Bizi Arayın Size Yardımcı olalım...

 1. Anasayfa
 2. Telefon Tamiri
 3. Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı Mı

Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı Mı

Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı Mı

Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı Mı ? 2020′ de bile ve her yerde bu soru hala soruluyor. Bunun nedeni, her yıl değişen kayıt ücretlerinin bu sorunun cevabında bir değişikliğe yol açabilmesidir. 2019 ve 2020’de yurt dışından telefon alıp Türkiye’de kullanmak hala mantıklı mı ? Bugün Cep Hastanesi bloğunda bu soruya cevap vereceğiz. Denizaşırı bir tur, keşif gezisi veya tatile çıksaydınız, gittiğiniz ülkeden bir telefon satın almak Türkiye fiyatından daha mı ucuz olur ? Öyleyse, hala bununla çelişiyor musunuz ? Gelin, birlikte öğrenelim.

Yurtdışından Telefon Almak Avantajlı Mı ? Önümüzdeki aylarda yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız, sizin için vize gerektirmeyen 2020 ülkeleri başlıklı içeriğimize de yer verdik. İçeriğimizde, yalnızca pasaportunuzla girebileceğiniz birçok ülkeyi görebilirsiniz ve birini seçerek serbestçe seyahat edebilirsiniz.

Her şeyden önce, ayrıntılı olmayan kısa bir özet geçirmeye değer. Yurt dışından telefon almak ve Türkiye’ye getirmek eskisi kadar avantajlı değil. Bunun en büyük nedeni, IMEI kayıt ücretinin son aylarda büyük bir artış yaşamış olmasıdır. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla yurt dışından getirilen telefonların maliyeti 618 TL’den 1500 TL’ye çıktı. Bu bağlamda yurt dışından ucuz telefonlar getirseniz bile 1500 TL ödeyerek IMEI’ye kayıt olmanız gerekmektedir. Peki, bu yükselen fiyata rağmen, bir telefon getirmenin avantajlı olduğu herhangi bir durum var mı?

Orta Segment Telefon Getirmek Mantıklı Mı ?

Örneklerle açıklamak gerekirse, bugün Türkiye’de orta segment bir Android telefon getirmek, onu kaydetmek çok mantıklı bir hareket olmaz. TL bazında 1500-1800 TL fiyat bandına sahip bir telefon satın aldıktan sonra 1500 TL IMEI kayıt ücreti ödeyeceğinizi düşünürsek, bu fiyat 3000 TL bandındadır. Türkiye’den garantili bir telefon için de 3000 TL kullanabileceğinizi düşündüğümüzde, bu durum pek mantıklı değil. Bu nedenle, orta segmentli bir telefon satın alacaksanız, şimdi Türkiye’den almak çok daha mantıklı. Çünkü neredeyse aynı fiyat.

Yüksek Segment Telefon Getirmek

Bu biraz farklı, çünkü Türkiye’de yüksek segmentli telefonlara uygulanan vergi oldukça yüksek. Örneğin, iPhone 11 pro max bugün en popüler iPhone modellerinden biridir ve bu telefonun fiyatı 13999 TL, iPhone 11 pro max yurtdışı fiyatı 1000 $ ve daha düşükte bulabilirsiniz. IMEI kayıt fiyatını yurt dışından getireceğiniz bir iPhone 11 pro max 1700 eklerseniz 8564 TL’ye karşılık geliyor. Bu nedenle, yaklaşık 5465 TL kar elde edebilirsiniz. Sonuç olarak, yurtdışından iPhone’un yeni modelleri gibi yüksek segmentli telefonları getirmek ve kullanmak hala karlı ve mantıklı bir seçenektir.

İlginizi Çekebilir: Telefon İle Tuvalete Girmenin Zararları

Hangi Ülkelerde Telefon Daha Ucuzdur ?

Ülkemizde olduğu gibi yurtdışında da telefonlarla belirli vergileri toplayan birçok ülke var. Bu ülkelerden telefon almak, Türkiye’de alacağınız fiyatla neredeyse aynı. Bu nedenle, özellikle Rusya ve Brezilya gibi ülkelerden arama almamanızı öneririz. Telefon almanın ve getirmenin mantıklı olduğu ülkeler sırasıyla aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

 1. Amerika Birleşik Devletleri
 2. Japonya
 3. Hong Kong
 4. Malezya
 5. Kanada
 6. Singapur
 7. Filipinler
 8. İsviçre
 9. İngiltere
 10. Şili

Yurtdışından En Fazla Kaç Telefon Getirilebilir ?

Alınan son kararlarla, yurtdışındaki ülkelerden Türkiye’ye bir telefon getirebilir ve her pasaport için 3 yılda 1 telefon kaydedebilirsiniz. Gümrük kanunlarıyla çelişen kararlar arasında, en fazla bir telefon teslimi maddesi vardır; bu konuda tartışmalar devam etse de, ikinci bir telefon gümrük kontrollerinde tesadüfen yakalanırsa, koşulsuz bir ceza alırsınız ve verginin iki katını ödemeniz gerekir.

Telefonu Yurtdışından Getirdiğinizde Sorun Yaşar Mısınız ?

Bunun cevabı evet şeklindedir çünkü, telefonu yurtdışından ucuz fiyata aldık. Yarın sabah kalktık, yola çıktık, indik gümrük kontrol ve Türkiye’ye gelmiş bulunuyoruz. Türkiye hattımızı taktık ve sadece telefonu 120 gün kullanabiliyoruz. Sonra telefon ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz, bu yüzdende IMEI kayıt yaptırmanız gerekmektedir. IMEI kayıtı ise 1500 ile 2500 arasında değişmektedir.

Iphone Xs Max Pasaport Kaydı
Iphone Xs Max Pasaport Kaydı

Bu makale için Google’da en çok aranan kelimeler ; yurtdışından telefon almak avantajlı mı.