telefonumun-internet-paketi-neden-cabuk-bitiyor
/ Yazan:Cep Hastanesi / Telefon Hakkında Bilgiler / 0 Yorum / 145 Görüntülenme

Telefonumun İnternet Paketi Neden Çabuk Bitiyor

Telefonumun İnternet Paketi Neden Çabuk Bitiyor ,İnternet paketiniz mobil hatlarda (Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom) hızlı bir şekilde biterse çözümlerimizi sizlerle paylaşacağız. İlk olarak Android ve IOS cihazlarda paketin bitmesine neden olan uygulama veya işlemleri belirleyip kapatabilirsiniz.

İnternetin Çabuk Bitmesinin Nedenleri

Mobil cihazınıza (telefon, tablet vb.) Bulaşan virüsler nedeniyle paketiniz çok hızlı bitiyor olabilir. Bunu önlemek için, önce interneti kullanmıyorken mobil veriyi kapatmalısınız.

Cihazınızı biçimlendirerek veya fabrika ayarlarına geri yükleyerek virüslerden kurtulabilirsiniz. Telefonunuzdaki virüsleri nasıl sileceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki vermiş olduğumuz blog’a tıklayarak telefonunuzdaki virüsleri nasıl sileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Android Telefonlardaki Virüsleri Silme

Mobil veri Kullanım Takibi

Telefonumun İnternet Paketi Neden Çabuk Bitiyor ,Video izleyen, çevrimiçi oyun oynayan ve sürekli müzik ya da video indiren kullanıcılar, veri kullanımlarını mutlaka izlemelidir. İnternet tarayıcıları ve Youtube, belirli aralıklarla kullanıldığında internet paketi kotanızın çok büyük bir kısmını harcamaz. Mail, instagram ve WhatsApp gibi uygulamalar da standart kullanım için fazla kota harcamıyor.

Ayrıca Android cihazınızdan geçen ayın veri kullanımını görüntüleyebilirsiniz. Ayarlar> Veri Kullanımı’na girerek, sol üst köşedeki tarihe tıklayarak geçmiş ayların veri kullanımını da kontrol edebilirsiniz.

Aşağı kaydırdığınızda, telefonunuzda yüklü uygulamalardan hangisine ne kadar veri harcadığınızı görebilirsiniz.

Veri kullanım ekranında mobil veriyi etkinleştirdikten sonra, beliren kaydırma çubuğunu kullanarak veri kullanımınızı belirli bir kotayla sınırlandırabilirsiniz. Veri kullanımınız belirlediğiniz kotaya ulaştığında bu bir uyarı olarak gelecektir.

Turuncu kaydırıcı ile mobil veri sınırını ayarlamayı etkinleştirebilir ve ayrıca verilerinizin tamamen kesilmesini istediğiniz yeri belirleyebilirsiniz.

Hangi Uygulamaların Veri Kullandığını Görme

Ayarlar> kablosuz ve ağlar> veri kullanımı. Git Ayrı uygulamalara dokunabilir ve uygulamanın hangi ayda ne kadar veri harcadığını görüntüleyebilirsiniz.

Veri Kullanımını Azaltmak

Veri kullanımını azaltmak için arka plan verilerini sınırlayabilirsiniz. Ayarlar> Kablosuz ve Ağlar> Veri Kullanımı’na geri dönün. Arka planda veri harcayan uygulamalardan birine tıklayın. Açılır ekranda Arka plan verilerini kısıtla’ya dokunarak seçtiğiniz uygulamanın arka planda veri harcamasını önleyebilirsiniz.

Veri kullanımını azaltmanın bir başka yolu da arka planda çalışan güncelleme uygulamalarını kapatmaktır. Bunu yapmak için Google Play Store’a girin ve arama çubuğunun sol üst tarafındaki satırı tıklayın.

Açılır menüden Ayarlar’a ve ardından Otomatik Güncelleme uygulamalarına basın. Açılan pencereden Uygulamaları yalnızca kablosuz yoluyla güncelle’yi seçin.

Görüntülü görüşmeler internet paketinin düşmanıdır. Skype, Tango, Viber, Line tarzı uygulamalarda yaptığınız görüntülü görüşmeler, düşük kotalı kullanıcı kotasının çok çabuk bitmesine neden oluyor.

Görüntülü Görüşmelerde Ne Kadar Sürede Kaç Mb Kota Harcanır ?

Bu, görüntülü görüşme yaptığınız uygulamanın görüntü kalitesine bağlıdır ancak ortalama bir hesaplama yaparsak;
1 dakikada 6 mb
1 saatte 360 MB kotadan yararlanır

Hat tarzı kaliteli görüntülü görüşme uygulamalarında saatte 600 MB’a yakın kota harcarsınız, çok fazla görüntülü görüşme kullanırsanız, kısa görüntülü görüşmeleri azaltmak veya yapmak kotanızın sonunu yavaşlatacaktır.

Mobil hattınızı bilgisayarınızda ve tabletinizde ortak kullanıyorsanız, yazılım güncellemelerini kapatmanız gerekir. Standart bir Windows Güncellemesi, ortalama 100-200 MB internet paketi harcamanıza neden olur.

Samsung Galaxy J7 Prime 2 Ekran Değişimi

Cep Hastanesi teknik servis atölyesinde Samsung Galaxy J7 Prime 2 Ekran Tamiri nasıl yapılıyor merak ediyorsanız eğer hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz videomuzu izleyebilirsiniz. Dilerseniz YouTube kanalımızdaki diğer videolara bakarak kendi telefonunuzun ekran değişimini nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Cep Hastanesi resmi Youtube kanalı‘nı ziyaret ederek diğer ekran değişimi videolarını da inceleyebilirsiniz;

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir