Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefonumun Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirim

Telefonumun Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirim

Telefonumun Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirim

Telefonumun Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirim, Ülkemizdeki cep telefonu kullanıcılarının beşte üçünün akıllı telefonu var ve akıllı telefonlar her geçen gün hayatımızda daha geniş bir yer kazanıyor. Bunun bir nedeni, indirdiğimiz birçok uygulama ile hayatımızı daha kolay ve eğlenceli hale getirmesidir. Ama indirdiğimiz her uygulama beraberinde bir güvenlik riski getiriyor. Akıllı telefonlarımızın güvenliğine yeterince dikkat etmezsek ortaya çıkabilecek kayıpların boyutunu tahmin etmek gerçekten çok zordur. Cep Hastanesi bloğundaki bugünün makalesinde, akıllı telefonlardaki güvenliği tartışacağız ve güvenliği artıran yöntemler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Telefonlarda Şifre ve Ekran Şifresi Kullanın

Telefonumun Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirim, günlük hayatımızda ve iş hayatımızda sık kullandığımız tüm akıllı telefonların aslında özel güvenlik mekanizmaları ve koruyucu özellikleri vardır. Ancak, PIN kodu ve ekran şifresi ülkemizde çok yaygın değildir. Bununla birlikte, telekomünikasyon alanında hızlı bir gelişme döneminde yaşıyoruz ve her yenilik yeni bir fırsat sunuyor.

Daha gelişmiş akıllı telefon modellerinde parmak izi ve retina taramasıyla çalışan çok daha güçlü şifre sistemleri vardır. Ancak çok daha basit bir akıllı telefonda bile, kırılması zor bir PIN kodu ve ekran şifresi ayarlayarak verilerimizi güvence altına alabiliriz. Sadece bu basit önlemlerle bile, akıllı telefonlarda güvenlik için birçok riski geride bırakmak mümkündür.

Akıllı telefonlarda güvenlik için bu temel adımları ihmal edersek, kaybolur veya çalınırsa ciddi kayıplarla karşılaşabiliriz. Ayrıca, bu gibi durumlarda, telefonunuzda şifreleme olsun veya olmasın, derhal servis sağlayıcınızı bilgilendirmelisiniz ve elbette, hattınızı kapatmanız gerekiyor. Cep telefonunuzun ülke içinde kullanılmasını önlemek için BTK’ya (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) gerekli bildirimi yapabilirsiniz. Bu durumlardan farklı olarak, telefonunuzu satmak istiyorsanız, veri güvenliğiniz için tüm verilerinizi silmek üzere sıfırlamayı unutmayın.

Telefonunuzun Güvenlik Ayarlarını Değiştirmeli Misiniz ?

Akıllı telefonların işletim sistemleri aslında siber saldırılara karşı bazı etkili koruyucu özelliklere sahiptir. Bu ayarlar telefonu satın aldığınızda otomatik olarak yüklenir. İndirmek istediğiniz bir dizi uygulamanın güvenlik ayarlarını değiştirdiğinizde, telefonunuzu siber saldırılara karşı savunmasız bıraktınız. Güvenlik ayarlarınızı değiştirmek yerine, benzer bir uygulamayı indirmek için daha güvenli bir yol olacaktır. Google Play, Android telefonlar için de güvenilir bir kaynak olsa da, iPhone’lar bu konuda daha şanslı.

Ayrıca indireceğiniz uygulamalarla ilgili içerik incelemelerini ve yorumları da göz önünde bulundurmalısınız. Android tabanlı bir akıllı telefonunuz varsa ve indirdiğiniz uygulamalar için Google Play’den farklı bir kaynak kullanacaksanız, işletim sisteminizin resmi uygulama ortamını kullanmak en iyisidir. Bir uygulamayı farklı bir kaynaktan indirmeniz gerekiyorsa, kaynağın güvenilir olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Telefonunuza bir virüsten koruma programı yüklerseniz, virüslere karşı daha güçlü bir veri güvenliği sağlar.

Yazılım Güncellemelerini İhmal Etmeyin

Akıllı telefonlardaki yazılım güncellemeleri çok önemli bir konudur. Özellikle cihaz üreticinizden ve servis sağlayıcınızdan gelen güncellemeleri kabul ederek siber saldırılara karşı işletim sisteminizi güncel tutabilirsiniz. Telefonunuzun belleği bir yazılım güncellemesi için yeterli değilse, kullanmadığınız uygulamaları ve dosyaları silerek gerekli alanı sağlamanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı Mı

Telefonumun Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirim

Telefonunuza Gönderilmiş Olan Linklere Tıklamayın

Telefonunuza gönderildiğini düşündüğünüz linkler aslında telefonunuza sızmaya çalışan Truva atlarıdır. Bu risklerden kaçınmak için, bu uygulamaları size gönderilen linkler aracılığıyla değil, tanıdığınız bankanız gibi resmi uygulama mağazalarından indirmeniz gerekir. E-postanıza telefonunuzdan bakmak istediğinizde, göndereni tanımadığınız veya nereye gönderildiğini asla bilmemelisiniz.

Şirket e-postanızı kendi akıllı telefonunuzdan kullanacaksanız, kesinlikle yetkilinizden destek almalısınız. Yabancı kişilerin akıllı telefonlarıyla e-posta yoluyla ofis ve şirket ağınıza giriş yapması çok önemli bir risktir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; telefonumun güvenliğini nasıl sağlarım.