Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor mu

Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor mu

Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor Mu

Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor mu ? akıllı telefonlar bizim yerimize düşünen, br tıkla yemek siparişlerini verdiğimiz, faturaları ödediğimiz, binlerce uygulamayla dilediğimiz yapabildiğimiz sihirli bir cihaz. Kulağa şahane geliyor, değil mi ? Peki, akıllı telefonlar beyni tembelleştiriyor mu ? Evet arkadaşlar, tembelleştiriyor. Sağladığı tüm bu kolaylıklar, sandığımız kadar masum değil. Çünkü vücudumuzun yönetim merkez beynimiz tembelliğe alıştırmak, olumsuz etkiler de beraberinde getiriyor. REEM Nöropsikiyatri Kliniği’nden Dr. Mehmet Yavuz, akıllı telefonların beynimize olan etkilerin şu şekilde anlatıyor.

Telefonlar Beynin Odaklanma Yeteneğini Azaltıyor

Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor mu ?, dijital bir çağın tam ortasındayız. Günlük hayatımızın bir parçası olan cihazların dijitalleşmesinin ötesinde, bilgi de dijitalleşti. Artık her türlü bilgiye akıllı telefonlar üzerinden ulaşabiliyor, günde binlerce iletiye maruz kalabiliyoruz. Bu durum, hayatımıza yeni kavramların girmesine yol açıyor.

Aşırı Derece Telefon Kullanımı
Aşırı Derece Telefon Kullanımı

Tıpkı, multitasikng. Yani aynı anda çoklu medya kullanımında bulunmak. Ancak bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, multitasking durumunu yaşayanlar odaklanmada güçlük çekerek ihtiyaçları olan bilgiler bulmakta zorlanıyor. Bu durum iş ve okul hayatındak başarı ve verimi düşürmenin ötesinde, zamanla beynin tembelleşmesine yol açarak temel fonksyonlarını bile yerine getirmekte zorlanmasına yol açabiliyor.

İlginizi Çekebilir: En İyi Selfie Fotoğrafı İçin Temel Kural

Hafıza ve Dikkat Konusundaki Notumuz Düşüyor

İnsan beyni bir kereden fazla odaklanamıyor gibi görünüyor. Oysa bizler, akıllı telefon aynı zamanda sorunsuz bir şekilde başa çıkabileceğimizi düşünüyoruz. Bir şeyden diğerine atlamak beynimize öğretme şekli değildir. Çünkü beynimiz sürekli yen şeylere odaklanmaya çalışırken, üst düzey bilgi ve duygu süreçlerinden sorumludur anterior sngulate korteks zayıflıyor, bu da bizim bilgi ve deneyimimizi hafızamızda tutmamızı zorlaştırıyor.

Peki, Ne Yapmalıyız ?

Akıllı telefonları hayatımızdan tamamen kaldıramasak da, kullanımı ile kendimizi sınırlamadır getirebiliriz. Her zaman telefona bakmak yerine, diğer şeylere odaklanıyoruz. Lanet etmiyoruz, elimizde ki her telefonu nasıl durduracağımızı bilmiyoruz. Ayrıca yayılır uyuduğumuz odada akıllı telefon olmamak ve dalgaların etkisine sahip olmamak. Konuşmalarınızda kulaklık kullanmayı denemelisiniz.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor mu.