Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefonumu Nasıl Şarj Edebilirim

Telefonumu Nasıl Şarj Edebilirim

Telefonumu Nasıl Şarj Edebilirim

Telefonumu Nasıl Şarj Edebilirim ? Akıllı telefonların kullanım sıklığının artması, batarya problemini de beraberinde getiriyor. Donanım olarak gün geçtikçe daha iyi hâle gelen cihazlar, ekran boyutlarının gitgide büyümesi, mobil cihazlar için üretilen oyun ve benzeri içeriklerin akıllı telefonların performansını sonuna kadar kullanması gibi nedenlerden dolayı batarya sorunları yaşanabiliyor.

Telefonumu Nasıl Şarj Edebilirim ? Akıllı telefon şarj ederken hangi özelliklere dikkat ediyorsunuz ? Bugün sizlere akıllı telefonlarınızı nasıl şarj etmeniz gerektiğini anlatacağız.. Akıllı telefonunuzun pilini nasıl sağlıklı bir şekilde şarj edeceğini biliyor musunuz ? Ayrıca akıllı telefonunuzu doğru şarj etmeyi bilseniz bile pek çoğunuz doğru olduğunu düşünmüyor. Tüm bunlara rağmen, haberin devamında okuyacağınız şeylere dikkat ederseniz çok daha sağlıklı ve uzun süreli bir batarya ömrüne erişebilirsiniz.

Telefonumu Ne zaman Şarj Etmeliyim ?

Akıllı telefonlarda en fazla kullanılan batarya çeşidi, Li-ion bataryalar olarak karşımıza çıkıyor. Bu bataryanın yapısı gereği en verimli kullanım, telefonların şarjını yüzde 50’nin üzerinde tutmaktan geçiyor. Bu noktada akıllı telefon bataryalarının sonuna kadar şarj edilmemesine dikkat edilmesi, önem taşıyor. Yüzde 100 doluluğa ulaşan piller, şarj akımını kesip güvenlik açısından bir sıkıntı oluşturmasa da bataryaların uzun vadeli kullanım ömrüne olumsuz etki yapıyor. Kapasitesi ne olursa olsun bir bataryanın ortalama ömrü, 300 ile 500 tam şarj civarında oluyor. Bataryaların yüzde 100 şarj edilmesi, ömrünün azalmasına neden oluyor.

Başka Marka Şarj Aleti Kullanma

Normal şartlarda ideal şarj aleti, telefonunuzla birlikte gönderilen cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Her markanın kendi şarj teknolojisi düşünüldüğünde en verimli şarj işleminin orijinal şarj aletleriyle gerçekleştirildiği açıkça anlaşılıyor.

Hızlı Şarj Özelliğini Kullanmalı Mıyım ?

Birçok telefonun kutusunda çıkan geleneksel şarj aletleri, 5 ya da 10W elektrik aktarım gücüne sahip. Üst seviye telefonlarda ise bu değerlerin çok çok üstüne çıkılabiliyor. Öyle ki Oppo’nun 65W destekli Reno Ace modeli yarım saatte 0’dan yüzde 100’e şarj olabiliyor. Yeni nesil amiral gemisi telefonlarda ise 120W hızlı şarj ile birlikte, 4000 mAh kapasiteli bataryayı 13 dakika içerisinde şarj edebilecek teknolojiler bizleri bekliyor. Ütopik gelebilecek bu rakamlar, pil yönetimi iyi yapıldığı takdirde herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Bunun için bataryaların çalışma prensibini iyi anlamak gerek. Bataryalar iki fazda çalışır.

İlk aşamada neredeyse bitmek üzere olan veya tamamen bitmiş olan bataryaya oldukça hızlı bir şekilde voltaj yüklemesi yapılır. Bu işlem ilk 10, 15 veya 30 dakika içerisinde gerçekleşir ve bu süre zarfında batarya, %50 ila %70 arasında bir şarj yüzdesine ulaşır. Bunun yegane sebebi, ilk fazdaki hızlı şarjın uzun vadede pil sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini absorbe edebilmektir. Üreticiler de bu noktada belirli bir sürede hızlı şarj işleminin gerçekleştiğini belirtir. Örneğin Apple, iPhone 11 Pro Maxi’in hızlı şarj aletiyle birlikte yalnızca 30 dakikada %50 hızlı şarj olabildiğini belirtiyor.

Telefonumu Tamamen Şarj Edebilir Miyim ?

Telefonunuzu asla tamamen şarj etmeyin, çünkü telefonunuzun pilini %25’lik bir şarjdan %100’e şarj etmek kapasiteye ve kullanım ömrüne zarar verecektir. Aslında, herhangi bir miktardan %100’e şarj etmek bataryaya zarar veriyor. Battery University’e göre, lityum iyon piller tamamen şarj edilmek zorunda değiller. Bu şekilde şarj etmek yüksek gerilimle bataryayı zorlar.

İlginizi Çekebilir: Akıllı Telefon İçin İşlemci Değiştirme Mümkün Mü

Geceleri Uyurken Telefonumu Şarj Etmeli Miyim ?

Geceleri telefonu şarja bırakmak, bir telefonun pil ömrünü önemli ölçüde azaltacaktır. Çünkü, siz gece telefonu şarja bıraktığınızda sabaha kadar %100 olacak, hatta telefon çalışmaya devam ettiği için boşalan enerjinin yerine yeniden dolum yapılacak.

Bataryanın Zararsız Çalıştığı Zaman Ne Zamandır ?

Battery University’e göre, akıllı telefonunuzun lityum-iyon pillerini her zaman %65 ila %75 arasında tutabilirsiniz. Sürekli bu şarj süresine dikkat ederseniz, bataryanızı çok uzun süreler boyunca kullanabilirsiniz.

Daha İyi Bir Pil Ömrü için

Android veya iOS işletim sistemine sahip telefonunuzun batarya ömrünü arttırmak için temel olarak aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Telefonunuzu yüksek sıcaklıktan muhafaza edin ve şarj esnasında üzerinde takılı herhangi bir kılıf varsa çıkartarak, olabildiğinde serin ve ısının dağıtılabildiği bir şarj ortamı yaratın.
  • Orijinal şarj adaptörü ve kablosu kullanın.
  • Ekran parlaklığını kısın.
  • Kullanmadığınızda Wi-Fi, Bluetooth, konum servisleri ve hücresel veriyi kapatın.
  • Kullanmadığınız uygulama ve servislerin arka plan işlemlerini kısıtlayın.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefonumu nasıl hızlı şarj edebilirim , telefonumu bilgisayardan nasıl şarj edebilirim
şarj aletim bozuldu telefonumu nasıl şarj edebilirim , şarj aletim yok telefonumu nasıl şarj edebilirim , telefonu nasıl şarj edebilirim , telefonumu nasıl şarj etmeliyim , telefonumu nasıl daha hızlı şarj edebilirim , yeni telefon nasıl şarj edilir , yeni telefon aldım nasıl şarj etmeliyim.