Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefonların Aşırı Isınma Sebepleri Nelerdir

Telefonların Aşırı Isınma Sebepleri Nelerdir

Telefonlarin-Asiri-Isinma-Sebepleri-Nelerdir

Telefonların Aşırı Isınma Sebepleri Nelerdir ; Günlük hayatımızda sürekli elimizde olan ve iletişim ihtiyacımızı karşılayan akıllı telefonların aşırı ısınma sorunları kullanıcıları rahatsız ediyor. Telefonların aşırı ısınması genellikle işlemci gücüyle ilgilidir. Telefonların ceplerimize sığacak kadar küçük olması ve işlemcilerin küçük devrelerle çalışması ısınmalarına neden oluyor. Aynı zamanda bilgisayarlarda oluşan ısınma sorunları daha geniş bir alanda soğutma sistemleri kullanılarak çözülebilir.

Akıllı Telefonların Aşırı Isınma Sebepleri

Telefonların Aşırı Isınma Sebepleri Nelerdir ; Her telefon kullanıldığı sürece biraz ısınır. Pilleri, işlemcileri ve kameraları kullanmak bile telefonu sıcak tutmak için yeterlidir. Akıllı telefonlardaki soğutma sistemleri genellikle devrelerde kullanılan özel bir kaplama tekniği ile sağlanır. Telefon çok fazla ısınmadan rahatsız olmadığı sürece normal ısınması artık sorun olmaktan çıkıyor.

Aşırı Sıcaklar ve Güneş Işığı

Yaz aylarında sıcaklıklar yükseldikçe akıllı telefonlar da olumsuz etkileniyor. Plajda bir havluda unutulan veya doğrudan güneş ışığı altında bırakılan cihazların aşırı ısınması ve bazen açılmaması da sorun yaratır. Bu tür durumları yaşamamak için güneşin direkt geldiği noktalarda telefonlarınızı bırakmamalısınız.

İşlemciyi Fazla Çalıştıran İşlemler

Telefonu günlük olarak kullandığımız işlemler yani arama yapmak veya mesaj atmak işlemcinin çalışmasına neden olsa da genellikle pek bir etkisi olmuyor. İşlemciler genellikle oyunlar oynandığında veya videolar izlendiğinde daha fazla çalışır. Son yıllarda ortaya çıkan oyun telefonları, çeşitli soğutma sistemleri ile ısınma süresini uzatmaya çalışsa da ısınma sorunu hala tam olarak çözülmüş değil.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak, oyunu veya izlenen videoyu bozarak, ekran parlaklığını düşürerek ve gerekirse uçak maduna alarak telefonu biraz dinlendirerek operasyonlar nedeniyle ısınmanın önüne geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Root ve Jailbreak Arasındaki Farklar

Güncel Olmayan Uygulamalar

Uygulamaların sürümleri yayınlandığında bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Yanlış uygulamalar telefonun aşırı ısınmasına neden olur. Geliştiriciler bu sorunları hızlı bir şekilde çözseler de, zaman zaman uygulamalarınızı girerek güncellemeniz gereken uygulamaları güncellemelisiniz.

Zararlı Yazılımlar

Yukarıda belirtilen tüm bu sorunlar telefonunuza uymuyorsa, yazılı bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Genellikle bilgisayarlarda meydana gelen bu virüs sorunları, akıllı telefonlarda da ortaya çıkabilmektedir. Telefonunuzdaki uygulamaları arka planda çalışmaya zorlayarak ısıya neden olur. Bazen telefonlarda kalıcı sorunlara da neden olur.

Güvenilmeyen kaynaklardan dosya indirmeyerek bu sorunu önleseniz de kötü amaçlı yazılım içeren telefonlar için de çözümler vardır. Bu sorunlar, bir anti virüs programı yüklenerek tespit edilebilir ve ortadan kaldırılabilir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; Telefon ısınması nasıl engellenir , Telefon ısınması çözüm , Telefon aşırı ısınıyor uyarısı , Telefonun üst kısmı neden ısınır , Telefonun ısınmasını engellemek , Huawei telefon neden ısınır , Telefon ısınması garantiye girer mi , En çok ısınan telefonlar