Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Touch ID Etkinleştirilemiyor Hatası Çözümü

Touch ID Etkinleştirilemiyor Hatası Çözümü

Touch Id Etkinleştirilemiyor Hatası Çözümü

Touch ID Etkinleştirilemiyor Hatası Çözümü, iPhone Touch ID sorunu iPhone 5S ile hayatımıza girdi. Telefonun kilidini daha kolay açmak için kullanılabilen bu özellik bazen bir sebepten dolayı kırılır. Touch ID, parmak izinizi 2D olarak tarayıp haritasının çıkarılması ve sadece cihaz sahibine tanımlanan bir güvenlik sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

Apple iPhone Touch ID sorunlarıyla ilgili en yaygın sorunlardan biri, Touch’ın iPhone’da Touch ID’yi Etkinleştirememesi ” hatasıdır ” Bu sorunun üstesinden kendiniz gelebilirsiniz. “Bu iPhone’da Touch ID Etkinleştirilemiyor Hatası Çözümü” ve “kapatılan iPhone’u açtıktan sonra cihazınızı başlattığında bu iPhone’da etkinleştirilemiyor ” hata mesajını alabilirsiniz. Bu hatayla, adımları uygulayarak sorunumuzu bir cihazda çözebildik. Senin için yapabiliriz.

Touch ID Etkinleştirilemiyor

Touch ID Etkinleştirilemiyor Hatası Çözümü bu iPhone hatasını ve çözümünü Etkinleştiremiyor Ayarlar> Touch ID ve şifre> Parmak İzi Ekle… menüsüne eriştiğinizde, burada listelenen parmak izinin mevcut olmadığını göreceksiniz. Dokunmatik kimliği kullan bölümünün altındaki seçenekler devre dışı bırakılacaktır. Bu seçenekleri etkinleştirmeye çalıştığınızda bir hata iletisi alırsınız.

Ayarlar> dokunmatik kimliği ve şifre gidin ve kilit ekranı şifrenizi girin. Parolayı Kapat’a dokunun ve parolayı yeniden girin. Açılır pencerede Kapat’a dokunun ve şifreyi tekrar girin. Şifre devre dışı bırakılacaktır. Parmak izinizi yeniden tanımlamak zorunda kalmamak için bir sonraki ekranda Tut’a dokunun.

Touch ID Etkinleştirilemiyor Hatası Çözümü

Şimdi yeni bir şifre oluşturmanız gerekiyor. Apple kimliğinizin şifresini girmeniz istenebilir, bu durumda hesabınızın şifresini girmeniz gerekecektir. İki aşamalı doğrulama sistemini etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulur, bu özelliği güvenlik için etkinleştirmek yararlıdır. Bu adımları izledikten sonra, Touch ID gerektiği gibi çalışmaya devam eder. Sorunu bu şekilde çözemiyorsanız, teknik servisten yardım isteyebilir veya CepteTamir ile iletişime geçebilir ve destek isteyebilirsiniz.

Apple güvenlik için Touch ID geliştirdiğinden, birçok uygulama bu özellik ile entegre edilmiştir. Bu şekilde, cihazınızı kaybetseniz bile, cihazınızı güvende tutmak için kendi anakartınızla eşleştirmek için her Dokunmatik kimliği kullanabilirsiniz, böylece telefonunuz başka biri tarafından devre dışı bırakılmaz. Ne yazık ki, bazen bu yüksek güvenlik özelliği ile bir dezavantaj elde edilebilir.

Kırılma durumunda anakarta bağlı Touch ID’yi değiştirmek isterseniz, yeni kurulan sensör anakart tarafından tanınmayacağından parmak iziniz okunmayacaktır. Ne yazık ki, yanlış işlemler nedeniyle ekran hasar görürse Dokunmatik kimlik tekrar çalışmaz. Apple’ın yetkili servisi bile bu tür sorunları onaramaz ve bir ücret karşılığında yedek cihazlar sunar. Bu nedenle cihazınız için daha dikkatli olmanız gerekir.

Dokunmatik kimliğiniz bozulduysa, vb. hasarsız ve değişmeden parmak izinizi Okuyamasanız bile CepteTamir bu tür sorunları çözebilir. IPhone Touch ID sorunlarınız varsa ve onarım hizmeti almak istiyorsanız, telefonunuzun aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekir.

 • Touch ID sensörünün değiştirilmemiş olması,
 • Anakartın değiştirilmemiş olması,
 • Sensörün kırık olmaması,
 • Sensör ve Anakart arasındaki bağlantı yollarının geri dönülemeyecek şekilde hasar almamış olması gerekir.

Yukarıdaki şartları sağlayan iPhone cihazlarınızın Touch ID sensörleri uzman teknisyenlerimiz tarafından incelenip tamir planı oluşturulup tamir edilir. Yeni model iPhone cihazlarınız için yaşanması muhtemel olan Face ID sorunu isimli makalemize göz atabilirsiniz.

iPhone 6 Touch ID Sorunu

Burada sadece iki olasılık var. Dokunmatik kimlik sensörü (Enter düğmesi) veya ilgili bileşen hasar görmüş veya bir yazılım arızası. İphone’daki fiziksel veya sıvı hasarların, özellikle cihaz daha önce düşürülmüş veya sıvıya maruz kalmışsa, şarj edilmesi muhtemeldir. Bu, iPhone kimliğini, Enter düğmesini veya diğer ilgili parçaları değiştirdikten sonra Touch ID çalışmıyorsa da geçerli olabilir. Ne yazık ki, iPhone 6’s Touch ID, donanımla ilgili sorunları gidermek için bir teknisyenin yardımına ihtiyaç duyacaktır.

İlginizi Çekebilir: Telefon Yakınlık Sensörü Çalışmıyor

Bu arada, aniden uygulamalar veya yazılım güncellemeleri gibi bir şey indirirseniz veya her şey aniden iyi giderse, bunun bir yazılım hatası olduğunu söyleyebilirsiniz. Eğer durum buysa, hala umudun var. Teknik ziyaret için bir tarih belirleyip servis ücretini ödemeden önce, sorunu gidermek ve gidermek için aşağıdaki geçici çözümleri göz önünde bulundurun. Onların iPhone ile aynı sorunu vardı olanların çoğu bu yöntemleri denemek için şans oldu, bu yüzden şansınızı eğer zarar vermez.

iPhone Touch ID Sorunu Çözümü

Altta yatan nedeni belirlemenize ve bir çözüm elde etmenize yardımcı olabilecek genel çözümler şunlardır. Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için her yöntemi tamamladıktan sonra Touch ID sensörünüzü test ettiğinizden emin olun. Gerekirse, bir sonraki uygulanabilir çözüme geçin.

1. iPhone’unuzu Yeniden Başlatın (Soft Reset)

Touch ID, yeni uygulamalar veya iOS güncellemesi yüklendikten sonra bazı sorunlar göstermeye başlarsa, bazı hatalar veya en son indirilen dosyalar tarafından tetiklenen bir yazılım hatası bozulabilir. Bu aksamaları gidermek için yumuşak bir sıfırlama yardımcı olabilir.

 1. Kapatın görünene kadar Uyut / Uyandır (Güç) düğmesini basılı tutun.
 2. Cihazınızı tamamen kapatmak için kaydırıcıyı sürükleyin.
 3. Yaklaşık 30 saniye bekleyin.
 4. Geçen süreden sonra, Apple logosu görünene kadar Uyku / Uyandır düğmesini tekrar basılı tutun.

iPhone 6’larınız yanıt vermiyorsa veya sıkışırsa, bunun yerine yeniden başlatmaya zorlayabilirsiniz.

 1. Hem Giriş düğmesini hem de Uyku / Uyanma (Güç) düğmesini aynı anda en az 10 saniye basılı tutun.
 2. Apple logosu göründüğünde iki düğmeyi de bırakın.

Her iki yöntem de iPhone verilerinizi etkilemez, bu nedenle her ikisi de denemek için güvenli yöntemlerdir.

2. Güncelleme iOS (varsa)

iPhone Touch ID’NİZ aniden durduysa ve hala en son iOS güncellemesini yüklemediyseniz, güncellemeyi almayı düşünmelisiniz. Yazılım güncellemeleri sadece yeni özellikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda Touch ID sensör teknolojisini etkileyenler de dahil olmak üzere hata düzeltmeleri sunar.

 • iPhone 6’larınız için mevcut yazılım güncellemelerini kontrol etmek için Ayarlar-> Genel-> Yazılım Güncelleme’ye gidin.

IOS güncellemelerini indirmeye ve yüklemeye devam etmek için ekrandaki talimatları izleyin. iPhone’unuzu iTunes üzerinden istediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Itunes’un en son sürümü yüklü olan bir bilgisayarı sabitleyin, iPhone’unuzu verilen USB kablosunu kullanarak bilgisayara bağlayın ve güncelleme işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Güncellemeyi yükledikten sonra iPhone’unuzu yeniden başlatın (sıfırlayın) ve parmak izi sensörünün artık algılayıp algılayamadığını kontrol etmek için parmağınızı Home düğmesine yerleştirmeyi deneyin. Çok hızlı dokunmamaya veya çok sert basmamaya dikkat edin. Parmağınızı kapasitif metal halkaya yerleştirin ve Enter düğmesine dokunun. Tarama sırasında parmağınızı sabit tutun.

 3. Dokunma Kimliği parmak izlerinizi silin ve yeniden ekleyin

Bu noktaya ulaştıysanız ve Touch ID’NİN amaçlandığı gibi çalışmasını sağlayamıyorsanız, silmeyi deneyin, iphone’unuzdaki Touch ID’yi ayarlayın ve ardından parmak izlerinizi tekrar ekleyin. Önce cihazınız için bir şifre oluşturmanız gerekir. Her şey ayarlandıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin.

Touch id ayarlaması tamamlanamıyor

 1. Parmağınızın ve Giriş düğmesinin temiz ve kuru olduğundan emin olun.
 2. Ayarlar’a dokunun.
 3. Dokunun Dokunmatik Kimliği & Şifresini sonra şifrenizi girin.
 4. Parmak İzini Sil üzerinde TaoTüm parmak izleriniz silinene kadar bunu tekrarlayın.
 5. Bir Parmak İzi Ekleme seçeneğine dokunun ve ardından yeni parmak izlerini ayarlamak veya eklemek için ekrandaki talimatları izleyin.
 6. Giriş düğmesine dokunduğunuzda cihazınızı normalde yaptığınız gibi tutun.
 7. Giriş düğmesine parmağınızla dokunun, ancak basmayın. Hızlı bir titreşim hissederseniz veya parmağınızı kaldırmanız istendiğinde, parmağınızı Giriş düğmesinden kaldırın veya çıkarın.
 8. Parmağınızı yavaşça kaldırmaya ve dinlendirmeye devam edin ve her seferinde parmağınızın konumuna küçük ayarlamalar yapın.
 9. İstenirse, tutuşunuzu ayarlayın. Bunu yapmak için, cihazınızı kilidini açarken normalde yaptığınız gibi tutun ve önce taradığınız orta kısım yerine parmak ucunuzun dış kısımlarıyla Giriş düğmesine dokunun.
 10. Beş taneye kadar parmak izi kaydedebilirsiniz. Her yeni baskı, parmak izi tanıma uygulamasının biraz daha uzun sürmesine neden olabilir. Bir parmak izini yeniden adlandırmak için, parmak izine dokunun ve sonra yeni bir ad girin.
 11. Dokunmatik Kimliği ayarladıktan sonra iPhone’unuzu yeniden başlatın ve çalışıp çalışmadığını görün.

İOS 10’da, cihazınızın kilidini açmak için Dokunmatik Kimliği kullanarak Ana Sayfa düğmesine basmanız gerekir.

 • Cihazınızın Ana Ekran düğmesine basmadan Dokunmatik Kimlik özelliğini kullanarak kilidini açmak istiyorsanız, Ayarlar-> Genel-> Erişilebilirlik-> Ana Sayfa Düğmesi- > ‘ ne gidin ve Açmak için Kalan Parmağınızı etkinleştirin.

Ana Sayfa düğmesine basmak yerine sahip olduğunuz diğer bir seçenek de Uyandırmaktır.

 • Bu seçeneği etkinleştirmek için, Ayarlar-> Ekran ve Parlaklık-> bölümüne gidin ve Uyandırmak için Yükselt’i açın.

Bu seçenekleri seçmek, Ana Ekran düğmesine basmadan iPhone’unuzun kilidini açmanızı sağlar.

Bu makale için google’de en çok aranan kelimeler; Touch ID Etkinleştirilemiyor Hatası Çözümü, touch ıd ayarlaması tamamlanamıyor çözüm, touch ıd bu iphone’da etkinleştirilemiyor, iphone touch id ayarlaması tamamlanamıyor hatası, touch ID etkinleştirilemiyor hatası çözümü ,touch id ayarlaması tamamlanamıyor 6s, touch id ayarlaması tamamlanamıyor 5s, touch id ayarlaması tamamlanamıyor ne demek, touch id kesin çözüm, touch id nedir