Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Xiaomi Ekran Sararması Sorunu

Xiaomi Ekran Sararması Sorunu

Xiaomi Ekran Sararması Sorunu

Xiaomi Ekran Sararması Sorunu; Akıllı telefonlarda yoğun ve yoğun kullanım sonucu ısınan parçalar ekrana zarar verir ve ekran sararır ki bu da kalıcı bir yanık görünümündedir. Telefon ekranı sararması nedir, nasıl olur? Telefonun ekranı sararırsa ne yapmalıyım? Ekran sararması nasıl düzeltilir? Ekran sararma garantili mi?

Xiaomi Ekranının Sararmasına Ne Sebep Olur?

Xiaomi Ekran Sararması Sorunu;  Akıllı telefonlarda yoğun ve yoğun kullanım sonucu ısınan parçalar ekrana zarar verir ve ekran sararır ki bu da kalıcı bir yanık görünümündedir. Telefon kullanıcısının uygulaması, sms, çağrı ve diğer bazı mobil işlemleri nedeniyle cihazın kullanımda olan kısımları ısınır ve bu ısınma ekrana sararma olarak yansır.

Telefonun Ekranı Sararırsa Ne Yapmalıyım?

Sararma ekranın sadece belirli bir bölümünde ise, ekranı değiştirmek gerekir. Ekranın her yerinde sararma varsa, gece modu açık kalmış olabilir. Öncelikle telefonun ekranı tamamen sararmışsa gece modunu kontrol edin.

Xiaomi Ekran Sararması Sorunu ; Gece modunu özelliğini kapattığınızda sararma kaybolacaktır. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Gece Modu girdikten sonra ayın güneşte olduğu simgeye tıklayabilirsiniz.

Telefon ekranınızın belirli bir alanı kahverengiye benzer şekilde sarıya dönerse, bu sorunun nedeni cihazın aşırı ısınmasıdır. Ekranın iç kısmındaki ön cam ile ekran iç kısmı arasında kullanılan film, işlemci ve anakart üzerindeki benzer ısınmadan dolayı bozulur.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi Ekran Değişimi Nasıl Yapılır

Ekran sararması garanti kapsamına girer mi?

Ekran sararma sorunu garanti kapsamındadır. Garanti süresi boyunca meydana gelen arızaların garanti desteği olduğu gibi ekran sararması sorunu da garanti kapsamındadır.

Ekran Sararması Nasıl Önlenir?

Ekran sararma yöntemlerinden korunma olarak, öncelikle telefonlarını uçak moduna almadıklarında uzun süre teslim edemeyerek uzun süreli dizi almak, telefonla giymek veya film izlemek, gereksiz uygulama ve oyunları silmek, zaman zaman telefon kapağını çıkaramayacak kadar ısındığında, pilin şişme ihtimalini göz önünde bulundurarak, pili tamamen doldurup sonuna kadar soğumaya bırakın, kullanmamak, içinde bırakmamak için çok sıcak ortamlarda ekran koruyucu kullanmalı ve şarj olurken konuşmamaya dikkat etmelisiniz.

Xiaomi Ekranında Sarı Leke Sorunu Nasıl Çözülür?

Xiaomi telefonların ekranlarında meydana gelen sarı nokta veya sararma gibi sorunlar genellikle çarpma, düşme veya çarpma sonucu oluşur. Ayrıca telefonun çeşitli nedenlerle ezilmesi de ekranda sararma ve sarı lekeler gibi oluşumların ön plana çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden Xiaomi ekran sararması denilince akla ilk olarak bu sebepler gelmelidir. Ancak çözümü olan bir problem olması da mümkündür ve oldukça hızlı ve kolay bir ekran değiştirme uygulaması ile problem ortadan kaldırılabilir. Sarı lekeli ekranın değişimi için izlenen yol genellikle şu şekildedir;

 • Öncelikle telefonda gerekli testler ve kontroller yapılır ve sorunun ekrandan kaynaklı olup olmadığı anlaşılır.
 • Ardından telefonda bulunan bilgiler güvenlik altına alınır ve ardından ekran açılır.
 • Sarı leke probleminde komple ekran değişimi yapılır ve ekrana ait tüm parçalar da değiştirilir.
 • Uzman ve deneyimli personel, ekran değiştirilirken telefonların diğer ekipmanlarının zarar görmemesi için işlemler gerçekleştirir.
 • Ekran değişiminin ardından telefon bir takım kontroller yapılarak kullanıcılara teslim edilir.
 • Ekran değişimlerinde orijinal Xiaomi ekranlar kullanılır.
 • Parça ve işçilikte garantili ekran değişimleri sayesinde kullanıcılar güvence altındadır.
 • Ekran değişimi hizmeti ortalama 60 ila 120 dakika arasında yapılmaktadır.

Xiaomi Ekranındaki Sarı Lekenin Değişme Garantisi Var mı?

Xiaomi akıllı telefonların ekranlarında oluşan sarı lekeler ile ilgili sorunlar genellikle garanti kapsamında değişime tabidir. Ancak, telefonunuzun bir kullanıcı tarafından vurulması, düşürülmesi veya ezilmesi durumunda garantili ekran değişimi mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda ekran değişiklikleri için kullanıcılardan ücret alınır ve değişiklikler bu şekilde yapılır. Aksi takdirde, sarı leke herhangi bir sebep olmaksızın kendiliğinden oluşmuşsa, kullanıcı bunu satıcıya ispat ettiği takdirde ekran değişimi ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

Sorun gece modundan kaynaklı değilse ve ekranınız hala sarı lekeliyse yapmanız gereken teknik servisten destek almaktır. Cep Hastanesi firması ekran değişimi ve diğer tüm teknik arızalarda müşterilerine memnuniyetle destek sağlamaktadır.