Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefonum Şarj Olurken Yüzdesi Artacağına Azalıyor

Telefonum Şarj Olurken Yüzdesi Artacağına Azalıyor

Telefonum Şarj Olurken Yüzdesi Artacağına Azalıyor

Telefonum Şarj Olurken Yüzdesi Artacağına Azalıyor diyorsanız bu makalede yaşanan sorunun nedenlerini ve çözümünü öğrenmiş olacaksınız.

Özellikle Android’in belirli sürümlerinde en sinir bozucu sorunlardan biri,  şarj olurken şarj yüzdesi azalıyor problemidir. Kullanıcılar telefonlarını standart bir şekilde şarj etseler bile, ücret yüzdesinde azalma ile sorunun ayrıntıları hakkında konuşalım.

Telefon Şarjdayken Şarjı Azalıyor

Öncelikle şunu belirtelim. Eğer telefonunuzun bataryası, şarj soketi ya da şarj aleti sağlıklı ise böyle bir durum ile karşılaşmanızda ihtimal yoktur.  Telefon şarj olurken, şarj yüzdesi azalıyorsa bir donanım sorunu olduğu açıktır.

Bu sorunun birden fazla nedeni olabilir. Ancak genel olarak, bu problemi iki farklı sınıfta toplamak mümkündür. Bu soruna donanım hataları veya yazılım hataları neden olabilir. Her iki durumda da kullanıcıların ne yaptığını görelim.

Şarj Olurken Şarj Yüzdesi Azalıyor 

Donanımsal Sorunlar

Şarj sırasında şarj yüzdesini azalma sorunu yaşıyorsanız , fark edeceğiniz ilk bölüm donanım sorunları olacaktır. İlk olarak, telefonunuzun şarj soketinin sağlam olduğundan emin olun. Telefonu şarj cihazına taktığınızda, telefonunuzda bir şarj görürseniz ve bir şarj bildirimi alırsanız, sorun olmadığını söyleyebilirsiniz. Ancak donanım kısmı bununla bitmiyor.

Sarj Olurken Yuzdesi Azaliyor

Büyük olasılıkla sorunun kaynağı kullandığınız şarj cihazı veya kablodur. Kullandığınız oryantal enstrümanın orijinal olduğundan emin olun. Şarj cihazınız orijinal değilse, benzer şarj sorunlarına neden olacaktır. Cihaz orijinal olsa bile, şarj sırasında şarj yüzdesini azalma sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda, şarj cihazınızda veya şarj kablosunda bir sorun olduğunu söylemek doğrudur.

Telefonum Şarj Olurken Yüzdesi Artacağına Azalıyor Böyle bir durumda, sağlam bir kablo ve şarj cihazı ile kontrol ettiğinizden emin olun. Fark edeceğiniz donanımın son kısmı pil durumu olacaktır. Telefonunuz çok eskiyse veya yanlış şarj cihazını kullanma alışkanlığınız varsa, pilleriniz bitmiş olabilir. Pillerin ömrünün tamamlanması da bu soruna neden olacaktır. Pillerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Aynı sorun kimyasal yaşlanmaya maruz kalan piller için de geçerlidir.

İlginizi Çekebilir: Şişen Batarya Ne Yapılmalı

Yazılımsal Sorunlar

Bu sorunun ana kaynağı donanım sorunlarıdır. Sorununuz donanımsa, yukarıdaki işlemleri yaptığınızda sorun çözülecektir. Ancak sorununuz yazılım da olabilir. Güncelleme hataları, güncelleme sırasındaki sorunlar, virüsler ve benzeri casus yazılım efektleri nedeniyle ücret yüzdesini azaltma sorunuyla da karşılaşabilirsiniz.

Yazilimsal Sorun

Böyle bir sorunla karşılaştığınızda telefonunuzu sıfırlamanıza veya güncellemeleri yeniden yüklemenize yardımcı olur. Fabrika ayarlarını sıfırlamak için, telefonunuzun ayarlar menüsünün yazılım güncellemeleri bölümünü ziyaret edin ve oradan sıfırlama işlemini gerçekleştirin. Burada bilmeniz gerekenler, sıfırlamadan sonra tüm bilgilerinizin kaybolacağıdır.

Şarj Soketinin Arızalanması

Size biraz sorun verecek öğenin zamanı geldi. Bir şarj soketi arızası olabilir. Başka bir deyişle, şarj yuvası arızası nedeniyle telefonunuzun şarj yüzdesi artmak yerine azalıyor olabilir. Bunun nedenleri nelerdir?

  1. Alınan darbeler sebebi ile şarj yuvasının çatlaması – kırılması
  2. Telefona şarja takarken aşırı bastırılmasından dolayı soket arızası
  3. Anlık enerji akımları sebebi ile yaşanan kısa devreler
  4. Sıvı – nem teması sonrasında şarj yuvasında meydana gelen oksitlenme

Böyle bir sorunla karşılaşıldığında, bir şarj soketinin değiştirilmesi profesyonel bir teknisyen tarafından yapılmalıdır. Kısacası, bu sorunun çözümü için teknik servisimize gelmelisiniz veya kargo gönderimi ile bu sorunun halledebilirsiniz.

Cep Hastanesi İletişim Bilgileri
Cep Hastanesi İletişim Bilgileri

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; iPhone 6 şarjdayken şarjı azalıyor , Telefonu şarja takınca birden artıyor , Telefonu şarjdan çıkarınca şarj düşüyor , Telefon şarjdayken şarjı azalıyor Xiaomi , Telefon şarj oluyor ama dolmuyor , iPhone şarj artıp azalıyor  , Telefonun şarjdayken şarjının bitmesi.