Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Yeni Telefon İlk Nasıl Şarj Edilmeli

Yeni Telefon İlk Nasıl Şarj Edilmeli

Yeni Telefon İlk Nasıl Şarj Edilmeli

Yeni Telefon İlk Nasıl Şarj Edilmeli ,Yeni bir telefon aldığınızda, telefonun nasıl şarj edilmesi gerektiğini bilmiyor musunuz? Sıfır telefonlar, kutudan çıkarıldığında ortalama %50 dolu şarjla gelir. Öyleyse bu ücreti bitirmek zorunda mıyız yoksa bitmesini beklemeden şarj etmek zorunda mıyız?

Eskiden, yeni alınan telefonun 12 saat boyunca şarjda kalması gerektiği bilgisi vardı. Eski telefon pilleri ile yeni pil teknolojisi arasında ciddi farklılıklar olduğunu düşünürsek, bu bilginin geçmiş olduğunu söyleyebiliriz. Artık piller çok iyi teknolojiyle üretiliyor. Bence pillerin tıpkı telefonlar gibi akıllı anıları olduğunu söylemek yanlış değil.

Bataryanızın uzatılması ve sağlıklı bir şekilde kullanılması elbette sadece ilk şarjın doğru yapılmasına bağlı değildir. Telefonu kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek telefonun pil ömrünü önemli ölçüde uzatabilirsiniz.

Akıllı Telefon İlk Alındığında Ne Kadar Şarj Edilmeli ?

Yeni Telefon İlk Nasıl Şarj Edilmeli ,Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi, telefonunuz açıldığında ortalama %50 oranında bir ücrete sahiptir.

Telefonu alır almaz asla şarj etmeyin. İlk olarak, şarj seviyesini% 20’nin altına düşürmek için cihazınızı kullanın. Şarjınızı düşürdükten sonra, cihazı kapatabilir ve ortalama 4-5 saat şarjda bırakabilirsiniz. (hızlı şarj özelliği olan cihazlarda bu süre daha kısa olabilir) Bu süre boyunca telefonu açmamanızı veya kapatmamanızı öneririz.

Cihazınızı şarj cihazından çıkardıktan sonra %10 şarj seviyesi alta düşene kadar kullanın ve tekrar şarj edin. Daha sonraki aşamalarda, telefonunuzu normal şekilde şarj etmeye ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Pil kullanımınızla ilgili istatistikleri kullanarak, arka planda şarjınızı tüketen uygulamaları belirleyebilirsiniz. Arka planda çalışan ve bu istatistik ekranında çok fazla ücret tüketen uygulamalarınız varsa ve bu uygulamalar çok gerekli değilse, bunları cihazınızdan kaldırmanız gerekir. Özellikle İnstagram, Facebook, TikTok gibi uygulamalar çok gereksiz pil tüketimine neden oluyor.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; yeni telefon ilk ne kadar şarj edilmeli

İlginizi Çekebilir: iPhone Uygulama İndirilemiyor Sorunu

Başka Nelere Dikkat Etmelisiniz ?

İlk şarj kadar, uzun süreli kullanımda bataryanızı nasıl kullandığınız da önemlidir. Doğru kullanım hakkında aşağıdaki maddelere dikkat edin.

  1. Telefonunuzu şarja taktığınız zaman tam dolum olmadan kesinlike şarjdan çıkarmayın. Telefonu ara ara şarja takmanız bilinenin aksine zararlı değildir fakat burada önemli olan kriter tam dolum yapılmasıdır.
  2. Telefonunuzu aşırı sıcak ortamlarda tutmamaya özen gösterin. Batarya, 0 °C derecede %6, 25 °C derecede %20 ve 40 °C derecede %35 kayıpla karşılaşılabilir.
  3. Kullandığınız kapak veya kılıf, cihazınızın ısınmasını sağlıyorsa bu kılıfı kesinlikle kullanmayın.
  4. Bataryanız %0’a düşmeden mutlaka şarja takın.  Yaklaşık olarak 100 tam boşaltma pilin kapasitesinde %75 ten %80’e kadar bir kapasite kaybına yol açar. Bu yüzden gün içinde telefonunuzu şara takarak tam dolum yapmanız zarardan çok fayda sağlayacaktır.
  5. Cihazınızı kesinlikle güneş ışığına maruz olacak ortamlarda bırakmayın.

Bu öğelere dikkat ederseniz, maksimum verimlilik için pilinizi kullanabilirsiniz. Bunların dışında daha fazla işlem yapmanız gerekmez.

Sonuç olarak, telefon bataryalarının belirli bir ömrü vardır. Önemli olan, bu süre zarfında fayda elde etmektir. Ne kadar iyi kullanırsanız kullanın, bir süre sonra pilinizi değiştirmeniz gerekecektir. Bu süre kullanımınıza bağlı olarak değişir.

Bataryaları arayarak ve şarj ederek diğer makalelerimizi de inceleyebilirsiniz.