Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefonu Şarj Etmek İçin Kaç Watt Gerekir

Telefonu Şarj Etmek İçin Kaç Watt Gerekir

Popüler Aramalar: iPhone 8 Arka Cam Kapak DeğişimiiPhone 11 Ekran Değişimi

Telefonu Şarj Etmek İçin Kaç Watt Gerekir

Telefonu Şarj Etmek İçin Kaç Watt Gerekir ; Bir akıllı telefonu güneş panelleri ile şarj etme görevinde, genç bir kardeşimiz ödevi olan “bir akıllı telefonu kaç watt şarj etmeniz gerekiyor?” sorusu herkesin merak ettiği bir konu oldu. Bu konuyu bilmeyenlere ve diğer öğrencilerimize ayrıntılı bir açıklama yapmak istiyoruz.

Anlayışımız adım adım gidecek. İlk olarak, paylaştığımız başlıklardaki tanımları öğrenmenizi istiyoruz.

[toc]

Watt (Vat) Nedir ?

“Watt (Vat)” enerji sektöründe en çok kullanılan birimlerden biridir. Uluslararası Birimler Sistemi (SI)‘nde güç birimi olarak Watt kabul edilmiştir.

Güç birimi olarak Watt’ın kabulmesi bazı kesimlerce; birim ismini buhar makinesi mucidi olarak dünya tarihine geçen ve enerji bilimine oldukça önemli katkıları olan James Watt’tan almıştır. Matematiksel olarak “Joule/saniye “olarak ifade edilen Watt’ın fiziksel anlamı; birim zamanda üretilen veya tüketilen enerji miktarını belirtmektedir.

W” sembolü ile gösterilen Watt’ın Türkçesi Vat’tır. Watt birim olarak şu şekillerde ifade edilebilmektedir:

Kilowatt (kW)Megawatt (MW)Gigawatt (GW) ve Terawatt (TW) en çok kullanılan güç birimleridir.

Güç (watt) = Akım (amper) * Gerilim (Volt)

1 Watt = 1 Amper * 1 Volt

Güneş Paneli ile Telefon Şarj Etmek

Güneş panelleri (solar panel) ile telefon şarj ederken nasıl bir sistem kuracağınız önemlidir. Yalnızca güneş olduğunda telefon doğrudan şarj olur veya güneşten dönüştürülen enerji bir pilde saklanır ve oradan şarj edilir. Şimdi, bu noktada, miliamper ve Amper kavramlarının açıklandığı iPhone pilinin kaç mAh başlıklı makalemizi okumanızı istiyoruz. Mesela batarya iPhone 6 batarya kapasitesinin 1810 mAh olduğunu görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Telefon Pil Sağlığı Öğrenme

Güneş Enerjisi Ile Telefon Şarj Etmek
Güneş Enerjisi Ile Telefon Şarj Etmek

Telefonu şarj etmek için kaç watt gerekir sorusuna gelince. Bu tamamen akıllı telefonunuzun pil özellikleri ile ilgilidir. Başka bir deyişle, kuracağınız sistem pilin şarj edilmesi için gerekli watt değerini vermelidir. Pil kısmen çok küçük bir watt ile doldurulabilir, ancak işlem çok daha uzun sürecektir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ;  Hızlı şarj aleti kaç watt olmalı , Telefon şarj etmek ne kadar elektrik harcar , Telefon kaç watt ile şarj olur , Telefon şarj aleti kaç volt , Telefon şarj aleti kaç amper olmalı , Samsung hızlı şarj kaç watt , Adaptörün kaç watt olduğunu nasıl , anlarız , Şarj aleti kaç watt nasıl öğrenirim

Şarj Aleti Üzerindeki İnput Output Nedir ?

Şimdi size yakın bir akıllı telefonun şarj cihazına bakın. Giriş ve çıkış yazar ve onlara karşı değerleri vardır. Hemen yanımızda olan bir şarj cihazına bakıyoruz. Aşağıdaki değerleri söylüyor.

Input: 100 – 240V ~ 50/60Hz 0.2 A

Şarj aletinin çektiği gerilim 100 ile 240 Volt arasında değişir demektir.

Output: 5.0V 1.0A

Çekilen elektriğin şarj aleti içerisinde dönüştürülerek maksimum 5.0V olarak verildiğini gösterir.

Dipnot: Telefonunuzun orjinal şarj aletinde bulunan output volt değeri örnek olarak 3.7V ise daha yüksek değere sahip bir şarj aleti ile kesinlikle şarj etmeyiniz. Şarj entegresini yakabilirsiniz.

Cep Telefonları Kaç Volt ile Şarj Olur?

Cep Telefon Bataryaları Kaç Volt İle Çalışır;

Bir akıllı telefonu güneş panelleri ile şarj etme ödevinde, küçük bir erkek kardeş teknik Servisimizi aradı ve ” akıllı telefonu şarj etmek için kaç watt gerekmektedir?”bize soru sordu. Bu konu da bilgi sahibi olmayanlara ve diğer öğrencilerimize kapsamlı bir açıklama yapmak istiyoruz.

Cep Telefon Bataryaları Kaç Volt İle Çalışır;

Sunumumuz adım adım gidecek. Önce paylaştığımız başlıklardaki tanımları öğrenmenizi istiyoruz.

Güneş enerjisinden şarj etme:

İnternette bulunan ve telefonu doğrudan şarj etmek için üretilen panellere baktığınızda, wolt, watt ve amper değerlerinin de verildiğini göreceksiniz. Örneğin, satışa sunulan bir panel, 12V 1.5 W 0.125 A’ya sahiptir. ön başlık altında, telefonunuzun verimlilikle tam olarak şarj edilmesi için 5 watt’ın gerekli olduğunu söyledik. 1.5 W güneş paneli sistemi de cihazınızı şarj edecektir. Sadece powerbanks olduğu gibi, pili şarj etmek için gereken süre azalacaktır.

Güneş enerjinin depolandığı aküden şarj etme:

Bu sistemde, güneş enerjisinden dönüştürülen elektrik enerjisi herhangi bir bataryada saklanır. Bu pili bir tür powerbank olarak düşünebilirsiniz. Herhangi bir USB yardımı ile telefonunuzu bu bataryaya bağlayabilir ve şarj edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Cep Hastanesi garanti harici tamirleri sağlayan bir akıllı telefon ve mobil cihazlar servisidir. Bizi diğer servislerden ayıran, İstanbul içinde sorunlarınıza en kısa sürede çözüm sunması, İstanbul dışı ise ücretsiz kargo ile ulaşılabilmesi ve müşterisini bütün tamir sürecinden haberdar etmesidir.

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar