Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Yenilenmiş Telefon Nedir

Yenilenmiş Telefon Nedir

Yenilenmiş Telefon Nedir

Yenilenmiş Telefon Nedir, Birbiri ardına çıkan yeni akıllı telefon modelleri ile mobil teknolojileri ve yenilikleri takip etmek gittikçe zorlaşıyor. Bugün satın aldığımız akıllı telefonun yerini 1 yıl içinde eskiyerek yerini yeni akıllı telefon modelleri alıyor. Bu, özellikle Avrupa ve Amerika’da yenilenmiş bir telefon pazarının yolunu açıyor.

Uluslararası denetim firması Deloitte tarafından 2012 yılından bu yana gerçekleştirilen çeşitli mobil kullanıcı anketinin 2016 yılı sonuçları da Türkiye’deki durumu ortaya koydu. Sonuçların en önemli detaylarından biri, Türkiye’de akıllı telefonların değişme hızıdır. 3 yaşın altındaki kullanıcıların yaklaşık %80’i kendi akıllı telefonlarına sahiptir. Bu, her 2 telefondan 1’inin el değiştirdiği anlamına gelir.

Dolaşımın çok yüksek olduğu bir pazarda, düşük kullanım süresi olan, bir şekilde tatmin edilmeyen ve mağazalarda iade edilen, değiştirilen veya görüntülenen telefonlar için yeni bir kullanım alanı ortaya çıkıyor. Amerika ve Avrupa’da “Refurbished” olarak adlandırılan bu cep telefonlarına Türkiye’de de “yenilenmiş telefonlar” deniyor.

Yenilenmiş Telefon Geneli

Yenilenmiş Telefon Nedir, Amerika ve Avrupa’da daha yoğun kullanılan bu sistemle kullanıcılar, istedikleri ürünü sıfıra göre yaklaşık %40 indirimli alıyorlar. Apple, Apple Store aracılığıyla kendi modellerinin yenilenmiş versiyonlarını satıyor. E-bay ve Amazon gibi dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinin de yenilenmiş telefonlara erişimi var.

Türkiye’de durum biraz farklı. Yeni cep telefonları kullanıcılar arasında çok iyi tanınmıyor ve güvenilir değil. Markalar da bu sistemi müşterilerine kendi çatısı altında sunmuyor. Başka bir deyişle, Türkiye’de Apple Store, yenilenmiş iPhone’u satmıyor. Çeşitli şirketler piyasada cep telefonları toplar, yenileme sürecinden geçer ve bunları daha uygun fiyatlarla müşterilere getirir. Olumlu kullanıcı deneyimlerine ek olarak, olumsuz kullanıcı deneyimleri de vardır. Aynı zamanda, yenilenmiş telefonların sıfır gibi satıldığı durumlar da var. Bu konuda biraz dikkatli olmalısın.

Her şeyden önce, yenilenmiş bir telefon nedir, bakalım.

Yenilenmiş Telefon Nedir ?

Yenilenen cep telefonu için kısacası, çeşitli nedenlerle bir dizi yenileme, onarım işlemi geçirerek sıfır duruma getirilmiş bir cihaz olarak adlandırılabilir.

Yenilenmiş cep telefonlarının ilk örneği, görüntülenen cihazlardır. Teknolojik marketlerde, kullanıcıların denemesi için sunulan ürünler bir süre sonra yenileriyle değiştirilir. Ekrandaki yerlerini kaybettikten sonra, bu cihazlar bazı kozmetik tedaviler ve gerekirse donanım testleri yapılarak daha uygun fiyatlarla satılabilir.

İlginizi Çekebilir: Ekran Videosu Kaydetme

Yenilenmiş Telefon Nedir

Başka bir durum, kullanıcılar satın aldıkları cep telefonlarından memnun kalmadıklarında ve iade ettiklerinde ortaya çıkar. Bu durumda, kurtarılan telefonlara teknik bakım yapılır ve hasar gören parçalar sabitlenir ve yenilenir ve piyasaya sürülür.

Garanti süresi içinde bozulan cep telefonları, müşteri memnuniyeti konusunda yüksek anlayışa sahip bazı şirketler tarafından yenileri ile değiştirilir. Bu arızalar bazen pil, dokunmatik ekran veya anten sorunları gibi donanım veya yazılımsal sorunlar olabilir. Herhangi bir nedenle kusurlu olan telefonlar şirketler tarafından onarılır ve yenilenmiş bir etiketle uygun fiyatlarla tüketicilere sunulur.

Yenilenmiş Telefonlar İyi Midir ?

Yenilenmiş cep telefonu yukarıda yazdığımız tüm süreçlerden geçtiyse ve bu süreçler uzman bir teknik ekip tarafından yapılmışsa, en az sıfır telefon kadar performans göstereceklerini söyleyebiliriz. A’dan Z’ye her parça test edildiğinden ve yenisiyle değiştirildiğinden, eski performans geri yüklenecektir.

Ama iyi ya da kötü demek için, dediğimiz gibi, yenileme sürecinden emin olmalıyız.

Yenilenmiş Telefonlar Arızalanır Mı?

Sıfır alınan telefonların arıza riski, ne kadar, düzgün kontrol yenilenmiş telefonların arıza riski olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki, bu konuda bir araştırma yok, ancak internet üzerindeki yorumlara bakarak kullanıcı deneyimine erişilebilir. “Teknoloji biraz şans.” Elbette, konuyu sadece yenilenme sürecinin kozmetik aşamasında kalanlar için tartışmaya gerek yok. Titizlikle test edilmemiş her kullanılmış telefonun riski yüksektir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; yenilenmiş telefon nedir alınır mı , yenilenmiş telefon nedir ekşi , yenilenmiş telefon ne demek , yenilenmiş outlet telefon nedir ,  yenilenmiş cep telefonu nedir , telefonda yenilenmiş nedir ,  iphone yenilenmiş telefon nedir , 2. el yenilenmiş telefon ne demek.