Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Telefonun Hacklendiğini Gösteren 14 İşaret

Telefonun Hacklendiğini Gösteren 14 İşaret

Telefonun Hacklendiğini Gösteren 14 İşaret

Telefonun Hacklendiğini Gösteren 14 İşaret ; Hızlı hareket etmek çok önemlidir. Ancak çoğu insan telefonlarının ne zaman saldırıya uğradığını anlamıyor. Bu yazıda, telefonun saldırıya uğradığını öğrenmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Telefonun Hacklendiği Nasıl Anlaşılır?

Telefonun Hacklendiğini Gösteren 14 İşaret ; Bugünün akıllı telefonları, sadece bir nesil önce bilim kurgu olarak kabul edilecek görevleri yerine getirmemize izin veren güçlü bilgisayarlardır. Bu cihazlar ayrıca yazışmalar, e-posta içeriği ve önceden imzalanmış uygulamalardan çeşitli hesap bilgileri de dahil olmak üzere çok sayıda gizli veri içerir. Bu nedenle, telefonları bilgisayar korsanlarından korumak ve saldırıya uğramaları durumunda derhal düzeltici önlemler almak çok önemlidir. Ancak akıllı telefonunuzun saldırıya uğradığını nasıl anlarsınız? Aşağıda dikkat etmeniz gereken bazı işaretler bulacaksınız.

Bununla birlikte, bu makaledeki ipuçlarının hiçbirinin kesin bir sonuç çıkarmak için yeterli olmadığını unutmayın. Cihazların anormal davranmasına neden olabilecek birçok başka neden vardır. Bununla birlikte, cihazınız birden fazla şüpheli davranış sergilemeye başlarsa veya bu belirtiler bir bağlantıyı tıkladıktan kısa bir süre sonra gelişirse, resmi olmayan bir pazardan bazı uygulamalar indirdiyseniz, emin olmadığınız bazı ekleri açtıysanız, aşağıdaki düzeltici önlemleri almak sizi güvende tutacaktır. Bu yazıda Telefonun Hacklendiğini Gösteren 14 İşaret sıraladık.

Akıllı Telefon Veya Tabletiniz Öncekinden Daha Yavaş Çalışıyor

Arka planda çalışan kötü amaçlı yazılım, bir cihazdaki meşru uygulamaların performansını etkileyebilir ve kötü amaçlı yazılım yayınları cihazın ağ bağlantısını yavaşlatabilir. Bununla birlikte, bir cihazın işletim sistemine yapılan güncellemelerin bazen cihazın performansının düşmesine neden olabileceğini fark etmek önemlidir. Bu nedenle, işletim sisteminizi yeni güncellediyseniz, performansın azaldığına şaşırmayın. Benzer şekilde, cihazınızdaki belleği doldurursanız veya çok sayıda CPU ve bant genişliği yoğun uygulama yüklerseniz performans azaltılabilir.

İlginizi Çekebilir: Telefon Neden Yavaşlar

Cihazınız Garip Mesajlar Gönderiyor Veya Alıyor

Arkadaşlarınız veya akrabalarınız göndermediğiniz mesajları aldıklarını bildirirse, bir şeyler yanlış olabilir (bu aynı zamanda e-postalar için de geçerlidir). Aynı şekilde, telefonda garip mesajlar görüyorsanız, bunlar bir ihlal nedeniyle olabilir.

Telefona yeni uygulamalar yüklendi

Cihaz üreticiniz veya servis sağlayıcınız güncellemeler nedeniyle zaman zaman yasal olarak uygulamalar yükleyebilirken, yeni uygulamalar aniden ortaya çıkarsa, güvenli olduklarından emin olmak istersiniz. Google’da uygulamalar hakkında arama yapın ve güvenilir teknoloji sitelerinin onlar hakkında neler söylediğini görün. Android veya iOS işletim sistemlerindeki güvenlik açıkları, kötü amaçlı yazılımların sistem güvenlik kısıtlamalarını artırmasına ve atlamasına izin verir. Bu şekilde, bilgisayar korsanları verilerinizi çalma, çağrılarınızı ve SMS’LERİNİZİ kaydetme, sosyal medya hesaplarını kaçırma ve çevrimiçi bankacılık oturumlarına sızma fırsatına sahiptir. Sonuç olarak, birçok mağdur ve maddi ve manevi kayıplar meydana gelir.

Telefon Bataryası Eskisinden Daha Hızlı Bitiyor

Arka planda çalışan ek kodlar pil gücünü kullanır. Örneğin, kullanıcı etkinliğini sürekli olarak izleyen, kaydeden ve üçüncü taraflara ileten kötü amaçlı yazılım sürekli olarak pil tükenecektir.

Cihazınız Öncekinden Daha Sıcak

Aynı nedenden ötürü, fiziksel olarak öncekinden “daha sıcak” olabilir.

Web Siteleri Eskisinden Biraz Farklı Görünüyor

Birisi cihazınıza casus yazılım yüklediyse, bazı sitelerin görüntüsü etkilenebilir. Bu nedenle, tarayıcınız ile internet arasında oturuyorsa ve aralarındaki iletişimi iletiyorsa, içeriği okurken kendi komutlarını enjekte ediyor olabilir.

Bazı Uygulamalar Düzgün Çalışmıyor

Düzgün çalışan uygulamalar aniden çalışmayı durdurursa, bu aynı zamanda uygulamaların işlevselliğine müdahale eden proxy veya diğer kötü amaçlı yazılımların bir işareti olabilir.

İnternet Kotası Hızlı Tükeniyor

Verilerinizi veya SMS kullanımınızı izlerseniz ve beklenenden daha büyük bir kullanım görürseniz, özellikle bu artış bazı “şüpheli etkinliklerden” sonra başlarsa, kötü amaçlı yazılımın cihazınızdan diğer taraflara veri aktardığının bir işareti olabilir. Her uygulama için veri kullanımınızı ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz. Bunlardan biri sağladığı işlev için çok fazla veri kullanıyor gibi görünüyorsa, bir şeyler yanlış olabilir. Uygulamayı farklı bir app Store’dan yüklediyseniz, uygulamayı silmeyi ve daha güvenilir bir kaynaktan yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ancak, cihazınızda kötü amaçlı yazılım varsa, bunu yapmak her zaman sorunu çözmeyebilir.

Cep Telefonu Faturası Çok Fazla Geliyor

Suçlular, pahalı uluslararası telefon görüşmeleri yapmak, uluslararası telefon numaralarına SMS mesajları göndermek veya başka bir şekilde faturayı şişirmek için saldırıya uğramış bir cihazdan yararlanabilir.

Telefonda Daha Önce Görünmeyen “Açılır Pencereler” Çıkıyor

Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi, bazı mobil cihazlarda da kötü amaçlı yazılım, kullanıcının çeşitli eylemleri gerçekleştirmesini isteyen pop-up’lar oluşturur. Eğer pop – up görürseniz, dikkatli olun.

Cihazdaki E-postanız Spam Filtreleri Tarafından Engelleniyor

Cihazınızdan gönderilen e-postalar aniden spam filtreleri tarafından engellendiyse, e-posta yapılandırmanızın değiştirildiğinin ve e-postaların artık mesajlarınızı okumasına izin veren bazı yetkisiz sunucular aracılığıyla iletildiğinin bir işareti olabilir.

Cihazınız “Kötü” Sitelere Erişmeye Çalışıyor

Cihazınızı bilinen sorunlu sitelere erişimi engelleyen bir ağda kullanıyorsanız, ancak bu siteler sizin bilginiz olmadan açılırsa, kontrolünüzün ötesinde bir şey olduğu kesindir. Cihazınız çeşitli nedenlerle bir virüs veya casus yazılım bulaşmış olabilir.

Olağandışı Hizmet Kesintileri Yaşıyorsunuz

Telefon görüşmeleri sık sık düşerse, iyi bir sinyal gücüne sahip olduğunuzda bile arama yapmakta sorun yaşarsınız veya telefon görüşmeleri sırasında garip sesler duyarsanız, bir şeyler yanlıştır. Normalde, bu konular bir ihlal ile teknik sorunların göstergesidir, ancak gerçek durum her zaman böyle değildir. Bu nedenle, bu belirtilerin telefondaki belirli ayarları değiştirdikten sonra ortaya çıktığını fark ederseniz, sorunu başka bir yerde aramak daha mantıklı olacaktır.

Özel Bilgilerim Başkasının Eline Geçti

Kişisel verilerinizin sızdırıldığını fark ettiyseniz, sorunun kaynağını belirlemek için derhal harekete geçmek istersiniz. Şu anda atmanız gereken adımlardan biri akıllı telefonunuzu kontrol etmek olmalıdır.

Telefonun Hacklendiğinden Şüphelenirseniz Ne Yapmalısınız?

Telefonunuzu virüs olduğundan şüpheleniyorsanız, bir mobil virüs tarama uygulaması çalıştırın. Tercihen birden fazla tarama yapın. Tanımadığınız tüm uygulamaları kaldırın. Mümkünse, cihazı silin, fabrika ayarlarını geri yükleyin ve uygulamaları güvenilir kaynaklardan indirin.

Açıkçası, bundan sonra cihazınızda internet güvenlik yazılımı kullanın. Casus yazılımların telefonunuza yüklenmesinden ciddi şekilde endişe ediyorsanız, cep telefonu adli tıp incelemesini isteyin.

Cep Hastanesi İletişim Bilgileri
Cep Hastanesi İletişim Bilgileri

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler; telefonun hecelenmesi , telefonun incelenmesi , telefonun rootunu kaldırma , telefonumu rezeleyemiyorum , telefonum takipte mi.