Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

  1. Anasayfa
  2. Telefon Tamiri
  3. Yurt Dışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurt Dışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurt Dışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurt Dışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır ; Son zamanlarda, yurt dışında satın alınan telefonlar için pasaport kayıt ücretleri hakkında bir güncelleme olmuştur.

Ülkemizde bilinen telefonlar ithal edilmektedir. Yerli bir telefon markamız olmadığı için ithal ettiğimiz bu teknolojik ürünlerin fiyatları bildiğiniz üzere çok yüksek. Son zamanlarda, yurt dışında satın alınan telefonlar için pasaport kayıt ücretlerinde bir güncelleme yapıldı.

30 Mayıs ayı itibariyle, yurtdışından gelen çağrılar için IMEI kayıt süresinin süresi 2 seneden 3 yıla çıkarılmıştır. Türkiye dışından bir telefon aldıysanız, bu değişen şartlarda yapabilirsiniz? Türkiye neye dikkat etmeli? İşte pasaport hakkı, kayıt süresi; harç miktarından

Bilmeniz Gerekenler

YurtDışından Getirilen Telefon Kaydı Nasıl Yapılır; Bu çok konuşulan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğe göre yurt dışından getirilen cep telefonunu kullanma hakkı 2 parçadan 3 yıla çıkarıldı.

Böylece, cihaz kullanıcıları Türkiye’de 1 seneden fazla kullanmak mecburiyetinde kalacaklar. Yurt dışından cihaz getiren kullanıcılar bu cihazlar için pasaportlarına kayıt haklarının bulunup, bulunmadığını e-devlet üzerindeki “BTK IMEI kayıt hakkı sorgulama‘ bölümünden kontrol edebiliyor. Buradan kontrol edebilirsiniz.

Yasada da belirtildiği gibi Türkiye’ye ülke dışından getirilen telefonların, 120 gün içinde kayıt yaptırması gerekiyor. Kayıt yaptırmadan 120 gün kullanabiliyorsunuz. Ancak satın alınan cihazın IMEI kayıt işlemi yapılmadığı taktirde iletişime kapatılıyor.

IMEI kaydı için yurt içerisine girilen belgenin son 3 senede herhangi bir cihaz kayıt işleminde kullanılmaması gerekiyor. Aynı şekilde, kullanıcının Türkiye’ye giriş tarihini düşüren haklar üzerinden 120 gün zaman geçirmesi gerekiyorsa.

   Dönem    Tutar  TL
2012100
2013115
2014119.5
 2015131.5
2016138.5
 2017149.2
 2018170.7
2018500
2019618.65
20191500

Pasaportta Kayıt Ettirme 100 tl’den 1500 TL’YE Çıkarıldı

E-devlet sistemi üzerinden kayıt IMEI kayıt ücretinin ödenmesini gerektirir. 2018 yılı başında 170.7 TL olan bu tutar, 2019 yılı için 1500 TL’ye yükseltildi. Kullanıcılardan çok fazla tepki çeken bu yüksek rakamlar başka soruları gündeme getirdi, Bu yurtdışından bir telefon getirmek için bir çözüm olacak mı?

İlginizi Çekebilir: Note 8 Ekranda Klavye İzi

Bu şarj olmayacak çünkü pekçok model malarla bile Türkiye’de satışların düşük kaldığını düşünüyoruz. Aslında, insanlar bu sayıları vermeye istekli görünüyor. Listelediğimiz fiyatlandırmaya ek olarak, buna ek olarak, yolcu ile beraber getirilen telefonlar için 20 euro bander ücreti tahsil edilir.

Başka bir deyişle, yurt dışından cep telefonu getirecek olanlar, her 3 senede bir cihaz haklarına sahip olduklarını ve bu vergi ve diğer yasal yükümlülüklerin 1620 TL’ye ulaştığını dikkate almalıdır. Türkiye’de telefonu kapatmadan iletişim kurmaları için kayıt yaptıranların da istediği durum giriş-çıkış tarihi pasaportunun son 3 ayında olmadı. Bu durumda, yeni bir telefon satın almak gider havuzunda yüzmek gibidir.

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; yurt dışından getirilen telefon kaydı (2019) nasıl yapılır , yurt dışından getirilen telefon nasıl kayıt ettirilir , yurt dışından getirilen telefon kayıt işlemleri , yurt dışından gelen telefon kaydı nasıl yapılır , yurt dışından gelen telefon kayıt işlemleri , yurtdışı getirilen telefon kaydı , yurtdışında getirilen telefon kaydı , yurt dışından getirilen telefon kaydı , yurtdışından getirilen telefon kaydı nasıl yapılır , yurtdışından getirilen cep telefonu kayıt işlemleri.