz zaman bu bilgilere ihtiyacınız olacağını varsayarak bekleme modunda tutar. RAM, sosyal medyaya göz atarken müzik dinlemenizi sağlayan bir donanımdır. Bu nedenle, akıllı telefonların performansını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

RAM Performansı Oyunlarda Nasıl Etkiler ?

Telefondaki RAM Ne İşe Yarar Oyun Oynarken Nasıl Etkiler ?, RAM, telefonun kısa süreli belleğidir ve cihazınızda çalıştırdığınız her yazılım RAM kullanır. Bu, telefonunuzun kendi işletim sistemini içerir. Bu, telefon için RAM’İN önemine işaret ediyor. RAM miktarı çok düşükse, akıllı telefonunuzun arayüzündeki akıcılığın yeterli olmadığını görebilirsiniz. Menü geçişleri sırasında, kişileri açarken veya fotoğraf albümünüze bakarken yavaşlama ve kopmalar yaşayabilirsiniz. Ram’ın etkisinin en çok hissedildiği yer, birden fazla uygulamanın kullanılmasıdır. Arka planda çalıştırdığınız her yazılım, işletim sistemine ek olarak Ram’de yer kaplar.

Diyelim ki Chrome, Firefox gibi internet tarayıcılarını kullandıktan sonra bir oyuna girdiniz, oyundan çıktıktan sonra tarayıcıya döndüğünüzde sayfaların yeniden yüklendiğine şahit oldunuz. Bunun nedeni RAM eksikliğidir. Tarayıcıdan çıkıp oyuna girdiğinizde, tarayıcı tekrar kullanmak isteyebileceğiniz RAM’de saklanmaya devam ediyor. Ancak oynadığınız oyunun gerektirdiği RAM miktarı, cihazınızdaki boş RAM miktarından fazla ise, Ram’daki tarayıcı delinir ve oyunun meyveleri ile değiştirilir. Ram’de silinen tarayıcının yeniden açılması kullanımı basittir. Bu senaryo, cihazınızda birden fazla uygulamanın kullanımı için geçerlidir. RAM’in önemi de burada ortaya çıkıyor.

Cihazınızın arayüzündeki takılmaların kaynağı her zaman RAM olmayabilir. Akıllı telefonunuzdaki işlemcinin gücü bir başka önemli faktördür. Bu yüzden bir akıllı telefon satın alırken donanım özelliklerini iyice araştırmalısınız. Çok yüksek RAM’e sahip bir cihaz orta sınıf bir işlemciye sahip olabilir. RAM’DEN rahatsız olmasanız bile, işlemci nedeniyle yavaşlama yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, eşit derecede dengeli bir ürün satın almak önemlidir.

İlginizi Çekebilir: iPhone Depolama Alanı Nasıl Yükseltilir

Telefonlarda RAM Yükseltmek Mümkün mü?

Birçok kullanıcı akıllı telefonlarında yavaşlama ve askıda kalma görüyor ve RAM miktarını artırmak istiyor. Bu nedenle, genellikle telefonda ram’in nasıl yükseltileceği gibi sorular sorulabilir. Ne yazık ki, bugün bu sorunun cevabı olumsuzdur. RAM bilgisayarlarda kolayca artırılabilir, ancak şu anda akıllı telefonlar için böyle bir seçenek yoktur. Bu yüzden bir akıllı telefon satın alırken RAM miktarına dikkat etmenizi öneririz.

Eğer telefonunuzun hafızasını yükseltmek istiyorsanız Cep Hastanesi Teknik Servisimizde mümkün. iPhone cihazlar için geçerli “ iPhone Hafıza Yükseltme ” aşağı kısımda fiyat bilgileri tablolu bir şekilde verilmiştir.

iPhone Modeli64 GB’a Yükselt128 GB’a Yükselt256 GB’a Yükselt
iPhone 6 Hafıza500 TL600 TL
iPhone 6 Plus Hafıza500 TL600 TL
iPhone 6S Hafıza500 TL600 TL800 TL
iPhone 6S Plus Hafıza550 TL650 TL800 TL
iPhone 7 Hafıza550 TL650 TL800 TL
iPhone 7 Plus Hafıza550 TL650 TL800 TL

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefonda ram kapasitesi ne işe yarar , telefonda ram temizleme ne işe yarar , akıllı telefonda ram ne işe yarar , telefonda bellek ram ne işe yarar , telefondaki ram ne işe yarıyor , cep telefonda ram ne işe yarar , cep telefonunda ram ne işe yarar , telefonda ram ne işe yarar , telefonda ram ne işe yarar kısaca , telefonda ram nedir ne işe yarar , 4 gb ram ne işe yarar.