Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefondaki VPN Nedir

Telefondaki VPN Nedir

Telefondaki Vpn Nedir

Telefondaki VPN Nedir, VPN (Sanal Özel Ağ) terimini daha önce birçok kez duydunuz, ancak şimdiye kadar kullanmak zorunda kalmadınız ya da nasıl kullanılacağını bilmediğiniz için uğraşmak istemediniz. Bu yazıda VPN’in nasıl çalıştığı, neden ihtiyacınız olduğu, neler sundukları, ücretli veya ücretsiz VPN hizmetlerini nasıl sağladıkları hakkında konuşacağız.

VPN Nedir ?

Telefondaki VPN Nedir, Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmışı olan VPN, basit bir anlatımla internet üzerinde kurulu bilgisayarlar grubundan oluşur. Bu özel bilgisayar ağı, örneğin yerel bir ağa fiziksel erişimi bulunmayan, dışarıdaki bir kişi tarafından ağ kaynaklarına erişmekte kullanılabilir. VPN’ler, güvenilmeyen ağlara bağlanırken bağlantıyı şifrelemek ve güvenli hale getirmek için de kullanılır. Bunun yanında VPN’ler, farklı konumlarda bulunabildiğinden, sizi ülkelerin kısıtlamalarından (yasaklı web siteleri ve IP’ler gibi) da kurtarırlar.

VPN Gerekli Mi ?

VPN, ne yapsanızda bağlanamadığınız bir ağa güvenle bağlamakla görevlidir. VPN birkaç farklı amaçla kullanılmaktadır

  • Okul veya iş ağına uzaktan ulaşmak için. Bu durumda VPN hizmeti, okul veya iş yeri tarafından sağlanır.
  • Yasaklı web sitelerine giriş için. VPN sunucuları farklı konumlarda bulunabildiğinden ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden, engelli web sitelerine erişmenize izin verir.
  • Torrent indirmek gibi yasal veya yasadışı indirmeler için. Bittorrent’te gerçek güvenlik sağlamanın tek yolu, VPN’lerdir.
  • Gizliliği ve güvenliği artırmak için. Tüm iletişiminizi ve bağlantılarınızı meraklı gözlerden korumak için VPN gibi bir hizmetten faydalanmanız gereklidir. Bir kafede şifresiz bir ağa bağlandığınızda, VPN sayesinde güvensiz ağın açıklarından etkilenmezsiniz.
  • Ülkelere özel hizmetleri kullanmak için. Örneğin ABD’ye özel Netflix’i normal şartlarda Türkiye’den kullanmanız mümkün değil.

VPN’yi kullanma nedeniniz, yukarıda saydıklarımızın birkaç tanesi birden de olabilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone’da Zil Sesi Nasıl Yapılır

VPN Nasıl Kurulur ?

Çeşitli program ve yazılımlar, Android ve iOS uygulama marketlerinde bulunmaktadır. VPN programlarını indirdikten sonra basit kurulumlarını yaparak siz de farklı bir noktadan internete bağlanabilir ve bulunduğunuz bölgedeki teknik arızadan veya yavaşlıktan kurtulabilirsiniz.

VPN Nasıl Kullanılır ?

İndirdiğiniz VPN programını kurduktan sonra bağlanmak istediğiniz bölgeyi seçmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede Türkiye’nin veya dünyanın farklı bir noktasından internete bağlanmış olacak, bölgenizdeki teknik arızadan kurtulabileceksiniz. İnternet gezinme hızınız bağlandığınız noktanın hızıyla doğrudan hızlanacaktır.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefonlarda vpn nedir , android telefonda vpn nedir , akıllı telefonda vpn nedir , telefona vpn kurulumu , telefonda vpn ne demek , telefonda vpn ayarları nasıl değiştirilir , telefon vpn nedir , cep telefonunda vpn nedir , telefondan vpn , vpn nedir telefon.