Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Xiaomi Telefonlarda Kulaklık Algılamama Sorunu Çözümü

Xiaomi Telefonlarda Kulaklık Algılamama Sorunu Çözümü

Xiaomi Telefonlarda Kulaklık Algılamama Sorunu Çözümü

Xiaomi Telefonlarda Kulaklık Algılamama Sorunu Çözümü; Neyse ki, çok sayıda cep telefonu, hem 3,5 mm jaklı klasik kulaklıkları hem de Bluetooth seçeneğini kullanma imkanı sunmaya devam ediyor. Birçok Xiaomi telefonu bu seçenekleri sunar. Ancak, cep telefonunun kulaklıkları algılamaması çok yaygındır, bu nedenle cep telefonunu suçlamadan önce çok emin olmamız ve bazı değişkenleri atmamız gerekecek.

Xiaomi Cihazlarda Kulaklık Algılamama Sorunu Neden Olur

Xiaomi Telefonlarda Kulaklık Algılamama Sorunu Çözümü; Telefon kulaklığı algılamazsa, önce kulaklığı kontrol etmelisiniz. Elbette markasına göre değişir ama kulaklıklar da kolay bozulan aksesuarlardır. Bu nedenle, sorun kulaklıktan kaynaklanmış olabilir. Yapacağınız ilk şey, kulaklığın sağlam olup olmadığını kontrol etmektir. 3,5 mm jakı kontrol ederek başlayın. Kulaklığın telefona giren kısmında kırılma veya bükülme varsa bu durumda kulaklık çalışmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi Telefonum Kapandı Açılmıyor Ne Yapabilirim

Xiaomi Telefon Kulaklık Soketi Arızası

Kulaklık soketi arızası sorunlarının 4 ana nedeni vardır. Bu nedenlerden bazılarını kendiniz çözebilirsiniz. Ancak diğerlerini çözmek için teknisyen müdahalesi gerekir.

 • Kulaklık soketi yuvasının içinde toz, kir gibi parçacıkların birikmesi ile tıkanması.
 • Kulaklıkta bir arıza olmuş olabilir.
 • Sıvı veya nem gibi temaslardan etkilenerek bozulabilir.
 • Alınan darbeler nedeniyle kulaklık soketi arızalanabilir.

Xiaomi Telefonda Kulaklığının Çalışmaması Sorunu Çözümleri

Xiaomi Telefonlarda Kulaklık Algılamama Sorunu Çözümü; Kulaklık girişi herhangi bir şekilde zarar görmüş ise kulaklık ile cihaz arasında bağlantı kurulamaz ve portu kullanamazsınız. Kulaklık soketini kullanmadığınız bir diş fırçası ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Kulaklık Yuvasını Temizleyin

3.5mm kulaklık girişi toz ve tüy girişine maruz kalabilecek genişlikte bir giriştir. Kulaklığınızı girişe tam olarak takamıyorsanız, bunun nedeni yabancı madde veya toz birikmesidir. Kulaklık girişine basınçlı hava uygulayarak da gerekli temizliği yapabilirsiniz.

Cep telefonunuzu yeniden başlatın

Telefonu yeniden başlatmak, çoğu durumda işe yarar. Sistem önbelleğini temizlemek genellikle uyumluluk sorunlarını ortadan kaldırır. Bunu yapmak için güç düğmesini basılı tutup yeniden başlat seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra geriye sadece kulaklıkları yeniden bağlamamız ve tekrar denememiz gerekiyor.

Telefonunuzun Ses Ayarlarını Kontrol Edin

Kulaklığınızı kontrol ettiğinizde bir sorunla karşılaşmıyorsanız bu durumda ikinci aşamaya yani telefon kontrolüne geçebiliriz. Özellikle kulaklık kullanırken bağlantı aniden koptuysa ve telefonun kulaklığı algılamaması sorunuyla karşı karşıya kaldıysanız mutlaka telefonu kontrol etmelisiniz. Sorun, ses ayarlarındaki bir yazılım sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda yapacağınız en iyi işlem ses düzenlemeleri yapmak olacaktır.

Bluetooth’u kapatmayı deneyin

Bluetooth’u etkinleştirdiyseniz, devre dışı bırakın ve kulaklığı yeniden bağlamayı deneyin. Eşleştirme daha önce yapıldıysa, cep telefonu bağlı kulaklıkları algılamada sorun yaşayabilir. Tamamlandığında, cep telefonunu yeniden başlatıp tekrar test ediyoruz.

Telefonunuza Sıvı Teması Oldu Mu?

En yeni akıllı telefon serilerinin çoğu suya dayanıklıdır. Ancak her telefon suya dayanıklılık sağlamaz. Su geçirmez olmayan bir telefonunuz varsa ve telefonunuz sıvı ile temas ederse, kulaklık jakı oksitlenebilir veya tamamen hasar görebilir. Bu durumda da size en yakın teknik servise başvurmanız gerekecektir.

Algılandı, ancak bağlanmıyor

Bu, Xiaomi telefonlarında en yaygın hatalardan biridir. Kulaklık bağladığımızda, ekranın üst kısmında bildirim simgelerinin yanında görünecekler. Bunun nedeni seçeneğin aktif olmaması olabilir ve bu nedenle kulaklıkların cep telefonu tarafından algılanmadığını varsayabiliriz. Etkinleştirmek için Ayarlar / Sistem / Kullanıcı Arayüzü Yapılandırmasına gitmemiz gerekiyor. Ardından birkaç seçenek göreceğiz ve kulaklıkların etkinleştirildiğinden emin olmamız gerekecek.

Kulaklık Soketinin Değiştirilmesi

Belli bir süre bekledikten sonra bu sorun kendiliğinden çözülmezse kulaklık soketi değiştirilmelidir. Akıllı telefonlarda yaşadığınız kulaklık soketi sorunu için telefonu inceledikten sonra size kesin çözümü vermemiz gerekiyor. Kulaklık soketi sorununu çözmek için servisimizde ücretsiz olarak arıza tespiti yapılmaktadır.

Kulaklık soketi değişimi sırasında bilgiler silinir mi?

Kulaklık soketi , değişim sırasında telefondaki hiçbir bilgiye zarar vermez. Kulaklık soketi değişimi, telefonlar açılarak ve içindeki arızalı parçalar değiştirilerek gerçekleştirilir. Bu arızalı parçaların değiştirilmesi bilgilerin kaybolmasına veya silinmesine neden olacak bir işlem değildir.

Xiaomi Telefon Kulaklık Soketi Değişimi

Cep Hastanesi kulaklık soket değişimi orijinal ürün kullanılarak profesyonel teknisyenler tarafından gerçekleştirilir. Arızalı soket dikkatlice çıkarılır ve orijinali ile değiştirilir.

 • Teknik servis hizmeti verdiğimiz alan rutin olarak sterilize edilmekte ve teknik servisin gerektirdiği en uygun ortamda yapılmaktadır.
 • Xiaomi cihazınızın kulaklık soketi orijinal ürün ile değiştirilir.
 • Cihazınızda bulunan tüm bilgiler olduğu gibi kalır ve silinmez.
 • İşlemleri yaptığımız teknik servis odamızı tamamen steril ve statik elektrikten arındırılmış halde tutuyoruz. Ayrıca 7/24 güvenlik kameraları sayesinde cihazınızı güvende tutuyoruz.
 • Telefonunuz 3 aylık Cep Hastanesi teknik servis garantisi altındadır.