Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor Mu
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Hakkında Bilgiler / / 1 Yorum / 539 Görüntülenme

Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor mu

Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor mu ?, Akıllı telefonlar bizim yerimize düşünen, br tıkla yemek sparişlerini verdiğimiz, faturaları ödediğimiz, binlerce uygulamayla dilediğimiz yapabildiğimiz sihirili bir cihaz. Kulağa şahane geliyor, değil mi? Peki, akıllı telefonlar beyni tembelleştiriyor mu? Evet arkadaşlar, tembelleştiriyor. Sağladığı tüm bu kolaylıklar, sandığımız kadar masum değil. Çünkü vücudumuzun yönetim merkez beynimiz tembelliğe alıştırmak, olumsuz etkiler de beraberinde getiriyor. REEM Nöropsikiyatri Kliniği’nden Dr. Mehmet Yavuz, akıllı telefonların beynimize olan etkilerin şu şekilde anlatıyor.

Telefonlar Beynin Odaklanma Yeteneğini Azaltıyor

Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor mu ?, dijital bir çağın tam ortasındayız. Günlük hayatımızın bir parçası olan cihazların dijitalleşmesinin ötesinde, bilgi de dijitalleşti. Artık her türlü bilgiye akıllı telefonlar üzerinden ulaşabiliyor, günde binlerce iletiye maruz kalabiliyoruz. Bu durum, hayatımıza yeni kavramların girmesine yol açıyor.

Telefonlar Beyni Tembelleştiriyor Mu

Tıpkı, multitasikng. Yani aynı anda çoklu medya kullanımında bulunmak. Ancak bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, multitasking durumunu yaşayanlar odaklanmada güçlük çekerek ihtiyaçları olan bilgiler bulmakta zorlanıyor. Bu durum iş ve okul hayatındak başarı ve verimi düşürmenin ötesinde, zamanla beynin tembelleşmesine yol açarak temel fonksyonlarını bile yerine getirmekte zorlanmasına yol açabiliyor.

iOS ve Android İçin Hız Testi

Hafıza ve Dikkat Konusundaki Notumuz Düşüyor

İnsan beyni bir kereden fazla odaklanamıyor gibi görünüyor. Oysa bizler, akıllı telefon aynı zamanda sorunsuz bir şekilde başa çıkabileceğimizi düşünüyoruz. Bir şeyden diğerine atlamak beynimize öğretme şekli değildir. Çünkü beynimiz sürekli yen şeylere odaklanmaya çalışırken, üst düzey bilgi ve duygu süreçlerinden sorumludur anterior sngulate korteks zayıflıyor, bu da bizim bilgi ve deneyimimizi hafızamızda tutmamızı zorlaştırıyor.

Peki, Ne Yapmalıyız ?

Akıllı telefonları hayatımızdan tamamen kaldıramasak da, kullanımı ile kendimizi sınırlamadır getirebilirz. Her zaman telefona bakmak yerine, diğer şeylere odaklanıyoruz. lanet etmiyoruz, elimiz’deki her telefonu nasıl durduracağımızı bilmiyoruz. Ayrıca yayılır uyuduğumuz odada akıllı telefon olmamak ve dalgaların etkisine sahip olmamak. Konuşmalarınızda kulaklık kullanmayı denemelisiniz.

iPhone Telefonu Tamiri Videosu

Cep Hastanesi teknik servis atölyesinde iPhone Tamiri nasıl yapılıyor merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımızdaki diğer videolara bakarak kendi telefonunuzun ekran değişimini nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek diğer ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

  • Cep Hastanesi

    Cep Hastanesi’ne buradan sormak istediklerinizi yada merak ettiklerinizi belirtebilirsiniz.
    En kısa zamanda uzman teknisyenlerimiz tarafından cevaplanacaktır

  • Bir Yorum Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir