Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Telefonlarda SAR Değeri Nedir

Telefonlarda SAR Değeri Nedir

Telefonlarda Sar Değeri Nedir

Telefonlarda SAR Değeri Nedir ?, Akıllı telefonlardaki kablosuz özellikler arttıkça, hız arttıkça telefonun yaydığı SAR değerleri de artar. Bugün bir akıllı telefon satın alırken, baktığımız özellikler genellikle işlemci, kamera ve ekran özellikleriyle birlikte pil gücü ile sınırlıdır. Ama en önemli kısmı, sağlık sorununu atlıyoruz. Sağlığımızı doğrudan ilgilendiren SAR değerleri.

Cep Telefonunda SAR Değeri Nedir ?

Specific Absorption Rate teriminin kısaltılmış hali olan SAR, Türkçe’de Özgül Soğurma Oranı anlamına gelmektedir. Cep telefonu radyasyonu ve SAR değeri son on yılda çok endişe yarattı. Bazı insanlar bir sonraki akıllı telefonlarını seçerken bu konuya dikkat etmese de, bu değer bazı kişilerin cep telefonu seçimlerinde en önemli hususlardan biridir. Bu yazıda “SAR değeri nedir ?” sorusunu cevaplayacağız ve bu değerin sağlığımız için kritik olup olmadığını araştıracağız.

Cep telefonlarının elektronik radyasyon yaydığı bilinen bir gerçektir. Cihazımıza ve operatör ağımıza yayılan frekans 450-2100 MHz arasındadır. Wi-Fi ağlarının, radarların ve mikrodalgaların da aynı aralıkta radyasyon yaydığı bilinmektedir. Ancak, cep telefonları baz istasyonları ile iletişimi kullanmak için radyo dalgalarını kullanır. Bu dalgalar sesimizi ve diğer verilerimizi taşımak için kullanılır. Bu dalgalar her yöne iletilir, ayrıca ortamdaki diğer nesneler tarafından emilebilir veya yansıtılabilir. Sonuç olarak, cep telefonuyla konuşurken telefonu kulağımıza yakın tutarsak, yayılan radyasyonun bir kısmı vücut tarafından emilecektir.

Her cep telefonunda en az bir radyo anteni vardır. Bu anten, telefon sinyalini radyo dalgalarına dönüştürmek için verici olarak kullanılır. Daha önce cep telefonlarında bulunan harici antenler bugün cihaza yerleştirilmiştir. Bir telefon sinyalinin gücünü belirleyen belirli faktörler vardır. Telefonun hücre şebekesine yakınlığı ve baz istasyonu ile sinyal gücü arasında bir asansör veya bina olup olmadığı etkilenir. Bu gibi durumlarda, telefon sinyali bulmak için daha fazla güç harcar ve bu nedenle daha fazla radyasyon yayar. Bu aynı zamanda telefonun pilinin daha hızlı bitmesine neden olur.

SAR Değerinin Zararları Nelerdir ?

Telefonlarda SAR Değeri Nedir ?, akıllı telefonların zamanla ortaya çıkmasıyla önemli ve yaygın bir ölçüt haline geldi. Bunun en önemli nedeni SAR değerinin insan vücudu üzerindeki olumsuz etkileri. Bir kişiyi yüksek bir SAR değerinin etkisi altında tutmak için telefonla çok fazla temas kurmak gerekir. Aksi takdirde, cep veya masadaki bir telefon kimseye zarar vermez. Telefon kafa bölgesine yaklaştıkça hasar oranı artar. Burada önemli olan, zaten konuştuğunuzda telefon kulağınızdan alındığında ortaya çıkan SAR değerinin veya bir telefonun durduğu yerde kimseye kanser vermemesidir.

SAR’ın sağlığa etkileri (24 saat)

SAR’ın sağlığa etkileri (10 yıl)

 • Kalp rahatsızlıkları
 • Baş ağrıları
 • Dikkat bozukluğu
 • Hafıza zayıflaması
 • İşitme bozuklukları
 • Yorgunluk hissi
 • Stress
 • Kulakta çınlama ya da ısınma
 • Yorgunluk hissi
 • Beyin tömörü
 • Kan hücrelerinde bozulma
 • Cilt kanseri
 • Sperm sayısının azalması
 • Beyaz kan kanseri (lenfoma)
 • Yüksek tansiyon
 • Genetik yapıdaki bozukluklar
 • Beyinde kalıcı hasarlar

Yüksek SAR telefon görüşmeleri, baş ağrısı, görme alanının daralması, işitme bozukluğu, bulantı, oyalama, kalp ritmi bozukluğu gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu etkilerle karşılaşma sıklığı, telefonun SAR değeri ile doğru orantılı olarak değişir. Bu durumun zarar görmesini önlemek için kulaklıkla telefon görüşmesi yapmak yeterli bir önlemdir. Kısa vadeli etkilerden bahsedildi ve şimdi uzun vadeli etkiler hakkında konuşmamız gerekiyor. İyi ve kötü olan her şey üzerinde uzun vadeli ve kısa vadeli etkiler vardır. SAR’a 10 yıldan fazla bir süre maruz kalırsanız, kanseriniz olabilir. Ayrıca erkeklerde kısırlığın nedeni de unutulmamalıdır. 1 W / Kg’nin üzerinde kullanılan telefonlar için, bu rakam arttıkça bu risk artar. Bu nedenle telefon seçimi ve telefonun kullanım şekli SAR’a karşı alınan önlemler için çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Telefonumun Ekranı Sarardı

SAR Değeri Nasıl Hesaplanır ?

SAR değeri, Japonca gibi karmaşık görünen bir işlev formülü kullanılarak hesaplanır. SAR değerini hesaplarken, vücudun radyo frekansı enerjisine maruz kaldığı alan ve enerji kaynağına olan uzaklığı ve kaynağın açıktaki noktaya veya konuma olan konumu olarak ifade edilebilir. Bu açıklamadan da yola çıkarak SAR değerinin en fazla olduğu kısım, telefonunun anteninin yer aldığı alana en yakın olan yer yani kulağa en yakın yer olduğu söylenebilir.

Telefonunuzun ne kadar SAR DEĞERİ olduğunu öğrenmek için Google’a telefonunuzun modelinizi yazarak karşınıza çıkan makalelerden öğrenebilirsiniz. ÖRNEK: “Samsung A7 SAR değeri kaç ?” 

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefonun sar değeri nedir , telefonların sar değeri nedir , telefonlarda sar değeri ne demek
cep telefonlarında sar değeri nedir , akıllı telefonların sar değeri nedir.