Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefonlar Neden Kendi Kendine Kapanır ?

Telefonlar Neden Kendi Kendine Kapanır ?

Telefonlar Neden Kendi Kendine Kapanır ?

Telefonlar Neden Kendi Kendine Kapanır, hem İphone hem de Android kullanıcıları tarafından şikayet edilen en yaygın sorunlardan biridir. Her gün piyasaya yeni bir telefon çıksa da, yine de bu sorunla karşı karşıya kalmaya devam ediyoruz. Peki neden çoğu insanı rahatsız eden bu durum ortaya çıkıyor? Makalemizin geri kalanında, sorunların nedenlerini ve çözüm önerilerini inceliyoruz.

Telefonum Neden Kendi Kendine Kapanıyor ?

Çözüm önerilerine devam etmeden önce sorunun nedenine bakmak faydalı olacaktır. Sorun donanım veya yazılım nedeniyle olabilir. Cihazınız yazılım nedeniyle kapatılmışsa, aşağıdaki önerileri takip ettiğiniz için şanslısınız. Ancak, bir donanım sorunu varsa, telefonunuzu yetkili bir servise götürmelisiniz.

​Telefonların Kapanma Sorunu İçin Çözüm Önerileri

Telefonunuzun neden kendi kendine kapandığını bulmak için öncellikle belli başlı nedenleri kontrol etmemiz lazımdır. Aşağıdaki çözüm önerilerini deneyerek telefonunuzun kendi kendine kapanmasını önleyebilirsiniz.

Yazılımsal Kısmını Kontrol Edin

Kullandığınız telefonun yazılımını güncel tutmak, sorunu çözmede önemli bir rol oynar. Android veya İOS işletim sisteminizin hızı ve güvenliği için en son sürüm güncellemelerine dikkat etmelisiniz. Yazılım güncellemelerini telefonunuzun ayarlarında bulabilirsiniz. Cihaz bir döngüde açılıp kapanmaya devam ederse, bir servise götürmek iyi bir fikirdir. Kötü yazılmış uygulamaları telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Sim Kartı Bloke Kaldırma

Uygulamalarınızı Güncelleyin

Uygulamaları telefonunuza indirirken, kabul ettiğiniz erişim izinleri yalnızca cihazınıza değil, donanımınıza da girmiş olabilir. Bozuk uygulamalar cihazınızın işletim sistemini etkileyeceğinden, indirme sırasında güvendiğiniz uygulamaları seçmeye dikkat edin. Ayrıca, eski uygulamalar da telefonunuzun yavaşlamasına ve kapanmasına neden olabilir. Bu yüzden güncel uygulamaları kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Bataryayı Kontrol Edin

Pil hasarı, telefonların kendi başlarına kapanması için en önemli sorunlardan biridir. Telefonunuzun şarjı yüksekten düşüğe düşerse, muhtemelen pille ilgili bir sorun vardır ve bu sorun telefonunuzun kapanmasına neden olur. Bu durumda, pilinizi kısa sürede değiştirmelisiniz. Eğer pilinizin ömrünü tamamlamış ya da şişlik veya anlık şarj değişiklikler hasarlı olduğunu söyleyebilirim. Her şarj cihazının farklı voltaj değerlerine sahip olması nedeniyle, farklı şarj kafaları kullanarak telefon bataryasına zarar vermiş olabilirsiniz.

Telefonunuzun Hasar Alıp Almadığını Kontrol Edin

Telefonunuz vurulursa veya düşerse veya ekran vurulursa, telefon kılıfına veya anakarta zarar verebilir. Bu sorunu çözmek için bir uzmandan yardım almalısın.

Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Döndürün

Yukarıda açıkladığımız yöntemler sorununuzu çözmezse, telefonların neden kendiliğinden kapandığını, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir. Sıfırlama yapmadan önce telefonunuzdaki bilgileri yedeklemeyi unutmayın. Aksi takdirde, tüm bilgileriniz ve verileriniz silinecektir.